Що таке тонзиліт?

Тонзиліт Здоров'я

Тонзиліт – це захворювання, викликане бактеріальною або вірусною інфекцією, яке характеризується запаленням однієї або відразу двох мигдалин. Це одне з найпоширеніших захворювань верхніх дихальних шляхів.

Тонзиліт може протікати у гострій чи хронічній формі. Гострий тонзиліт називається ангіною. Переохолодження, перевтома, ослаблений імунітет – це може стати причиною гострого тонзиліту. Не до кінця вилікуване захворювання може перерости у хронічну форму.

Причини хронічного тонзиліту

До утворення хронічного тонзиліту призводить не тільки ангіна, яка повторюється вкрай часто, а й гостра вірусна інфекція, а також наявність у ротовій порожнині зубів із нелікованим карієсом або хворобою пародонту.

Симптоми хронічного тонзиліту

Основні симптоми: біль у горлі, особливо вранці, напади кашлю, першіння, неприємний запах із ротової порожнини. Можливі невралгічні болі, що віддаються у шию чи вухо. Загальне нездужання, стомлюваність, підвищене потовиділення, головний біль, підвищення температури (незначне) – все це є приводом для занепокоєння.

Лікування хронічного тонзиліту

Основним методом лікування тонзиліту є консервативна терапія. Якщо таке лікування не увінчалося успіхом, варто подумати про хірургічне втручання, а саме видалення мигдалин (тонзилектомія).

Рекомендується змащування мигдаликів та їх лакун різними розчинами (1-5% йодна настойка, йодгліцерин, розчин Люголю та ін.). Вони мають протизапальні, заспокійливі та в’яжучі властивості. Для лікування хронічного захворювання звертаються до антибіотиків.

Новою методикою лікування хронічного тонзиліту є кріотерапія. На мигдалики та задню стінку глотки впливають низькими температурами. Це призводить до руйнування патологічно змінених поверхневих шарів тканин та усунення патогенної мікрофлори. Після кріотерапії слизова оболонка швидко відновлюється, функції мигдалин при цьому повністю зберігаються. Перевагами такої методики порівняно з тонзилектомією є відсутність кровотеч, больових відчуттів та гарний косметичний ефект.

Ускладнення тонзиліту

Найгрізніше ускладнення тонзиліту – ревматизм, який вражає клапанний апарат серця, суглоби, призводить до формування вад серця та розвитку серцевої недостатності.

Профілактика тонзиліту

Основна профілактика тонзиліту – це загартовування організму, своєчасне лікування захворювань ротової порожнини, синуситів, отитів. Відвідування ЛОР-лікаря буде не зайвим, адже лікування захворювання на ранній стадії може спростити лікування або запобігти рецидиву.

Оцініть статтю