14 тиждень вагітності: зміни в організмі жінки та плоду

14 тиждень вагітності Вагітність та пологи

На 14 тижні вагітна жінка, звісно «влазить» у свій одяг, проте живіт помітно починає заокруглюватися, ознаки вагітності очевидні. Потрібно подумати про зміну гардероба на вільніший та зручніший, і обов’язково – з натуральних тканин. Ви напевно, стоїте на обліку у жіночій консультації, і періодично відвідуєте лікаря, проходите всі необхідні обстеження. Одним з обстежень у цьому періоді є аналізи на TORCH – інфекції, перший скринінг на виявлення генетичних вад, розгорнуті аналізи крові майбутньої матері. Бувають випадки, переважно з другою або третьою вагітністю, що на 14 тижні жінка вже відчуває ворушіння своєї дитини.

Відчуття та зміни в організмі майбутньої мами на 14 тижні вагітності

У частин жінок, які страждали від токсикозу, цей період проходить, самопочуття значно покращується. Правда, хочеться більше відпочивати, довше поніжитись у ліжечку зранку, життя прекрасне – живіт ще невеликий, нове життя розвивається.

Окрім приємних моментів можна зіткнутися з наступними неприємностями:

  • Болем у зубах, збільшення їх чутливості, поява карієсу, пов’язані з дефіцитом кальцію та заліза в організмі, які потрібні в більшій кількості організмові жінки, ніж завжди. Сир, молочні продукти, м’ясо, овочі та фрукти повинні щодня поповнювати дефіцит вітамінів та мікроелементів. Можна приймати комплекс вітамінів у таблетках, порадившись з лікарем і розказавши про проблеми з зубами, купити зубну пасту проти карієсу та чутливості й при необхідності, полікувати зуби.
  • Болі в ногах та спині. Вони пов’язані зі щоденним збільшенням навантаження, зміщенням центру ваги. У людей, схильних до варикозного розширення вен, може початися ця проблема. Вагітній жінці варто задуматись над цим, забути про взуття на підборах, і давати ногам та спині відпочинок. Чоловіка можна попросити ввечері зробити легенький масаж на спину та поперек, а ногам організувати розслаблюючі ванночки та підняти їх на валик.
  • Може спостерігатися ламкість волосся, нігтів, сухість шкіри. Всі ці ознаки свідчать про нестачу вітамінів. Окрім вживання вітамінної їжі потрібно подумати про відновлення ззовні: натуральні маски для волосся, олійки для шкіри, ванночки для нігтів можна приготувати власноруч і виглядати у чарівний період також неповторно.
  • Можуть появитися нові родимки, папіломи. Це пов’язано з гормональними змінами в організмі жінки. Зараз про них не варто думати, головне – не здирати, не перебувати під прямими сонячними променями.
  • На 14 тижні вагітності груди частково збільшуються у розмірах і ареоли стають темнішими. Ще однією зміною шкіри є поява темної лінії на животі від пупка і нижче, відомої як Linea Negra. Ця лінія викликана «гормонами вагітності» і через кілька місяців після пологів, як правило, зникає.
  • У цей період вас також можуть турбувати дискомфорт в кишківнику і запори, бо слабшають м’язи кишківника і погіршується його моторика. Хорошим способом боротьби з запорами є збільшення клітковини у вашому раціоні й більше споживання води.
  • Потрібно також доглядати за своєю шкірою, щоб уникнути появи розтяжок в області стегон, живота та грудей.

Збільшення ваги жінки на 14 тижні вагітності.

Звісно, що якщо попередні тижні вагітній надокучав токсикоз, то вона могла не набрати ні грама зайвого, або ще й схуднути на кілограм-другий. Якщо вагітність протікає без сильної нудоти, апетит хороший, то за 14 тижнів вага збільшується орієнтовно на 1,5-2,5 кг. І це тільки початок збільшення ваги, після 20 тижня – інтенсивність пришвидшиться. Варто задумуватись над раціональністю зайвого тістечка чи бутерброду.

Що відбувається з дитиною на 14-му тижні вагітності?

Вага та ріст дитини, звісно індивідуальні, проте середні показники наступні:

Вага – 30-35 г.

Ріст – 8-9 см, приблизні розміри лимона)). Дитина втричі більша своїх розмірів 3-го тижня вагітності.

Руки дитини вже відповідають пропорціям тулуба, а ноги поки ще короткі. Дитина знаходить навички управління довільних рухів м’язів, вони вже не такі різкі, а стають більш витонченими, плавними.

Рекомендуємо також прочитати статтю про те, як проходить 12 тиждень вагітності

14-й тиждень фактично є початком наступного – другого триместру вагітності, дитина розвивається активно, вона є доволі рухливою, вміє посміхатися та насуплюватись, смокче палець, хоча ще не дуже це відчувається. Все більше дитятко стає схожим на людину.

Активно продовжує рости кісткова тканина скелета і з’являються перші ребра. Також дитина може рухати діафрагмою, цей поступ чимось нагадують процес дихання. Дитина починає реагувати на смаки того, що їсть мама: якщо жінка споживала кислу їжу, гостру, або гіркувату, то ковтальні рефлекси дитини незначні. Якщо мама з’їла щось солоденьке, то малюк починає охоче ковтати навколоплідні води. Її лицьові м’язи тренуються під впливом імпульсів мозку. На поверхні шкіри починає з’являтися тонке волосяне покриття та сирниста речовина, яка допоможе легше рухатися по родових шляхах.

В дитини вже сформувались всі внутрішні органи, деякі ще розвиваються, а деякі – функціонують. Також вже сформовані статеві органи, досвідчені лікарі УЗД можуть побачити стать, але це не буде 100% відповідь. На 14 тижні вагітності у дитини починає функціонувати сечовий міхур.

Печінка вашої дитини починає виробляти жовч, а селезінка допомагає у виробництві червоних кров’яних тілець.

Серце може частіше битися, коли мама хвилюється, коли грає гучна музика. Тому потрібно уникати стресових ситуацій, не перейматись через дрібниці, включати легеньку музику, класику, яка, до речі, дуже подобається малюкам.

Болі та виділення на 14 тижні вагітності

Найчастіше біль відчуватиметься у попереку, тазі та стегнах. Це все пояснюється, по-перше, частково розширенням тазових кісток та розслабленням м’язів, фізіологічною підготовкою організму до пологів, а по-друге, вага дитини та матки збільшує навантаження на ноги, хребет і чинить тиск на внутрішні органи.

Часто можуть турбувати головні болі, особливо якщо жінка відчуває втому та голод. Щоб цього уникнути, потрібно більше відпочивати, добре висипатись, гуляти на свіжому повітрі кожні 2 год.

Рекомендуємо також прочитати статтю про те, як проходить 13 тиждень вагітності

Можуть появлятися тягучі болі внизу живота. Це, як правило, тонус матки. Виникає через певне перенапруження: фізичне чи психологічне. Зазвичай, через кілька хвилин вони проходять. Потрібно прилягти та відпочити. Проте, якщо продовжуються і супроводжуються нехарактерними виділеннями, потрібно відразу звернутись до лікаря.

Під час вагітності любить загостритись молочниця, появитися дисбактеріоз слизової. Симптомами можуть стати посилені виділення білуватого кольору, свербіж чи дискомфорт. Лікування її відкладуть швидше за все на період після пологів. Проте, це визначить лікар після аналізів. Якщо виділення кров’янисті, або водяні, то це небезпечний симптом. Візит до лікаря має бути негайним.

Оцініть статтю