Нормальний пульс людини! Як правильно вимірювати пульс?

Як правильно вимірювати пульс? Здоров'я

Пульсом називається коливальний хвилеподібний рух судинної стінки й навколишніх тканин, яке виникає при скороченні лівого шлуночка і викликається кровотоком. Провести діагностичне дослідження пульсу можна на тих ділянках тіла, де розташовані великої артерії досить поверхово. До таких типовим місцям вимірювання відносяться скронева артерія, променева артерія, сонна артерія, артерії стегна і стопи. Вибір місця дослідження залежить від товщини жирового шару, стану судинної стінки, стану шкірних покривів.

Як правильно вимірювати пульс?

Для вірного дослідження характеристик пульсу необхідно розташувати вказівний, середній і безіменний пальці в щільно зімкнутому вигляді на досліджуваній пульсової зони, злегка притиснути тканини до кістки або м’язів. Зазвичай дослідження необхідно повторити на симетричному ділянці тіла для порівняльного аналізу властивостей.

Читайте також: Алалія: що це і як проходить корекція?

Нормальна частота пульсу людини

Важливою характеристикою пульсу є його частота, нормальне її значення змінюється від 60 до 90 ударів на хвилину. Значення частоти пульсу змінюється згідно зі статтю, віком, станом здоров’я, тренованості організму, температури повітря і багатьох інших факторів. Якщо частота пульсу перевищує позначку в 90 ударів, то такий стан має назву тахікардії, якщо частота нижче позначки в 60 — брадикардії.

Зміна частоти скорочень може бути викликане аритмічними захворюваннями серця, передозуванням лікарських препаратів, захворюваннями інших систем і органів.

При брадикардії величина пульсу не повинна бути нижче 45 у хвилину, у зворотному випадку необхідна установка кардіостимулятора.

Рекомендовано досліджувати пульс у людини не менше 30 сек з подальшим множенням результату на два. Якщо пацієнт страждає будь-якими порушеннями ритму, пульс підраховується не менш як хвилину.

Існує методика, яка поєднує одночасний підрахунок ударів на одній з артерій і факультативного підрахунку скорочень серця. У такому випадку можна виявити дефіцит пульсу, тобто відсутність при скороченні шлуночка пульсової хвилі. Таке порівняльне дослідження повинне проводитися одночасно двома медпрацівниками.

Ритм та інші характеристики пульсу

Пульсовий поштовх слідує за попереднім через рівні проміжки часу, це основний критерій нормального ритму. Різні проміжки часу говорять про аритмічні проблеми.

Однією з визначених характеристик є наповнення судини кров’ю. Якщо її кількість достатня, то наповнення називається високим, якщо навпаки — низьким. Якщо пульсова хвиля при дослідженні визначається важко, наповнення дуже низьке, то такий пульс має назву ниткоподібного. Це порушення — показання до екстреної допомоги, оскільки стан хворого дуже тяжкий, спостерігається, як правило, при шоковому стані, інтоксикації, інфарктах та інсультах, крововтратах.

Читайте також: Відбілювання зубів в домашніх умовах олією чайного дерева

Така характеристика пульсу, як напруга визначається силою натискання на стінку судини для припинення в ній пульсової хвилі. Це значення залежить від величини артеріального тиску за типом прямій залежності, тобто при підвищенні АТ підвищується і сила коливання стінки. Порівняння пульсу на симетричних ділянках необхідно для виявлення патології конкретних судин, аорти, змін властивостей судинної стінки.

Існують спеціальні медичні прилади та процедури (сфігмографія, пульсотахометрія), необхідні для постійного контролю пульсу і дослідження його властивостей протягом тривалого періоду часу.

Оцініть статтю