13 тиждень вагітності: харчування жінки, обстеження, особливості розвитку плоду

13 тиждень вагітності Вагітність та пологи

13 тиждень вагітності – вважається перехідним періодом від першого триместру вагітності до другого. В цей час майбутня мама вже добре ознайомлена зі станом вагітності, особливо якщо всі попередні тижні дошкуляв токсикоз.

Тиждень тому, тобто на 12 тижні, жінки, як правило, стають на облік у жіночій консультації та починають проходити різноманітні обстеження. Тішить те, що найбільш ризиковий період для викиднів позаду, хоча неприємні симптоми й загрози можуть виникати впродовж всіх 9 місяців, тому прислухатись до свого здоров’я, думати про дитину потрібно постійно.

У більшості жінок цей період вагітності протікає досить спокійно. Токсикоз вже відступив, печія ще не мучить, плід дуже крихітний, якого зовсім майбутня мама не відчуває.

Особливості протікання вагітності на 13 тижні

Викликана вагітністю гормональна перебудова організму до цього часу вже майже завершена, роздратованість і поганий настрій проходять, проте супроводжуватимуть всю вагітність, адже хвилювання за пологи та за дитину у підсвідомості не покидають жінок до кінця 9 місяця.

Майбутній мамі починає здаватися, що і надалі все буде так само тихо і мирно, і що все, про що залишається переживати надалі – виключно про підбір відповідного за обсягом нового гардеробу та очікування народження дитини. Проте попереду багато обстежень та змін, про які варто знати.

На цьому етапі збільшується в розмірах матка і вже починає переходити в черевну порожнину, внаслідок чого спричинятиме щоразу більший тиск та внутрішні органи, що через кілька тижнів жінка почне відчувати: часті позиви в туалет, печія, задишка, біль у попереку – всі неприємні дискомфортні відчуття, пов’язані з ростом матки.

Тривале перебування на ногах, щоденна робота викликають втому,  важкість у ногах, роздратування. Надалі ці відчуття будуть тільки посилюватися, тому потрібно вчитися контролювати тривалість прогулянок, дозувати фізичні навантаження і час перебування на ногах, одним словом, потрібно вчитися правильно планувати на день хвилини роботи, відпочинку, перебування на свіжому повітрі, харчування, щоб самопочуття завжди було хорошим. Перевтома, недосипання та відчуття голоду під час вагітності різко погіршують настрій, викликають нудоту та запаморочення.

Також внаслідок гормональних змін, перенапруження, матка може почати скорочуватись, що супроводжується затвердінням живота та болем внизу. Якщо ви відчуєте таку тяжкість – не ризикуйте, кидайте всю роботу і приляжте, відпочиньте. У переважній більшості випадків після відпочинку симптоми зникають, але якщо подібний стан спостерігається часто, або не проходить протягом години, то негайно потрібно звернутися до лікаря. Пам’ятайте, що подібний стан може спровокувати викидень.

Як розвивається плід на 13 тижні вагітності, його розміри

Саме з тринадцятого тижня плід починає інтенсивно, буквально по годинах, рости. Починають формуватись зачатки молочних зубів, функціонувати підшлункова залоза. Шкіра дитини дуже тонесенька, майже прозора, через яку видно всі кровоносні судини. Тулуб починає швидко рости, і набуває нових пропорцій тіло – голова ставатиме меншою, а тулуб, ноги та ручки більшими.

Маленька дитина, яку на цьому терміні називають плодом, маленька – важить приблизно 20-25 г, а ріст становить 6-7 см.

В цей час дитина насправді дуже рухлива, але цього ще неможливо відчути матері. На 13 тижні у малюка починають формуватися м’язи й кісткова тканина, закладається голосовий апарат і починає формуватися зовнішність. Також в цей час в травній системі відбувається формування ворсинок, які в майбутньому протягом усього життя будуть брати участь в переробленні та засвоєнні їжі.

Особливості стану на 13 тижні вагітності

Запідозрити вагітність навколишні люди за зовнішністю жінки не зможуть, оскільки животик нагадує форму як після хорошого обіду:)), його легко сховати під вільним одягом.

На 13 тижні у деяких жінок дещо збільшуються за розміром груди та стають чутливіші. На 13 тижні у вагітної вже можуть з’явитися виділення із сосків. Це нормальний для майбутньої мами природний процес підготовки організму до годування дитини молоком, виробляються гормони для лактації. Виділення ці не є молоком, а їх називають молозивом – напівпрозора з жовтавим кольором рідина, дуже корисна для дитини у перші дні життя. Лякатися таких виділень не варто, головне не намагайтесь видавлювати його з грудей, щоб не провокувати посилене виділення молозива.

У жінок появляється характерна пігментація на тілі, спричинена тими ж гормональними змінами: темніють навколо сосків ареоли, внизу живота між пупком і лобком з’являється темна вертикальна смужка, на обличчі з’являються у декого пігментні плямки. Особливо переживати з цього приводу не варто – в переважній більшості випадків через кілька місяців після пологів ці плями зникнуть так само раптово, як і з’явилися. Проте якщо помітна пігментація на обличчі – то уникайте прямих сонячних променів, які можуть посилити пігментацію.

Обстеження, аналізи на 13 тижні

Якщо на облік у жіночій консультації жінка стала на 12 тижні, то зараз почався період основних обстежень – перший скринінг, перше планове УЗД, аналізи крові на визначення групи крові, аналізи крові на СНІД, резус-фактора. Також потрібно здавати мазки з носогорла для того, щоб перевірити наявність чи відсутність хвороботворних бактерій, а також мазки з  внутрішніх статевих органів.

Харчування вагітної на 13 тижні

У перші місяці вагітності жінці потрібно особливо стежити за своїм раціоном, адже відбувається закладення та розвиток всіх органів та систем у плода. Важливо їсти багато свіжих овочів та фруктів, м’яса та молочних продуктів. В цей період починає формуватись м’язова тканина, кістки у дитини, тому зростає потреба організму жінки в залізі, білках, кальції, йоді та інших вітамінах. Якщо після минулого токсикозу, під час якого жінка не могла до пуття нічого з’їсти, в цей період безупинно хочеться їсти буквально все, що потрапить в руки, тому контролювати кількість їжі потрібно. Найкраще перейти на дробове харчування: їсти 5-6 разів на день, але невеличкими порціями. Неконтрольована вседозволеність у їжі може призвести до швидкого набору зайвих кілограмів, появи печії.

Але якщо ви впораєтеся з бажанням їсти все підряд і будете віддавати перевагу правильному, здоровому харчуванню, ввівши у свій раціон більше хліба з висівками, нежирних м’яса і молока, сиру, злаків, фруктів і овочів – то подібних проблем вдасться уникнути.

І зауважте, ніхто від вас не вимагає повністю відмовитися від мучного, солодкого, гострого, солоного і смаженого – потрібно тільки звести вживання подібних продуктів до розумного мінімуму.

Оцініть статтю