Симптоми, лікування, діагностика кору у дітей та дорослих

Симптоми, лікування, діагностика кору у дітей та дорослих Здоров'я

Багато з нас у ранньому дитинстві хворіли кором, тому в пам’яті не у всіх залишаються спогади про те, які симптоми були, як відбувалось лікування. Згадуємо про кір, краснуху під час вагітності, коли вагітній потрібно здати аналізи на TORCH – інфекції та в період епідемії, побоюючись не захворіти. Чим небезпечне це захворювання, що в календарі щеплень передбачена вакцинація дітей (звісно за згодою та бажанням батьків)?

Кір – це інфекційне вірусне захворювання з високим рівнем сприйнятливості, практично 100%. Збудником захворювання є РНК – вірус, який, до речі, у навколишньому середовищі швидко гине при фізичних і хімічних впливах, тобто при кип’ятінні, опроміненні, обробці дезінфікуючими засобами.

Читайте також: Аденоїди у дітей: симптоми і методи лікування

Головна причина зараження кором, це потрапляння в організм збудника цієї хвороби повітряно-крапельним шляхом. Вірус проникає в кров’яну систему, пізніше в лімфатичні вузли, де розмножується і повертається кровотоком в усі органи і системи. Інкубаційний період триває від 7 до 14 днів.

В першу чергу групі ризику захворіти кором піддаються люди, які не вакциновані, з ослабленим імунітетом, з авітамінозом, після хіміотерапії.

Кір залишається одним з важких інфекційних захворювань, яке може давати важкі ускладнення дітям і дорослим і приводити до смертності при неправильному, невчасному лікуванні.

Люди, які перехворіли на кір, мають стійкий імунітет на все життя.

Симптоми кору у дітей

Кір, на відміну від багатьох інших інфекційних захворювань, розвивається поступово, але першою ознакою завжди є підвищення температури до досить високих позначок (38 – 39 ° C). Крім температури, у дитини появляються симптоми ГРВІ: млявість, втрата апетиту, поява нежитю, чхання, сухий кашель, біль а очах. Очі подразнює яскраве світло, можуть появитись ознаки кон’юнктивіту. Також може все супроводжуватись болями в животі, діареєю, і висипання на шкірі.

Температура, нежить, кашель, можуть тривати 3-5 днів, після цього появляється висипка, яка триває 4-5 днів та період пігментації – 1-2 тижні.

Читайте також: Вітамінна недостатність – весняний гіповітаміноз

В перших п’ять днів характерним симптомом кору поява на внутрішній поверхні щік білуватих цяток з червоною облямівкою, вони мають назву «плями Філатова – Бєльського – Коплика», тому при появі цього симптому, легко діагностувати кір. Висипання при захворюванні кором починаються з голови і опускаються нижче, самі плями мають червоний відтінок, поступово збільшуються в розмірі і зливаються з іншими плямами. Спочатку висип з’являється за вухами, на лобі, обличчі, шиї, пізніше опускається нижче на тулуб, руки і ноги. На кінцівках рук і ніг, плями в більшій мірі проявляються в місцях згинання – розгинання. Десь на 5 добу висип поступово починає бліднути з голови і вниз, точно так само як і з’являвся. Після зникнення висипання на тілі залишаються плямки, схожі на синці, які повністю пропадуть до двох тижнів.

У людей, які вакциновані, у немовлят, які отримали антитіла від матері, кір протікає в легшій формі, температура може підвищуватись до позначок 37-38, без кашлю, можуть бути поодинокі висипання, протікає легко.

Кір протікає в різних формах: в легкій, яку ми описали вище, середньої важкості та важкій. В останньому випадку температура підіймається до позначок 40 градусів, важко збивається, з’являється бронхіт, пневмонія, висип яскраво виражений, при цьому зливається і навіть може бути синюшного кольору. Ця форма частіше буває у дорослих людей і лікується тільки в стаціонарі.

Діагностика кору за допомогою аналізу крові

При захворюванні кір, здають загальні аналізи крові та сечі. При загальному аналізі крові можна побачити підвищення ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів), збільшення лейкоцитів, лімфоцитів, моноцитів і зниження або відсутність еозинофілів. У сечі з’являються сліди білка і підвищення лейкоцитів. Також є аналіз венозної крові, який визначає наявність антитіл у крові до збудника кору (іммуноглабулін lgG і lgM). На У перші дні захворювання появляється іммуноглабулін М, і зберігається десь до 4 тижнів. Іммуноглабулін G з’являється приблизно на 2 день висипань, цей іммуноглабулін залишається на все життя і є ознакою того, що людина вже перехворіла кором. Власне ці аналізи здає жінка у другому триместрі вагітності, щоб знати, чи є у неї ризик захворіти цією хворобою під час вагітності.

Кір під час вагітності дуже небезпечний, приводить до патологій розвитку плода, викидню, передчасних пологів.

Лікування кору у дітей

Спеціальних лікарських засобів, для боротьби з вірусом кору не існує. Все лікування спрямоване на усунення симптомів і попередження ускладнень.

  • Якщо людина не хворіла на кір і була в контакті з хворим на кір, то їй вводять імунотерапевтичні препарати, які перешкоджають розмноженню вірусу.
  • При температурі призначаються жарознижуючі препарати.
  • Також призначаються антигістамінні препарати.
  • При кашлі призначаються препарати на основі амброксолу.
  • При нежиті – промивати носик морською водичкою, краплі від нежитю.
  • При кон’юнктивіті офтальмолог назначає також відповідні препарати.

Також можуть назначати антибіотики, лактобактерії та вітаміни для укріплення імунітету та відновлення мікрофлори.

При корі важливо дотримуватись дієти – не їсти солодощів, гострої та соленої їжі. Відварене м’ясо, каші, овочі та фрукти з вітаміном А повинні бути в щоденному раціоні.

При захворюванні кором необхідний постільний режим та ізоляція в іншу кімнату. В домі потрібно робити щоденне вологе прибирання, провітрювання приміщення. Постільний режим дуже важливий в цей період, тому що це профілактика ускладнень.

Кір у дітей до 3 місяців практично не зустрічається, з 3 – 6 місяців зустрічається рідко, тому що у дитини ще залишаються антитіла від матері. Якщо дитина в грудному віці захворює на кір, то вона перехворіє в легкій формі. Проте всіх дітей, хворих на кір до рочку, в більшості госпіталізують та проводять лікування під наглядом лікаря.

Профілактика кору – вакцинація

Основним профілактичним заходом, що захищає від кору дітей, є вакцина КПК або кір, краснуха, паротит. Вакцинація донині залишається надійним і ефективним методом профілактики кору. За своєю суттю, це штучне інфікування людини ослабленим вірусом кору, в зв’язку, з чим відбувається вироблення антитіл і утворюється стійкий імунітет. Все залежить від дотримання правил вакцинації та самої вакцини.

Читайте також: Сім правил здорового серця

На даний час більшість батьків відмовляються від вакцинації їхніх дітей, побоюючись ускладнень. Проте є й інша сторона не щеплення дитини – висока ймовірність у період епідемії захворіти та важко переносити хворобу. Тут два варіанти вибору, і тільки батьки мають прийняти правильне рішення.

Звісно, що перед вакцинацією дитина повинна бути оглянута лікарем, бажано здати аналізи крові, сечі,  та впевнитись, що дитина є здоровою.

Якщо вакцинація проводилася правильно, з дотриманням термінів вакцинації, правильним зберіганням вакцини, то захворювання малоймовірне, або пройде в легкій формі.

Оцініть статтю