Вагітність і домашні тварини: помічники чи ревнивці?

Вагітність і домашні тварини Вагітність та пологи

Як можуть домашні тварини вплинути на вагітну жінку, чи становлять вони загрозу для вагітності або користь? Складно відповісти на подібні запитання однозначно, адже в цій ситуації, як і в будь-якій іншій, є свої плюси й мінуси. Як будуть поводитися домашні тварини під час вагітності господині й після появи в будинку нової істоти? Адже любителям тварин добре відомо, що вони володіють вельми вираженими екстрасенсорними здібностями та, так само як і люди, здатні й на ревнощі, агресію, і можуть просто не прийняти нового члена сім’ї.

Чим небезпечні домашні тварини для вагітних?

Домашніми тваринами, з якими може зіткнутися вагітна жінка, найчастіше є кішки та собаки. Статистичні підрахунки свідчать, що майже в кожній третій російській родині мешкають ті чи інші, а нерідко й разом. Яку гіпотетичну загрозу ці домашні тварини можуть становити під час вагітності господині?

Токсоплазмоз

Токсоплазмоз – це паразитарна інфекція, що викликається токсоплазмами. Постійним господарем паразита є кішки та представники родини котячих, а проміжним або тимчасовим – людина, велика рогата худоба, птахи та гризуни.

Зараження токсоплазмозом можливе трьома шляхами:

 • перорально (під час спілкування з твариною або вживання в їжу сирого чи погано просмаженого м’яса),
 • трансплацентарно (від хворої матері плоду)
 • під час гемотрансфузії або пересадки органів.

Токсоплазмоз протікає легко, а його симптоми нагадують прояви грипу (збільшення лімфовузлів, підвищення температури, відчуття розбитості та слабкості). Єдиний плюс у цього захворювання полягає в тому, що на нього хворіють один раз у житті, оскільки після виробляється стійкий і довічний імунітет.

Читайте також: Чи можна літати літаком під час вагітності?

Сам по собі токсоплазмоз не становить загрози для людини, але зараження майбутньої матері загрожує розвитком різних ускладнень вагітності.

На ранніх термінах можливий мимовільний викидень, на пізніших термінах токсоплазмоз спричиняє аномалії розвитку плода: глухота, мікроцефалія, ураження нервової системи, сліпота та інше, зараження на останніх тижнях вагітності збільшує ризик інфікування плода.

Хвороба котячих подряпин

Багато хто стикався з подряпинами, які залишила кішка під час спільної гри з господарем або в нападі агресії.

Котячі подряпини характеризуються тривалим процесом загоєння, оскільки інфіковані бактеріями, які знаходяться під кігтиками кішки.

Для вагітних жінок захворювання не становить загрози, але вимагає призначення антибактеріальної терапії, що не є добре.

Хвороба котячих подряпин

Алергічні реакції

Алергія на шерсть собаки чи кішки нерідко розвивається під час вагітності, навіть якщо до цього жінка не відзначала жодних алергічних реакцій.

 • Розвиток алергії пов’язаний з гормональними змінами, що відбуваються в організмі, ослабленням імунітету та структурною перебудовою біохімічних процесів.
 • Алергія під час вагітності не тільки завдає незручностей жінці, а й потребує медикаментозного лікування, а приймання зайвих ліків у період виношування дитини небажане. Крім того, лікування протиалергійними препаратами спричиняє порушення матково-плацентарного кровообігу, що призводить до розвитку гіпоксії плода і внутрішньоутробної затримки росту.
 • Алергени, що потрапляють у материнський організм після 22 тижнів вагітності, можуть спричиняти важкі алергічні реакції дитини після її народження (з 22 тижнів у плода починає формуватися імунна система).

Чи може вагітна заразитися від домашніх тварин глистами?

Звісно, може. Гельмінти (у просторіччі – глисти) спричиняють порушення обміну речовин, зокрема вітамінів, що призводить до гіповітамінозу, анемії, нерідко розвиваються алергійні реакції, з’являються м’язові болі, набряки суглобів, нудота, блювота, розлади кишечнику.

У важких випадках (наприклад, за аскаридозу) можливе виникнення кишкової непрохідності, апендициту, жовтяниці. Нерідко підвищується артеріальний тиск. Гельмінтози у вагітних загрожують розвитком анемії, загрози переривання вагітності, викиднів і передчасних пологів, гіпоксією плода і затримкою розвитку.

Лептоспіроз у вагітних

Лептоспірозом вагітна жінка може заразитися від собаки, рідше від кішки.

Лептоспіроз являє собою інфекційне захворювання, що викликається лептоспірами.

Шляхи передачі інфекції: через воду з відкритих водойм і через пошкоджені шкірні та слизові покриви. За лептоспірозу пошкоджуються капіляри, уражаються печінка, нирки та м’язи, з’являється лихоманка і жовтяниця.

