В чому зв’язок перевтоми і зайвої ваги?

Перевтома Здоров'я

Останні дослідження вчених довели нашу нездатність відмовитися від жирної й висококалорійної їжі, коли ми перевтомлені або відчуваємо нестачу сну. Можливо, ви вже чули, що зайва вага і перевтома тісно пов’язані один з одним, але до недавнього часу це твердження було лише однією з теорій можливих причин виникнення ожиріння.

Як перевтома призводить до ожиріння?

Хоча дослідники й стверджують, що люди починають більше їсти, щоб компенсувати нестачу енергії, пов’язану з перевтомою і браком сну, доктор Метью П. Уокер, професор психології та неврології Каліфорнійського Університету Берклі, вважає, що насправді, недолік сну сам по собі впливає на ті ділянки мозку, які контролюють наш голод і здатність приймати раціональні рішення.

Дослідження

Для дослідження доктора Уокера і його колег було відібрано 23 здорові людини (жінок і чоловіків), і складено 2 різних графіки харчування і неспання. Відповідно до першого графіку, випробуваним давали добре виспатися протягом 8 годин, годували легким сніданком, а через якийсь час пропонували подивитися на 80 різних кулінарних страв і вирішити, що їм хочеться з’їсти найбільше. При цьому, під час перегляду страв, вчені вимірювали мозкову активність своїх підопічних. Згідно з другим графіком, випробовувані не спали всю ніч, підкріплюючись яблуками й крекерами з арахісовим маслом, після чого, на ранок, їм були запропоновані ті ж 80 страв.

Читайте також: Зубний біль під час вагітності

Які ж результати? Виявляється, після безсонної ночі всі учасники експерименту були схильні вибирати тільки висококалорійні продукти, такі як картопляні чипси та шоколад. А їх мозкове сканування показало, що під час перегляду жирної їжі активність тієї частини мозку, яка відповідає за бажання, значно збільшувалася, в той час, як активність в іншій частині мозку, яка відповідає за прийняття рішень, істотно зменшувалася.

Тут важливо відзначити, що і в першому випадку (коли випробовувані висипалися) і в другому (коли вони були позбавлені сну) їх почуття голоду було на однаковому рівні. Отже, саме перевтома, пов’язана з нестачею сну, вплинула на неприборкане бажання наїстися чогось жирного і висококалорійного, і, як наслідок, набрати зайву вагу.

втома

Як позбутися перевтоми?

Отже, ми з’ясували, що перевтома є каталізатором висококалорійних харчових переваг нашого розуму, що безумовно призводить до набору зайвої ваги. І в цьому випадку є тільки один спосіб вплинути на мозок – більше спати.

Читайте також: Застуда під час годування груддю

Але, легше сказати, ніж зробити. В ідеальному світі ми б всі спали по 8 годин, добре себе почували та чудово виглядали. Однак реалії такі – ми працюємо набагато більше, ніж відпочиваємо. І в сучасному суспільстві брак повноцінного відпочинку набуває воістину катастрофічних розмірів. Що ж робити, щоб почати висипатися? Як собі допомогти? Ось кілька порад, як швидко заспокоюватися після напруженого, насиченого дня і солодко засинати, тим самим перешкоджаючи появі зайвої ваги:

  1. Не пийте багато кофеїну на ніч.
  2. Намагайтеся уникати ввечері приймання сильнодійних медичних препаратів.
  3. Вимикайте комп’ютер, телефон і телевізор хоча б за годину до того, як лягти в ліжко.
  4. Регулярно, а не від випадку до випадку, виконуйте вправи, що знімають нервову напругу.
  5. Навчіться позбавлятися стресу за допомогою медитації або йоги. До речі, спілкування з подругами тут теж допомагає.
Оцініть статтю