Як схуднути при хворій щитовидці: важливі нюанси

Як схуднути при хворій щитовидці: важливі нюанси Здоров'я

Якщо ваша щитоподібна залоза хвора, і ви при цьому неухильно набираєте вагу, то, найімовірніше, йдеться про її знижену активність, тобто про гіпотиреоз. Це погані новини, а для тих, хто ретельно стежить за фігурою, подвійно. Схуднути за хворої щитоподібної залози – не таке вже й просте завдання, потрібно підготуватися до того, що процес буде довгим, важким і призведе до успіху лише за умови чіткого дотримання приписів лікаря, за умови регулярних та інтенсивних занять спортом, дотримання режиму дня і досить суворих обмежень.

Коли гіпотиреоз у вас ще тільки починає розвиватися, навіть раніше, ніж рівень тиреотропних гормонів (ТТГ) знизиться настільки, що лікар зможе поставити діагноз і призначити лікування, обмін речовин уже сповільнюється. Це означає, що ваш організм спалює все менше калорій і, відповідно, накопичує зайву вагу.

Оскільки за зниженої активності щитоподібної залози ви швидше втомлюєтеся і відчуваєте млявість та апатію, найімовірніше, ви не займатиметеся спортом, а якщо й займатиметеся, то навантаження будуть меншими, ніж раніше, а це ще більше сповільнить метаболізм. І це ще не все: щоб впоратися з втомою, отримати більше енергії, ви будете більше їсти, особливо їжу з високим вмістом вуглеводів.

З цих трьох причин вам варто уважніше стежити за своїм станом і за перших ознак нездужання консультуватися з лікарем, який розуміє важливість раннього виявлення проблеми.

Плутанина з гіпертиреозом

Гіпертиреоз або надактивна робота щитовидки не означає автоматичного зниження ваги. Насправді чимало людей з гіпертиреозом навіть набирають зайві кілограми. Чому це відбувається, поки що достеменно не відомо. Можливо, через прискорений обмін речовин вони частіше відчувають голод і тому більше їдять, або порушення роботи ендокринної системи стають причиною поганого травлення та інсулінової резистентності. Так чи інакше, деякі (але далеко не всі й навіть не значна частина) хворі на гіпертиреоз набирають вагу.

Схуднення і щитівка: а що, якщо корінь зла – у ліках?

Причиною набору ваги за хворої щитоподібної залози можуть бути деякі ліки, які знімають симптоми.

Ліки

Наприклад:

  • Антитиреоїдний препарат пропілтіоурацил (ПТУ)
  • Бета-інгібітори (їх часто виписують при гіпертиреозі)
  • Стероїдні протизапальні препарати
  • Препарати з вмістом естрогену та/або прогестерону
  • Деякі антидепресанти
  • Препарати, що стабілізують настрій і протисудомні засоби, наприклад ті, які прописують у разі біполярного розладу.

Якщо для вас важливо підтримувати струнку фігуру, обов’язково поговоріть з лікарем про альтернативи.

Як схуднути при хворій щитівці: вправи

Наскільки інтенсивними мають бути фізичні навантаження?

Для багатьох пацієнтів із порушеннями функції щитоподібної залози, щоб схуднути, недостатньо просто обмежити кількість споживаних калорій. Саме тому різні дієти, які не передбачають фізичних навантажень, можуть виявитися неефективними. Спорт необхідний, тому що він сприяє спалюванню калорій і жиру, знижує рівень цукру в крові, стимулює обмін речовин і нормалізує рівень лептину, інсуліну та гормону росту.

Читайте також: Продукти багаті на йод для забезпечення нормальної роботи щитовидки

Однак щоб скинути вагу, вам не вистачить рекомендованих для загальної підтримки тонусу трьох занять на тиждень по 20 хвилин. На думку лікарів-ендокринологів, тим, хто хоче схуднути за хворої щитовидки, потрібно починати від 60 хвилин фізичних вправ на день.

Вам здається, що це важко? Можливо, проте просто спробуйте почати займатися, далі буде легше.

Один тип вправ

Що обрати, якщо час і сили є лише на вправи одного типу? Фахівці рекомендують силові вправи. Коли ви наростите м’язову масу, ваш організм спалюватиме більше калорій, навіть якщо ви не будете вправлятися. На 500 грамів жиру в організмі спалюється 6 – 10 калорій на день, на таку ж кількість м’язової маси – до 60.

Як схуднути при хворобах щитоподібної залози: вода і клітковина

Багато людей п’ють недостатньо води; можливо, ви теж. Тим часом вода стимулює обмін речовин, зменшує апетит, усуває застій рідини в організмі та здуття живота, покращує травлення. Зазвичай рекомендують випивати 8 склянок води на день, але деякі фахівці кажуть, що потрібно 8 склянок на день на кожні 10 кілограмів ваги, які ви хочете втратити. Є думки, що пити потрібно ще більше. Можете спробувати, якщо вважаєте, що ваша вага знижується занадто повільно.

Можливо, клітковини вам теж не вистачає. Найпростіше, що ви можете зробити, щоб вага почала знижуватися – це їсти багато клітковини. Її джерелом може бути як їжа, так і харчові добавки.

Терапія радіоактивним йодом

Якщо лікар каже вам, що кількість радіоактивного йоду настільки точно вивірена, що у вас не може бути ні гіпотиреозу, ні гіпертиреозу, він не зовсім реалістично оцінює можливості медицини. Насправді у більшості пацієнтів після лікування радіоактивним йодом з’являються симптоми гіпотиреозу, зокрема набір ваги. За даними одних досліджень, більш ніж половина пацієнтів, які пройшли таке лікування, страждають від ожиріння, за іншими даними з цією проблемою стикається 85% пацієнтів.

Однак пам’ятайте: дуже часто терапія радіоактивним йодом є найкращим варіантом для лікування потенційно небезпечних хвороб щитоподібної залози. І тут уже не до схуднення.

Оцініть статтю