Детально про фази менструального циклу. Для чого вести жіночий календар?

Детально про фази менструального циклу. Здоров'я

Регулярний менструальний цикл – основний показник нормальних фізіологічних процесів. У кожної жінки він індивідуальний: тривалість певних етапів різна, різні відчуття, проте потребує контролю та уваги. Порушення його можуть свідчити про проблеми зі здоров’ям.

Менструальний цикл і настання овуляції.

Менструація є фізіологічним явищем, яке відбувається тільки в організмах статевозрілих жінок. Процес настання місячних, їх тривалість  регулюється гормонами гіпофіза і яєчників. Тривалість менструального циклу різна і залежить від фізіологічних, психологічних, емоційних і соціально-побутових умов життя жінки. Нормальним вважається цикл 28 днів, хоча відхилення на кілька днів в обидві сторони (цикл 24 або 32 дні) також вважається припустимим та нормальним. Нерегулярність циклу свідчить про порушення в процесі овуляції, а це за собою може спровокувати трудність завагітніти. При циклах, тривалістю не 28 днів, як у класичній схемі, яйцеклітина дозріває швидше, або довше, ніж 14 днів. Після овуляції фаза циклу практично незмінна і триває орієнтовно 14 днів. Це означає, що овуляція передує менструації на 14 днів, але не обов’язково настає через 14 днів після неї.

Нормальний менструальний цикл складається з наступних фаз:

  1. фаза місячних з характерними виділеннями крові (1-4-й день циклу). Інколи тривалість їх 5-6 днів;
  2. фаза фолікулова (5-13-й день циклу) –  дозрівання фолікула, та вироблення гормонів естрогенів, які сприяють загоєнню і відновленню слизової оболонки матки;
  3. фаза овуляції (орієнтовно 14-й день циклу) – високий рівень естрогенів призводить до розриву фолікула і виходу зрілої, здатної до запліднення яйцеклітини. Проте, у декого це може бути і 12-й день;
  4. фаза Лютеотропна 14 днів до початку наступних місячних – на місці фолікула, що тріснув під час овуляції, утворюється жовте тіло, що виробляє гормон прогестерон. Під впливом прогестерону слизова оболонка матки потовщується, її кровоносні судини розширюються і переповнюються кров’ю – яйцеклітина дозріла і може запліднитись. Якщо запліднення не відбулося, яйцеклітина через день гине, рівень гормонів різко падає, набрякла і пухка слизова оболонка матки відторгається, і починається кровотеча – наступні місячні.

Жіночий календар – для чого його потрібно вести?

В першу чергу, календарик допомагає визначити період тривалість циклу та контролювати будь-які збої чи зміни. При візиті до гінеколога питання про дату попередніх місячних буде першим, який задасть вам гінеколог. Від першого дня останніх розраховують орієнтовну дату пологів при настанні вагітності. Також занотовування всіх нюансів – тривалості першої фази, інтенсивності, тощо, допоможуть гінекологові оприділити орієнтовний день овуляції, якщо вагітність не настає протягом тривалого часу. Тому календар – контроль жіночого здоров’я.

Оцініть статтю