12 тиждень вагітності (кінець третього місяця) – час проходити планові обстеження

12 тиждень вагітності Вагітність та пологи

12 тиждень вагітності означає, що три акушерських місяці особливого стану позаду і попереду ще нелегкі тижні виношування дитини. Власне на цьому тижні рекомендують жінкам ставати на облік у жіночій консультації та постійно  обстежуватись, щоб народити здорову дитину і мінімізувати ризик викидня. Власне у цій статті ми розповімо про зміни в організмі жінки та відчуття, які при цьому виникають, про те, якою зараз є дитина у животику, який приріст ваги жінки є в межах норми та кілька рекомендацій щодо корисного харчування та способу життя.

Зміни в організмі жінки на 12 тижні вагітності

Токсикоз у багатьох жінок уже послаблюється, покращується апетит, вигляд та настрій. Правда в частини вагітних токсикоз може тривати й до кінця 4-го місяця, або і цілу вагітність. В останньому випадку жінці не позаздриш. Якщо сильна нудота переслідує кожного дня, то обов’язково потрібно розповісти про це гінекологу, інколи жінкам приходиться періодично лягати в лікарню, щоб полегшити свій стан та забезпечити здоровий розвиток дитини.

Живіт у жінки ще не є помітним, оскільки дитина дуже-дуже маленька. У цей час дитинка багато рухається, плаває, перевертається у навколоплідних водах, проте жінка ніяких рухів не відчуває. Перші рухи дитини вагітна з першою вагітністю відчуває приблизно на 20 тижні, а з повторною – раніше – на 16-17 тижнях.

Завдяки  покращенню  гормонального фону колишня втома помітно знижується, а поява емоційних спалахів зменшується.

Часто у вагітних починають змінюватись смакові вподобання, розширюється перелік продуктів, які викликають нудоту, і часто хочеться то солодкого, то солоного, гострого, часто вагітним хочеться алкоголю. Потрібно в усіх випадках щодо їжі тверезо думати і задовольняти свої бажання потрібно з розумом: хочеться солодкого – з’їжте одну шоколадну цукерку, хочеться гострого – з’їжте один квашений огірок, приміром, ну а на рахунок алкоголю, то тут краще задовольнятись свіжовичавленим соком, фруктовим смузі чи кефіром)))

У зв’язку зі збільшеннями об’єму крові в організму  зростає навантаження на серцево-судинну систему – частота серцевих скорочень зростає, змінюється ритмічність серцебиття, і показники артеріального тиску. Кожному триместру відповідають свої характерні значення цих показників. Починаючи з цього моменту і до пологів, всі перераховані вище параметри тепер будуть регулярно вимірюватися на кожному плановому візиті до лікаря і фіксуватися.

Матка починає рости щоразу більшими темпами, в міру росту дитини, через що вона підійматиметься вище і чинитиме вже менший тиск на сечовий міхур, відповідно позиви в туалет стають менш регулярними.

Ну і звісно, багато жінок переживають за те, яким є їхній приріст ваги під час вагітності, щоб після пологів виглядати стрункою молодою матусею. Вагу контролюватиме і лікар – при кожному візиті вагітну зважують. Різке збільшення ваги, бо і недобір викликають завжди занепокоєння у лікаря і можуть свідчити про певні проблеми зі здоров’ям жінки й розвитком плоду.

Як правило, жінка за перших 12 тижнів поправляється зовсім небагато – приблизно 1,5-2 кг.

Обстеження та аналізи на 12 тижні вагітності

Дванадцятий тиждень це період першої планової ультразвукової діагностики, першого скринінгу, та й багатьох інших обстежень, які лікарю потрібно провести, щоб надалі вести вагітність, визначити фактори ризику тощо.  Необхідність УЗД на до 12 тижня може бути обумовлена тільки додатковими показаннями.

Зараз лікар УЗД буде дивитися за тим, яких розмірів дитина, які пропорції тіла, визначать точний термін вагітності, структуру мозку і симетричність півкуль, кінцівок і рухових здібностей.

Дослідження дозволяють судити: про будову матки й плаценти, кількості навколоплідних вод, розвитку плода та стан його комірцевої зони (пов’язаної з хромосомними аномаліями). На цій стадії вже можливо визначення наявності можливих вад і різного роду відхилень, які можуть послужити причиною або показанням до вимушеного переривання вагітності. Для отримання загального уявлення про стан здоров’я майбутньої мами, при постановці на облік в обов’язковому порядку виконується ряд стандартних в таких випадках аналізів, які включають:

 • групи й резус приналежності із загальним аналізом крові та сечі.
 • виявлення ВІЛ інфікування, сифілісу і гепатиту B.
 • бактеріальні інфекції за допомогою мазків.
 • біохімічний скринінг крові для визначення   наявності важких генетичних порушень.

З огляду на високу актуальність діагностики у визначенні ступеня ризиків, розглянутий період – це дуже вдалий час стати на облік в жіночій консультації, і пройти необхідні обстеження.

Виділення у вагітної на 12 тижні: які в межах норми?

