Перша допомога при отруєнні!

Перша допомога при отруєнні! Здоров'я

Ніхто не застрахований від отруєння. Неякісні продуті, алкоголь і навіть генеральне прибирання — все зберігає в собі потенційну небезпеку інтоксикації. А як правильно надати першу допомогу, на жаль, знають одиниці.

Чим небезпечні отруєння?

На превеликий жаль, отруєння займають одне з перших місць за кількістю смертей від нещасних випадків. Іноді причиною смерті стає якраз невірно надана перша допомога. Найбільш поширеним видом отруєння є харчове.

У більшості випадків їжа стає зараженої через бактерій: сальмонели, стафілокока, кишкової палички. Іноді причиною псування продукту стають паразити і віруси. Зіпсована їжа виділяє токсини, які викликають запалення слизової оболонки шлунка, тонкої і товстої кишки. З кишечнику токсини всмоктуються в кров, цим самим завдаючи значного удару по серцю, центральній нервовій системі і по печінці.

Читайте також: Як назавжди відмовитися від шкідливої ​​їжі

Їжа може стати переносником дизентерії, стрептококових і стафілококових харчових інфекцій. Найбільш небезпечним різновидом харчових інфекцій є ботулізм, який може привести навіть до втрати зору.

Наступними за поширеністю є отруєння алкоголем, грибами і хімічними речовинами. Причому симптоми інтоксикації можна відчути як відразу, так і через 2-4 години, а можна і дещо пізніше. Дуже важливо надати правильну і своєчасну першу допомогу при отруєнні.

Харчове отруєння

Симптомами отруєння їжею є пронос, блювота, висока температура і загальне нездужання. Перша допомога полягає в терміновому промиванні шлунку і кишечника, а також у наповненні організму водою.

Отже, покрокова інструкція в наданні першої допомоги при харчовому отруєнні:

 • викликати «швидку»; о
 • чистити шлунок. Для цього випийте велику кількість чистої води та натисніть двома пальцями на корінь язика, після чого процедуру повторіть. Основний момент — шлунок потрібно очищати до «чистих вод», тобто поки назад не піде вода, яку ви п’єте. Для дорослої людини обсяг води для блювоти повинен становити 2-3 літри, для дитини — 1 літр;
 • прочистити кишечник. Обов’язково потрібно провести таку неприємну, але дуже важливу процедуру, як клізма. Вода повинна бути теплою, а ось кількість повинна залежати від того, як швидко кишечник стане очищеним. Важливо, щоб, як з шлунком, поверталася «чиста вода». Тоді процедуру очищення товстої кишки можна вважати завершеною;
 • сорбент. Активоване вугілля і подібні ліки можна давати тільки після проходження процедури очищення організму. Справа в тому, що сорбент здатний лише увібрати токсини, але бактерії він не вбиває, мало того, сорбент володіє скріплюючою дією і здатний утруднити процес очищення кишечника;
 • вода і сіль. Під час отруєння, блювоти і при діареї разом з водою організм втрачає сіль. В аптеці продаються спеціальні сольові розчини, які можна давати і дитині, і дорослому. Якщо немає можливості їх купити, можна зробити самим, розвівши в 1 л води 1 столову ложку звичайної кухонної солі. Цей напій здатний трохи полегшити стан.

Ні в якому разі не давайте хворому знеболюючі засоби! Іноді харчове отруєння можна сплутати з такими захворюваннями, як апендицит, панкреатит, холецистит і так далі. Остаточний діагноз має поставити лікар, а анальгетики здатні зняти больовий синдром, тим самим підвищивши ризик постановки невірного діагнозу.

Алкогольне отруєння

Дуже поширений вид інтоксикації, який може проявитися під час бурхливого застілля. До його симптомів відносяться:

 1. раптова втрата свідомості або засипання;
 2. відсутність реакції на зовнішні подразники;
 3. склянний погляд;
 4. різкий запах етанолу від випив людини;
 5. блювота, нудота;
 6. судоми і т. п.

