Гірудотерапія (лікування п’явками). При яких захворюваннях рекомендують?

Гірудотерапія (лікування п’явками) Здоров'я

Уже кілька тисячоліть у медицині використовують п’явки (гірудотерапія) при лікуванні багатьох захворювань. Особливого поширення такий метод лікування набув у ХVIII-XIX століттях, коли п’явок використовували практично при всіх захворюваннях, після чого частково дискредитували цей метод. Зараз інтерес до гірудотерапії відновився і зараз п’явки використовують як у лікувальних цілях, так і для профілактики багатьох хвороб, для омолодження у косметології тощо.

П’явок у природі є дуже багато видів (приблизно 400 видів), проте використовують у медицині тільки два їх види, які виводять штучно на біофабриках, та які є стерильними. П’явки є фактично ектопаразитами, які живляться кров’ю. Вони прокушують шкіру глибиною 1,5 мм і випивають від 5 до 15 мл крові кожна. Стільки ж крові витікає ще з місця прокусу.

Читайте також: Надлишок цукру в мозку може сприяти розвитку хвороби Альцгеймера

В чому користь п’явок?

Досліджено, що у слині п’явки міститься багато біологічно активних речовин, які вона випускає при укусі. Основними з них є: гіалуронідаза (фермент, який допомагає розщеплювати основний компонент сполучної тканини організму (гіалуронової кислоти), природні ліпосоми, дестабілози, антибактеріальні компоненти. Окрім того, випиваючи частину крові, п’явки тим самим зменшують кількість крові в судинах, понижують тиск. Саме тому в давнину, коли не було ліків для пониження тиску, гіпертонікам часто ставили п’явки.

При яких захворюваннях рекомендують ставити п’явки?

 1. При варикозному розширенні вен, тромбофлебіті. Завдяки особливим ферментам, зокрема грудину, які містяться у слині п’явок, покращується кровообіг, розріджується кров, судини відновлюють свій тонус і розширені вени повертаються до нормального стану. Вони зменшують запальні процеси, мають обезболюючу дію. При варикозі не можна ставити п’явок на саму вену, а навколо у спеціальних місцях. Існує думка, що п’явки самі знаходять проблемне місце, відчувають його і там присмоктуються.
 2. гінекологічних захворюваннях: при появі кіст, міомах матки, безплідді.
 3. шкірних захворюваннях: екземі, псоріазі, акне.
 4. Геморої.
 5. Захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
 6. Глаукома. За допомогою п’явок зменшують очний тиск, який сприяє прогресуванню хвороби.
 7. При лор-захворюваннях:отиті, гаймориті.
 8. Загалом п’явки рекомендують використовувати при багатьох інших хворобах комплексно з іншою терапією, адже вони здатні підвищувати імунітет в цілому.

Звісно, що самолікуванням займатись не можна. Спеціалісти знають місця на тілі людини, де їх можна ставити і при яких захворюваннях. Враховується також тяжкість хвороби та особливість організму. За один сеанс ставлять від 3 до 10 п’явок і індивідуально визначають періодичність курсу. П’явки використовують одноразово, для наступних сеансів беруть стерильні п’явки, щоб виключити зараження іншими хворобами. Вони мають бути обов’язково сертифікованими.

Також є застереження та протипоказання гірудотерапії:

 • Низький гемоглобін крові та анемія;
 • Гемофілія, погане згортання крові.
 • Вагітність та період годування дитини грудьми.
 • Люди з онкологічними захворюваннями.

Читайте також: Хвороби, що переносяться кліщами: симптоми

 • Не всі можуть психологічно витримати процедури гірудотерапії, оскільки курс лікування триває біля місяця часу з використанням до 10 п’явок за сеанс.
 • На місцях укусу п’явки залишають рубці, а ранки довго кровоточать і загоюються.
 • Індивідуальна непереносимість організмом речовин, які містяться у слині п’явок.
Оцініть статтю