Як попередити появу набряків ніг під час вагітності?

Набряки під час вагітності Вагітність та пологи

Дуже часто ми слухали розповіді від мами, бабусі, від подруг, що під час вагітності часто так набрякають ноги, руки, що жінка виглядає як пампушок. Неможливо перснів носити, ані улюблені туфлі носити. Проте, коли ви помічаєте незначні набряки у себе на тілі під час вагітності, то звісно, починаєте хвилюватись. А привід для хвилювання буває насправді неспроста.

Набряки під час вагітності: основні причини

Набряки помічає більшість майбутніх мам, вони незначні і помітні тільки невеликими слідами на ногах від носків, від поясу на штанах, які швидко зникають. Через це вважаються нормальним явищем, але потребує контролю вагітною свого раціону харчування та кількості споживання нею рідини. Причин є кілька: зміни в водно-сольовому обміні, в порушеннях відтоку лімфи і крові, затриманні води в організмі у зв’язку з порушенням роботи нирок.

Розрізняють 4 стадії розвитку набряків при вагітності:

  • Перша – це набряки гомілки і стопи.
  • Друга – набряк нижче пояса (ноги, низ живота, поперек).
  • Третя – все вищеописане, плюс руки і обличчя.
  • І четверта – набряк всього тіла.

При значних набряках при натисканні на набряклу частину тіла на ній залишається помітна вм’ятина від пальця.

Набряки ніг природні, особливо якщо з’являються після важкого робочого дня, а після нічного відпочинку безслідно проходять.

набрякають ноги під час вагітності

Про загрозу появи набряків свідчити може стрімкий приріст ваги, в той час, коли ви не зловживаєте висококалорійною жирною їжею, не налягаєте на солодощі та сіль. Власне сіль сприяє затриманню води в організмі, тому звести вживання гострого, соленого потрібно звести до мінімуму. Також потрібно пам’ятати, що та кількість рідини, яку ви п’єте протягом дня повинна виходити у вигляді сечі і поту.

Інша справа, якщо до ранку набряки не зійшли.  І такий симптом може свідчити про гестоз – серйозне ускладнення під час вагітності, яке може призвести до відшарування плаценти,  становить загрозу для розвитку плоду і для здоров’я вагітної. В такому випадку до появи припухлостей приєднуються високий артеріальний тиск та наявність білка у сечі. Як правило, гестоз часто виникає на 8-9 місяцях вагітності, його ще називають пізнім токсикозом, і потребує постійного контролю і нагляду лікаря і навіть госпіталізації  вагітної.

Жінки із серцево-судинними захворюваннями можуть під час вагітності спостерігати появу набряків ніг та попереку у зв’язку з серцевою недостатністю.

Вагітні, які мають хронічні захворювання нирок у період вагітності можуть загостритися і спровокувати набряки. Як правило, набряки спостерігаються на обличчі, появляються мішки під очима, потім приєднуються руки та ноги. Лікування, звісно, відбуватиметься в умовах стаціонару.

Профілактика набряків під час вагітності

Ну, хто ж хоче на додачу до величезного животику ще й «припухнути»! Якщо прислухатися до порад лікарів, то сильних набряків можна уникнути.

Профілактика набряків під час вагітності

Якщо набряки тільки починаються, то майбутній мамі потрібно чітко дотримуватись дієти, першим пунктом якої є виключення з їжі соленої їжі, перченої, з різними гострими соусами, оскільки всі ці спеції збільшують навантаження на роботу нирок та затримують рідину в організмі. Особливо потрібно відмовитись від квашеної капусти, квашених огірків, помідорів, консервації, солених горішків, оселедця, шашлику – того, що дуже кортить з’їсти вагітним.

Споживання солодощів, шоколаду, також потрібно звести до мінімуму.

Жирна, смажена, копчена їжа теж не рекомендовані на початкових стадіях появи набряків та зовсім протипоказані на третій – четвертій стадії.

Контролюйте кількість спожитої рідини протягом дня. Її має бути достатньо для потреб організму, але і рясне пиття може призвести до багатоводдя і затримання рідини в організмі. Оптимальна кількість – 1,5-2 л, включаючи рідину, що отримується з супами, морсами і так далі. Також стежте за кількістю сечі: повинно виходити приблизно 80% випитої рідини.

Ходити вагітним рекомендують багато, але не забувайте періодично серед дня відпочивати, лягати і під ноги підкладати підвищення, щоб лімфа і кров не затримувалися в нижніх кінцівках. Це допоможе і в профілактиці варикозного розширення вен.

Носити потрібно зручне взуття без підборів, щоб не збільшувати навантаження на ноги та хребет.

Також корисно займатися майбутнім мама фітнесом для вагітних, ходити в басейн плавати.

Іноді бабусі радять вам попити травички для виведення зайвої рідини, але вагітність – особливий період, коли багато чаїв і сечогінних медикаментів протипоказані жінці. Тому вдаватися самостійно до такої профілактики і лікування не можна.

При появі перших ознак набряків, потрібно обов’язково сказати це лікарю-гінекологу. Назначивши додаткові обстеження, він зможе визначити причину їх і методи зниження.

Оцініть статтю