Небезпечна доза, ведуча до отруєння, зазвичай становить близько 400-500 г горілки, але якщо у людини є захворювання шлунково-кишкового тракту, то ця доза може бути істотно знижена. Якщо ви є свідком такого отруєння, то вам в якості першої допомоги необхідно:

 • викликати «швидку»;
 • забезпечити хворому приплив повітря, розстебнувши тиснучі елементи одягу: ремінь, комір і т. п .;
 • промити шлунок. Дайте випити 3-4 склянки теплої води, після чого натисніть двома пальцями або ложкою на корінь язика. Цю процедуру важливо виконувати до чистих промивних вод, поки шлунок не стане повністю порожнім;
 • дати сорбент. Почекавши після промивання шлунка 5-10 хвилин, дайте хворому активоване вугілля чи будь-який інший наявний сорбент;
 • до приїзду «швидкої» можна давати пити підсолоджену медом теплу воду, це допоможе організму швидше впоратися з інтоксикацією.

Ні в якому разі не вкладайте людини спати на спину, так як він може захлинутися блювотними масами! Укладати його потрібно або на бік, або на живіт, повернувши голову на бік.

Читайте також: Причини депресії у жінок

До речі, похмілля також вважається отруєнням, тому на наступний день після застілля, навіть якщо воно пройшло «гладко», необхідно зробити деякі заходи:

 1. не «похмеляйтесь» спиртними напоями;
 2. пити якомога більше чистої води, краще мінеральної;
 3. прочистити шлунок і кишечник доступними вам способами;
 4. намагатися якнайбільше спати.

Отруєння грибами

Слід знати, що якщо в каструлю потрапляє хоча б один поганий гриб, то отрута від нього поширюється на всю страву. І отруїтися може навіть з великої компанії тільки одна людина. А якщо це сталося, навіть якщо пройшло вже досить багато часу (до 24 годин), то лікувати необхідно абсолютно всіх, хто ці гриби їв.

Якщо отруєння грибами все ж сталося, то потрібно відразу ж:

 • викликати «швидку»;
 • промити шлунок. Робиться це до «чистих вод», поки в шлунку не залишиться грама їжі;
 • промити кишечник, що також робиться до моменту, поки промивні води не стануть прозорими.

Обов’язково потрібно зберегти хоча б шматочок отруєних грибів, які підуть на спеціальну експертизу, завдяки якій лікар зможе підібрати найбільш дієвий антидот і вибрати правильну схему подальшого лікування.

Отруєння побутовою хімією

Найчастіше така проблема може створитися через недогляд батьків, коли маленька дитина, не відаючи, що творить, вип’є того чи іншого засобу для чищення. Безумовно, вина батьків у цьому випадку колосальна, але всі ми люди і, поряд із запобіжними заходами, потрібно знати про заходи першої допомоги при хімічному отруєнні.

 • викликайте «швидку» — на подібні виклики карета повинна прибути негайно;
 • прополощіть дитині рот. Це знизить глибину опіку слизової ротової порожнини;
 • подрібніть трохи льоду і дайте з’їсти. Це сповільнить хімічні реакції та опіки шлунка і стравоходу до появи лікаря.

Ні в якому разі не вдавайтеся до перерахованих раніше методам промивання шлунка шляхом блювоти і до клізми! Це може не тільки погіршити ситуацію, поширивши хімічні опіки по стравоходу і товстої кишці, а й викликати блокування дихальних шляхів хімічними парами, внаслідок чого людина може попросту задихнутися.

Також неприйнятний метод прийняття води. Справа в тому, що вона не нейтралізує ні луг, ні кислоту, які містяться в побутовій хімії. Все, на що вона здатна — це розвести ці складові і викликати блювоту, що, як уже говорилося, тільки посилить ситуацію.

Оцініть статтю