У першому триместрі можуть мати місце мізерні нерясні молочні. Або напівпрозорі-прозорі виділення однорідної консистенції зі слабким запахом. А ось наявність незначних  кров’яних виділень може свідчити про ерозію  шийки матки. Крім того, таке «мазання» з’являється після інтимних стосунків або візиту до гінеколога, оскільки кров більш активно поступає зараз до внутрішніх статевих органів і поверхня їх стінок стає дуже вразливою.

Проте посилені яскраво-червоні виділення можуть свідчити про проблеми зі станом матки й плаценти та потребують негайного звернення до лікаря.

Вагітність

Можуть появлятися на 12 тижні незначні болі в попереку і тазі, які  є нормальним явищем і є наслідком зростаючого  навантаження, та дії гормонів, які розслаблюють  м’язи.

Варикозне розширення вен, яке вже турбувало вагітну до вагітності може прогресувати через збільшення навантаження на судинну систему та  на ноги. А жінкам, в яких по спадковості є ризик захворіти на варикоз, потрібно вже зараз вживати заходів профілактики:

 • відмовитись від взуття на підборах;
 • спати з підвищення під ногами, щоб кров не застоювалась у нижніх кінцівках;
 • носити компресійні панчохи вдень.

Перистальтика кишківника знижує свою активність, приводячи до проблеми закрепів, з якими дуже часто стикаються жінки під час вагітності. З цією проблемою теж потрібно ділитись з лікарем, і якщо не допоможуть і продукти з послаблювальним ефектом у профілактиці, лікар порекомендує інші засоби. Закрепи не тільки викликають дискомфортні відчуття вам, але і призводять до інтоксикації організму, та появи геморою.

Розвиток і розміри плоду на 12 тижні вагітності

Зараз це мініатюрна дитинка, яка розмістилася б у долоні, має зачатки практично всіх органів внутрішніх, ручки, ніжки, тулуб, голову, б’ється сердечко.

 • М’язова і нервова системи удосконалюються настільки, що на обличчі з’являються мімічні гримаси;
 • Дитина стискає свої маленькі кулачки, смокче пальчики, відкриває і закриває рот, відчуває смак навколоплідних вод, реагує на вібрацію і дотик, вчиться ковтати навколоплідні води, після чого вода виводиться з організму у вигляді сечі. Тобто цей факт вже підтверджує роботу нирок, гіпофізу, щитівка, печінки, селезінки. Робота цих органів, звісно, недосконала, проте будуть вони розвиватись ще протягом наступних місяців вагітності й після народження.
 • Маленьке сердечко б’ється з частотою 110-160 за хвилину.
 • У крові з’являються лейкоцити.
 • На слизовій кишківника з’являються складочки, і можна помітити що починаються хвилі перистальтики.
 • Між пальчиками ручок і ніжок зникають останні перетинки, і вони покриваються нігтиками, появляється індивідуальний відбиток пальців.
 • Вушні раковини змішаються в сторону бічних поверхонь голови, формується внутрішнє вухо.
 • Великі півкулі розділяються, формується зв’язок між головним і спинним мозком.

Розміри дитини дуже маленькі – довжина 6-7 см, а вага – приблизно 20 г.

Ризики та рекомендації жінкам на 12 тижні вагітності

12 тиждень, звісно, ще малий термін вагітності та існує багато ризиків та факторів негативного впливу на подальший розвиток дитини.

 1. В першу чергу, вагітній потрібно всякими методами оберігати себе від контакту з хворими людьми на інфекційні та вірусні захворювання, щоб не захворіти самій. Складність положення посилюється тим, що в процесі розвитку плоду вживання лікарських препаратів дуже небажане, не говорячи про згубний вплив вірусу на розвиток дитини.
 2. На етапі формування і розвитку дитини у животі й під час годування грудьми небезпечним є куріння мамою і вживання алкоголю в будь-яких, навіть незначних кількостях.
 3. Здоровий сон, висипання, відпочинок – запорука хорошого самопочуття мами й розвитку дитини. Дуже важливо не хвилюватися, вести спокійний спосіб життя, правильно харчуватися, уникати депресій і стресових ситуацій.
 4. Невеликі фізичні навантаження підуть тільки на користь, до того ж їх можна урізноманітнити, зайнявшись спеціальною гімнастикою або йогою для вагітних під керівництвом досвідченого тренера.

Інтимні стосунки на 12 тижні вагітності.

Почнемо з протипоказань до інтимних стосунків на цьому етапі вагітності.

Деякі гінекологи все-таки не рекомендують статеві стосунки до 12 тижнів вагітності, коли запліднена яйцеклітина активно ділиться і формуються зачатки всіх органів. Також сексуальні стосунки можуть мати протипоказання при багатоплідній вагітності, підвищеному тонусі матки та інших факторів, що несуть  загрозу переривання вагітності.

Прояви турботи, ласки, любові і позитивні емоції корисні! Єдине про що ніколи не варто забувати – так це про дотримання  запобіжних заходів і правил безпеки. Необхідно  вибирати зручну і комфортну позу, щоб жінка не відчувала ніякого дискомфорту.

Оцініть статтю