Зубний біль під час вагітності

Зубний біль під час вагітності Вагітність та пологи

Часто трапляється ситуація під час вагітності, коли починає боліти зуб. Під час виношування плоду у вагітних відбуваються гормональні зміни, внаслідок чого порушується кровообіг у слизових оболонках і шкірних покривах. Це призводить до загострень хронічних захворювань ясен і негативно позначається на стані зубів, тому не дивно, що часто виникає зубний біль під час вагітності.

Симптоми, які нерідко трапляються на ранніх стадіях вагітності, — це ранні токсикози, блювота, порушення травлення, — призводять до порушення засвоєння кальцію, що надходить в організм.

Приблизно з третього триместру починається активне утворення скелета в плода, і якщо в матері недостатня кількість кальцію в організмі, то відбувається стоншення її власних кісткових тканин, і насамперед через це страждають щелепні кістки та зуби.

Часто під час виношування дитини загострюються різні хронічні захворювання, коліти, гастрити, ентерит, що сприяє погіршенню засвоєння організмом майбутньої матері кальцію, внаслідок чого насамперед страждають зуби.

Зі всілякими змінами в організмі у зв’язку з вагітністю змінюється і робота слинних залоз, вони менше виробляють слини, і слина перестає омивати ясна і зуби сумішшю фосфатів і кальцію, захисна функція слини знижується.

Не рідко у жінок у цей період спостерігається загальне зниження імунітету, що теж сприяє виникненню карієсу. Це відбувається завдяки швидкому розмноженню бактерій у ротовій порожнині, що сприяє виникненню запальних процесів ясен і зубів.

Причини появи зубного болю під час вагітності

Чому, частіше, ніж зазвичай, болять зуби у майбутніх мам? Порушення кровопостачання ясен призводить до виникнення пародонтиту — запалення тканин пародонту. Це є настільки поширеним явищем, що більшість вагітних жінок страждають на гінгівіт, тобто запалення ясен.

Різким болем у ділянці ураженого зуба проявляється періодонтит, який стає сильнішим, якщо ви торкаєтеся до нього. Здається, що зуб став довшим за інші, може з’явитися нездужання, головний біль, температура підвищується до 37-37,5 градусів, навколо хворого зуба слизова оболонка набрякає і червоніє.

У разі пульпіту запалюється зубний нерв, і у зв’язку з цим виникають болісні відчуття.

За нестачі вітамінів і мінералів в організмі може розвиватися карієс, порушення обміну речовин теж призводить до його появи.

Нестача кальцію в організмі

Дефіцитом кальцію в організмі пояснюється багато проблем, зокрема й зубний біль під час вагітності. Під час формування кісткових тканин і зачатків зубів у малюка збільшується споживання кальцію материнським організмом, і якщо кількість кальцію в організмі матері під час не поповнюється, то починають страждати материнські кісткові тканини, насамперед це зуби й щелепні кістки.

Для відновлення кількості кальцію майбутній мамі необхідно вживати в їжу якомога більше кисломолочних продуктів і сиру, раціон має бути збагаченим фруктами, овочами й зеленню, лікар також може призначити прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Якщо ж в організмі погано засвоюється кальцій, то вам можуть прописати додатковий прийом кальцію.

Захворювання ясен

Біль може відчуватися не тільки внаслідок захворювання зубів, а й унаслідок запалення ясен. На гінгівіт страждають багато вагітних. Це не просто не приємно саме по собі, але ще й сприяє розвитку карієсу. У разі появи запалення ясен, треба одразу звернутися до лікаря, а не чекати появи зубного болю. Лікар допоможе підібрати засоби для усунення запалення і призначить полоскання зі знезаражувальним і антисептичним ефектом.

Читайте також: Відбілювання зубів в домашніх умовах олією чайного дерева

До відвідування лікаря, можна самостійно почати полоскати порожнину рота соляним розчином, найкраще використовувати для цього морську сіль. Дуже добре користуватися зубною пастою, до складу якої входять натуральні компоненти, такі як м’ята, олія чайного дерева та інші. Якщо ви користуєтеся аптечним засобом для полоскання, то не забувайте, що в ньому не має міститися спирту, сульфату натрію і лаурилсульфату. Ці компоненти можуть викликати алергічні реакції та негативно позначатися на розвитку малюка.

Як зняти зубний біль народними засобами

Сильно підвищується поріг чутливості під час вагітності, тому навіть незначний зубний біль стає важко переносимим. Найкращий спосіб позбавлення від цього болю — відвідування стоматолога, але якщо з якоїсь причини це наразі неможливо, можна скористатися засобами народної медицини.

Для зняття зубного болю можна скористатися полосканням відварами трав, це безпечний засіб, яким користувалися з давніх часів. Добре зменшують больові відчуття полоскання ромашкою, коренем лепехи, шавлією, м’ятою, материнкою, календулою. Крім зменшення болю, вони добре знімають набряк.

Якщо біль особливо болісний, і ви бачите й відчуваєте вже утворену дірочку, то в неї можна покласти тампончик, змочений заздалегідь гвоздиковою олією, олією перцевої м’яти або обліпихи. Можна помістити на зуб “тимчасову пломбу”, і це теж допоможе позбутися болю. Ці речовини не тільки приберуть больові відчуття, а й зменшать запалення, можливе відчуття оніміння ясен, як від дії новокаїну, не хвилюйтеся, це природне явище і воно нешкідливе.

