Ознаки гормонального дисбалансу: як бути і що робити

Гормональний дисбаланс Здоров'я

Гормональний дисбаланс – це не діагноз, а комплекс станів, ознаки яких настільки плутані й незрозумілі, що без повноцінного медичного обстеження розібратися не вийде.

Якщо ви помітили будь-які з перерахованих ознак гормонального дисбалансу, не панікуйте і зверніться до лікаря. Насправді наявність тієї чи іншої ознаки ще не вказує безпосередньо на гормональний дисбаланс і пов’язані з ним проблеми, найчастіше йдеться про зовсім інші захворювання. Спеціаліст, що володіє не тільки знаннями й досвідом, а й необхідним інструментарієм, не буде гадати на кавовій гущі, а розвіє або підтвердить підозри та призначить адекватну терапію.

Нез’ясовні зміни маси тіла

Гормони регулюють обмін речовин, від якого залежить, зокрема, і маса тіла. Тому, якщо за інших рівних умов маса різко змінюється, насамперед варто грішити на них. Щоб переконатися, необхідно завести щоденник харчування, в якому відзначати все (!) з’їдене і випите плюс графіки тренувань. Якщо через місяць стабільного харчування і спорту маса продовжить наростати, потрібно йти до лікаря і скаржитися на погану поведінку щитоподібної залози та надниркових залоз.

Упертий жир на животі

Що б ви не робили, жирок на животі відмовляється йти? Це, звичайно ж, не смішно, а дуже навіть сумно, і винен у цьому гормон кортизол, який виробляють наднирники.

Читайте також: 4 хвороби, які ми ретельно приховуємо від оточуючих

Кортизол називають гормоном стресу, тож, так уже виходить, але важкі життєві ситуації, психований характер і запасна шина на талії пов’язані між собою. Найкращий спосіб розірвати порочне коло і нарешті схуднути – заспокоїтися. Ароматерапія, медитація, йога, читання чи психотерапевт – обирати вам.

Різка втрата м’язової маси

За ріст і підтримку м’язової маси в організмі людини відповідають кілька гормонів: соматотропін, інсуліноподібний фактор росту і тестостерон. Вони спільно з інсуліном і гормонами щитоподібної залози відповідають, крім іншого, за здатність перетравлювати білки з їжі. Якщо “дії” гормонів роз синхронізуються, організм перестане отримувати білок, а отже, не зможе оновлювати м’язову тканину. Результатом стане різке зменшення об’єму м’язів навіть за посилених навантажень і білкового харчування.

Потрібно шукати допомогу тільки в лікаря, самостійно в цій ситуації нічого виправити не вдасться.

Проблеми з травленням

Метеоризм, диспепсія, діарея або закреп, нудота, свербіж по всьому тілу (особливо на передпліччях і ступнях ніг), висипання та акне – симптоми безлічі станів, включно з гормональним дисбалансом. Якщо неприємні прояви тривають тижнями, розв’язувати питання потрібно тільки спільно з фахівцем.

Залежність від певних продуктів

У народі вважають, що запеклий потяг до якогось продукту (наприклад, до шоколаду або риби) свідчить про дефіцит певних поживних речовин. Це не зовсім так насправді проблема глибша – у процесах у надниркових залозах, щитоподібній або підшлунковій залозі.

Контролюйте кількість з’їденого і, як вогню, уникайте алкоголю, простих вуглеводів, паління та різноманітних стимуляторів (кава, енергетики), які можуть погіршити проблему.

Надмірна пітливість

Живі люди пітніють, це незаперечний біологічний факт, проте надто інтенсивне потовиділення – це не найприємніша, але доволі-таки “промовиста” ознака гормонального дисбалансу, і буквально ледь не єдина достатня. Не варто чекати букет симптомів, пітливість може свідчити як про проблеми зі щитоподібною залозою, так і про дисбаланс статевих гормонів – наприклад, про наближення менопаузи або невідповідні протизаплідні таблетки. Це все потребує консультації з лікарем.

Перепади настрою

Ні для кого не секрет, що настрій жінки дуже тісно пов’язаний з її гормонами. Надмірна робота надниркових залоз, проблеми зі щитоподібною залозою і статевими гормонами, дефіцит серотоніну або надлишок дофаміну – і ви почуваєтеся в повному емоційному роздраї без жодної на те причини.

Читайте також: Детально про фази менструального циклу. Для чого вести жіночий календар?

Що цікаво, але за постійних перепадів настрою допоможе здорова дієта на основі білка і складних вуглеводів, суворий режим дня й активні фізичні навантаження. А ось жаліти себе не треба, особливо якщо дуже хочеться.

Ослаблення лібідо

Секс від самого початку і до кінця – п’єса, яку розігрують гормони. Від фізичної потреби, бажання і збудження, до оргазму – всі ноти мають бути чітко вивіреними, інакше разом музики сфер вийде жалюгідний свисток. Якщо з незрозумілих причин сексуальне життя різко змінилося – і не хочеться, і не виходить, то саме час насторожитися.

Дисбаланс статевих гормонів загрожує втратою статевого потягу, і, крім консультації з фахівцем, можна спробувати дещо зробити й вдома. Наприклад, переглянути дієту в бік здорового харчування й уникати шкідливих речовин – як ті, що виявлено в пластику та побутовій хімії, здатні імітувати гормони й вивести репродуктивну систему з рівноваги.

Безсоння

Циркадні ритми – тобто добовий режим діяльності всіх органів і систем організму, включно зі сном і неспанням – регулюються гормонами. Саме тому збій в ендокринній системі часто проявляється, крім іншого, і у вигляді безсоння, рідше – постійної сонливості.

Якщо у вашому житті все відносно спокійно, ви не п’єте каву і колу літрами, не переїхали в інший часовий пояс, не вагітні та не хворі, то будь-які порушення сну, які тривають понад місяць, або повторюються із завидною регулярністю – привід відвідати лікаря.

Постійна втома

Дисбаланс гормонів – це як їхати на велосипеді з пробитим колесом, енергії витрачається більше, швидкість нижча, та й узагалі, не поїздочка, а знущання.

Те ж саме і з гормональним дисбалансом, тобто порушенням у роботі організму на найтоншому рівні. Всі сили витрачаються на елементарне функціонування тіла, а на інтелектуальну діяльність чи спорт запасу не залишається.

Безпричинну втому і тривалий занепад сил, особливо якщо вони поєднуються з іншими симптомами, потрібно обговорити з лікарем загальної практики, який призначить аналізи й, якщо потрібно, консультації вузьких фахівців.

Оцініть статтю