Часто захворювання протікає важко, з розвитком таких ускладнень: гостра печінкова (аж до коми) і ниркова недостатність, ураження сітківки, виникнення кровотеч і паралічів.

Стригучий лишай

Стригучий лишай або мікроспорія належить до грибкових інфекцій.

Джерелом інфекції часто є собаки й кішки, а також дрібні гризуни (хом’ячки, морські свинки). При захворюванні уражається жорстке волосся голови, брів, вій, пахвових западин і статевих губ.

За стригучого лишаю виникають округлі або овальні плями червонуватого забарвлення з білим обідком з відлущених частинок епідермісу. Волосся в осередку ураження обламане на висоті 6-8 мм.

Лікування стригучого лишаю тривале і проводиться в стаціонарі. Стригучий лишай небезпечний для вагітних тим, що препарати, які використовують для лікування, чинять тератогенну дію на плід.

А чи є користь для вагітних від домашніх тварин?

Попри всі перераховані “страшилки”, домашні тварини все ж мають позитивний вплив на вагітну жінку. Щодо домашніх тварин для майбутньої матері існує єдина умова: якщо в будинку до вагітності проживали будь-які тварини (кішка, собака, акваріумні рибки, хом’яки та інші), то не слід одразу віддавати їх на тимчасове або постійне проживання родичам або знайомим. А ось заводити нову тварину в період вагітності не рекомендується.

Вагітні жінки схильні до перепадів настрою, емоційно нестійкі, здатні засмутитися і навіть розплакатися через дрібницю. Крім того, у майбутніх мам часто розвивається безсоння, а іноді й депресія. Ласкава кішка, муркочучи, благотворно впливає на нервову систему жінки, а погладжування теплої та м’якої грудочки помітно заспокоїть і підніме настрій.

Читайте також: Дисбактеріоз під час вагітності: наслідки, профілактика, лікування

Давно відомий той факт, що кішка здатна забирати біль господаря на себе, нормалізує артеріальний тиск і знімає втому. Для вагітних кішка просто необхідна як лікувальний фактор при розвитку гестозів (підвищення артеріального тиску, поява набряків). Крім усього іншого, багатьма майбутніми мамами відзначено, що кішка начебто відчуває вагітність і намагається влягтися на живіт, де росте дитина. Так поводяться навіть ті кішки, які раніше не шанували своєю увагою господинь. Шкоди від цього ніякої, а користь безсумнівна. Кішка передає свою енергетику малюкові, тим самим захищаючи його.

Жінкам при надії необхідні щоденні прогулянки на свіжому повітрі. Хорошим стимулом для цього є собака, що живе в сім’ї. А гуляти з ним треба щонайменше двічі на день! І якщо раніше прогулянки з собакою господиня намагалася здійснювати в парку або сквері, то під час вагітності такі прогулянки будуть тільки додатковим плюсом.

Вагітна з кішкою

Ще одним способом релаксації для вагітних вважаються акваріумні рибки. Спостереження за їхніми неквапливими пересуваннями в акваріумі приносить суцільне задоволення. Акваріумні рибки так само як і кішки, нормалізують тиск, знімають стрес і заспокоюють.

Ще одним позитивним і важливим моментом для вагітних є вироблений імунітет щодо різних інфекцій, який надалі перейде і майбутньому малюкові.

Запобіжні заходи, яких мають дотримуватися вагітні

Для того, щоб домашні тварини приносили тільки позитивні емоції та радість майбутній мамі, необхідно дотримуватися кількох простих правил:

 • годування акваріумних рибок, особливо сухим кормом, і чистку акваріума необхідно доручити іншій людині (щоб уникнути розвитку алергічних реакцій та інфікування);
 • кішку слід показати ветеринару з метою виявлення в неї токсоплазмозу;
 • годувати кішку бажано добре провареним м’ясом і не допускати її до лову птахів і гризунів;
 • мити й обробляти котячий лоток потрібно в гумових рукавичках, а краще довірити такий відповідальний захід чоловікові або іншій людині, яка проживає в сім’ї;
 • після роботи в саду або на городі ретельно мити руки з милом;
 • уникати контактів із хворими тваринами;
 • не контактувати з тваринами, які зустрілися на прогулянці;
 • мити й обдавати окропом овочі та фрукти з дачної ділянки;
 • після спілкування з домашнім улюбленцем завжди мити руки;
 • своєчасно зробити всі щеплення вихованцеві й кожні 3 місяці проводити антигельмінтизацію;
 • кожні 2 місяці здавати кров на антитіла до токсоплазмозу.

За дотримання цих умов спілкування, догляд і турбота про домашніх тварин замінять вагітній заспокійливі пігулки, психотерапевта і поліпшать не тільки психологічний стан, а й фізичне здоров’я.

Автор: Ганна Созінова

Оцініть статтю