Святий Стефан – унікальний острів-готель у Чорногорії

Святий Стефан – унікальний острів-готель у Чорногорії Відпочинок

Святий Стефан – один з найбільш неповторних морських курортів світу, з власним характером і шармом. Визнанням цього служить довгий список VIP-гостей, які в різні часи відпочивали в цьому райському куточку: Боббі Фішер, Софі Лорен, Карло Понті, Кірк Дуглас, Сильвестр Сталлоне, Клаудіа Шиффер, королева Єлизавета II й багато інших …

Трохи історії

Саме завдяки таким місцям, як острів Святого Стефана, Чорногорія прославилася на весь світ. Він цікавий вже самою історією того, як крихітне рибальське село, жителі якого ледь зводили кінці з кінцями, перетворилося на всесвітньо відомий курорт найвищого рівня.

У ХV столітті біля берегів острова стали на якір кілька кораблів з турками, які частенько запливали в ці місця за легкою здобиччю. Але цього разу «щось пішло не так». Не звертаючи уваги на рибалок, турецький десант висадився на березі й вирушив грабувати Котор.

Читайте також: Цюріх – незабутній відпочинок

За час їх відсутності, жителі селища встигли зібрати невелику армію, яку очолили члени місцевої сім’ї Пастровичів, і захопили залишені з мінімальною охороною турецькі кораблі. Без шляхів до відступу загарбники були швидко розбиті, а знайдені на кораблях скарби були використані для перетворення острова на укріплену фортецю. Таким чином, саме турків можна вважати першими інвесторами в історії не тільки острова Святого Стефана, але і всієї Чорногорії.

Спочатку фортеця складалася з дванадцяти будинків, по одному на кожен з кланів Пастровичів, і православного храму на честь святого Стефана, від якого острів і отримав свою назву. Згодом кількість будинків збільшилася до сотні, а жителів до 400, з’явилося ще дві церкви, і Святий Стефан став гомінким містечком з власним самоврядуванням і судовою системою. У роки Венеціанської республіки острів досяг піка свого розвитку, ставши міжнародним морським портом.

Як острів став готелем

На жаль, тривало це недовго, і, як часто буває, після підйому настав тривалий економічний спад. Кількість жителів постійно скорочувалася, і до середини ХХ століття їх залишилося не більше 20. Ще трохи – і славне місто-острів перетворилося б на те, з чого все починалося, знову ставши занедбаним рибальським селищем.

Тоді, за часів югославського комуністичного режиму, уряд прийняв вольове рішення, яке сприйнялося досить неоднозначно, але, як виявилося згодом, було правильним і своєчасним. Нащадки засновників Святого Стефана були добровільно-примусово виселені з острова, а їхні будинки перетворилися на курортні номери для багатих і знаменитих.

У той час тут відпочивали такі відомі діячі з «дружнього радянського соціалістичного табору», як Леонід Брежнєв, Юрій Гагарін, Борис Спаський… До речі, багато хто з колишніх жителів Светі-Стефана, зокрема нащадки Пастровичів, зараз живуть на материку, в містечку з однойменною назвою.

Сучасне життя острова-готелю

Одного разу відвідавши острів Святого Стефана, Чорногорія назавжди залишиться у вашому серці. Він вигідно відрізняється від інших метушливих курортних міст. Тут немає гучної музики цілий день і нічних пляжних дискотек до ранку. Це ідеальне місце для тих, хто цінує спокій і тишу. На цьому невеликому острівці дивним чином розмістилися аж три церкви. Дві з них середньовічні, а саме, вищезгадана церква Святого Стефана і храм Успіння Богоматері, прикрашений дивовижною мозаїкою. Третя церква, Олександра Невського, була побудована в кінці XIX століття, але стилістично її складно відрізнити від інших, більш ранніх, споруд.

Острів Святого Стефана

Острів Святого Стефана з’єднаний з берегом піщаним перешийком, по обидва боки якого знаходяться два красивих пляжі з дрібною галькою червонуватого кольору. Той, що зліва, – відкритий для всіх, інший, праворуч, – лише для гостей готелю. Потрапити на нього можна, заплативши 50 євро за лежак і парасольку.

З 2007 по 2012 рік на острові пройшла масштабна реконструкція, після якої він остаточно перетворився на «єдине у світі місто-готель класу люкс». Принаймні, так пишуть у рекламних проспектах. Зовні будівлі майже не змінилися, зберігши автентичність, зате всередині апартаменти перетворилися на взірець розкоші. До їх проєктування були залучені кращі дизайнери, в декорі використовувалися виключно природні матеріали. Крім цього, було замінено майже всю електронну та побутову техніку на сучасну. Зараз острів Святого Стефана входить у світовий топ-10 туристичних напрямків класу люкс, а недавно він отримав престижну міжнародну нагороду «Golden Apple».

Читайте також: На смак та колір Даламан різний: відкриваємо Туреччину заново

Якщо в готельному комплексі не відпочиває ніхто з VIP-гостей, то можна помилуватися красою міста, заплативши символічні 7 євро за екскурсію. В іншому випадку це задоволення обійдеться мінімум в 700 євро, саме з цієї суми починаються ціни за ніч у місцевих апартаментах. При цьому Святий Стефан не скаржиться на брак відпочивальників. Деякі елітні номери заброньовані на кілька років вперед.

Якщо потрапити всередину міста-готелю можуть лише обрані, то помилуватися ним і навколишніми пейзажами може кожен, причому абсолютно безплатно. Проїжджаючи повз на автомобілі, обов’язково потрібно зупинитися на оглядовому майданчику, звідки можна зробити чудові фото. Щоб подивитися на колишню фортецю з моря, можна замовити прогулянку навколо острова на човні. Перебуваючи в Будві, досить сісти на катер, який пливе до острова Святого Миколая, дорогою він робить невеликий гак і підпливає майже впритул до Светі-Стефану.

Оцініть статтю