Алалія: що це і як проходить корекція?

Алалія Материнство

Алалія – це важка форма несформованості або повної відсутності мовлення в дитини. Захворювання має системний характер і зачіпає всі компоненти мовленнєвої активності, починаючи з фонетико-фонематичних і закінчуючи лексико-граматичними. У разі алалії проводяться заняття з логопедом, який допомагає нормалізувати мовленнєву активність і відновити мовленнєві функції. У цій статті ми розповімо про особливості алалії, а також про існуючі способи її діагностики та корекції.

Алалія: види, симптоми та причини виникнення

Головною причиною виникнення алалії є ураження мовленнєвих центрів головного мозку, насамперед центру Брока, центру Вертке, центру асоціацій та премоторних відділів. При цьому за своїм інтелектуальним розвитком дитина може не відставати від нормальних показників для її віку. У логопедичній практиці алалія поділяється на 3 категорії, кожна з яких має власні особливості:

  • Моторна або експресивна. Дитина зберігає можливість розуміти чуже мовлення, але розвиток власних мовленнєвих функцій характеризується затримкою або повною зупинкою на певному етапі. За моторної алалії в дитини спостерігається мізерний словниковий запас, складнощі зі складанням граматичних конструкцій і правильним емоційним забарвленням мови.
  • Сенсорна або імпресивна. Дитина здатна чути сказане, але насилу або повністю не розуміє сенс зверненої до неї мови.
  • Сенсомоторна або змішана. Характеризується одночасним нерозумінням чужої мови й складнощами під час вираження власних думок або почуттів.

Для початку занять з фахівцем з алалії необхідно пройти повноцінне медичне обстеження. Зрозуміти, що дитина страждає саме від цього виду мовленнєвого розладу можна за кількома симптомами. Це може бути повна відсутність мовлення або дуже мізерний словниковий запас, змішання звуків і загальна нерозбірливість вимовлених слів, слабкий розвиток дрібної та великої моторики, а також нерозуміння сторонніх, втрата розуміння під час зміни контексту, повторення окремих звуків і складів і багато іншого.

Читайте також: Як поліпшити здоров’я за 31 день?

Діагностика та корекція алалії разом із логопедом

Постановка діагнозу, пов’язаного з порушеннями мовлення, вимагає участі кількох фахівців: нейропсихолога, невролога, психіатра, отоларинголога та логопеда. До завдань останнього входить і лікування алалії, зокрема, під час проведення спеціальних занять для запуску мовлення, розвитку фонетико-фонематичних функцій для розуміння сказаного, стабілізації поведінки та загального поліпшення комунікативних здібностей. Фахівці “Формули мовлення” практикують індивідуальний підхід у кожному конкретному випадку, використання сучасних методик корекції, а також проведення занять віддалено в онлайн-режимі. Це гарантує надання кваліфікованої логопедичної допомоги незалежно від поточного місця знаходження логопеда, а також у комфортних для дитини умовах.

Оцініть статтю