У цибулі та часнику містяться фітонциди, вони знищують усі патогенні мікроорганізми, тому їхні шматочки радять прикладати до хворого зуба.

Запальний процес у ротовій порожнині можна зняти за допомогою рослин, що ростуть у вас на підвіконні, як-от каланхое, пеларгонія, алое деревоподібне, листочок будь-якої з цих рослин треба прикласти до запалених ясен і це допоможе зняти запальний процес.

Якщо зубний біль вас турбує влітку, то можна скористатися листом подорожника. Його треба добре зім’яти в руці й покласти у вухо з того боку, з якого болить зуб.

Але треба пам’ятати, що всі народні засоби слугують лише для того, щоб тимчасово зняти біль, він згодом може поновитися. Щоб уникнути цього, необхідно усунути причину його походження, а для цього треба обов’язково звернутися до стоматолога. Хворий зуб — це постійний осередок інфекції, і він приховує в собі загрозу не тільки вам, а й вашому малюкові. Тому треба якомога швидше його позбутися.

Медикаментозне знеболювання

Якщо ви використовували всі народні засоби, а зубний біль все одно не приходить, терпіти його так само не можна, значить, доведеться скористатися деякими знеболювальними препаратами. Можна під час вагітності знімати зубний біль за допомогою но-шпи, або її аналога препарату гриппостад. Але на першому триместрі вагітності треба бути дуже обережним навіть із найнешкідливішими лікарськими препаратами.

Медикаментозне знеболювання

Можна так само випити половинку таблетки пенталгіну або тетраліну, таблетку парацетамолу. Багато мам користуються засобами, які виписують маленьким діткам, коли в них ріжуться зубки, це популярна мазь “калгель”, вона дає змогу зменшити больові відчуття і має невеликий заморожувальний ефект.

Якщо біль дуже сильний, і ви не можете його переносити, можна випити таблетку кетонів, але це має бути разове явище, що дає змогу позбутися больових відчуттів до візиту до лікаря.

Навіть за сильного болю краще обходитися без лікарських препаратів, особливо в першому триместрі вагітності, коли плід особливо вразливий і закладаються всі життєво важливі органи. Після дванадцятого тижня вагітності сформована плацента вже надійно захищає плід від усіляких негативних зовнішніх впливів, і тоді лікарські препарати, які приймає мама, не мають на нього такого негативного впливу. Усі препарати треба приймати після консультації з вашим лікарем.

Профілактика

Зубний біль під час вагітності — це не тільки болісні відчуття у мами, а й дуже негативний вплив на розвиток плода. Щоб уникнути цього негативного явища, треба, за погодженням з лікарем, який спостерігає за вашою вагітністю, приймати мінеральні та вітамінні комплекси. Бажано користуватися двома видами зубної пасти.

Перша зубна паста, яка містить мікро- і макроелементи, такі як кальцій і фтор, і доповнюється антибактеріальними препаратами, наприклад — триклозан. Друга, що містить рослинні компоненти — ромашка, ялиця, кора дуба, шавлія. Першою пастою ми допомагаємо заповнити відсутні в емалі мікро- і макроелементи, а другою посилюємо можливість організму боротися із запальними явищами в ротовій порожнині. Пасти краще розділити за часом використання, наприклад, однією чистити зуби тільки вранці, а іншою тільки ввечері.

Необхідно двічі, на початку вагітності та наприкінці відвідати стоматолога, з метою профілактики захворювань зубів.

Як правильно чистити зуби

Зазвичай починають чистити зуби верхньої щелепи із зовнішньої поверхні. У разі не зімкнутих зубних рядів починають чистити зуби, розташовують щітку під кутом 45 градусів до поверхні зуба, спочатку чистячі рухи мають зачіпати поверхню ясен, а потім поверхню зуба, це допомагає почистити не тільки коронку зуба, а й вичистити забруднення між зубом і яснами.

Як правильно чистити зуби

Виконується 50 рухів вимітаючими рухами у вертикальному напрямку, те ж саме проробляємо з іншого боку верхньої щелепи. Потрібно почистити так само вимітальними рухами у вертикальному напрямку внутрішні поверхні зубів, звернені до язика, так само по 50 рухів.

Після цього починаємо чистити жувальні поверхні зубів, треба зробити близько 30 рухів від периферії до центру, з кожного боку. Те ж саме зробити й для нижньої щелепи.

Читайте також: Лікування прикусу у дорослих: чому ніколи не пізно розпочати

Коли чистите передні зуби, щітку треба розташувати перпендикулярно ряду.

Після того, як закінчили чистити зуби, необхідно зробити масаж ясен, легким круговим рухом, за зімкнутих зубів треба зробити колоподібні рухи.

Вимітальними рухами чиститься язик.

Весь процес чищення зубів має займати не менше 10 хвилин, можна у ванній поставити пісочний годинник, щоб було зручно стежити за часом.

У профілактичних цілях стоматолог може запропонувати покрити зуби фтористими препаратами, вони допомагають зберегти цілісність емалі, без шкоди для майбутньої дитини та матері.

Оцініть статтю