Особливості переходу на штучне вигодовування

Особливості переходу на штучне вигодовування Виховання дітей

Причини для переходу на штучне вигодовування можуть бути найрізноманітнішими. Годування грудьми неможливе за багатьох видів медикаментозного лікування, інфекційних захворювань матері, недостатньої лактації. Незалежно від того, що послужило протипоказанням для природного годування, підбирати малюкові відповідне харчування необхідно спільно з педіатром. Однак мамі в будь-якому разі знадобляться відомості про склад молочних сумішей та основні правила переведення дитини на штучне харчування.

Склад та особливості підбору молочних сумішей

Адаптовані суміші для штучного вигодовування за складом наближені до грудного молока і здатні забезпечити малюка всіма вітамінами та мінералами, необхідними для його нормального росту і розвитку в перший рік життя.

Основу дитячого адаптованого харчування складають лактоза, молочний цукор, білки та жири. Лактоза є цінним джерелом енергії, так само як і жири: вони забезпечують від 30 до 50% енергетичної потреби дитячого організму. Білка в молочних сумішах міститься небагато, оскільки занадто велика кількість може перевантажити незрілу систему травлення дитини.

Інші необхідні компоненти сумішей — вітаміни A, C, D, кальцій, фосфор, йод, залізо, цинк. Під час вибору сумішей особливо важливо звертати увагу на співвідношення в їхньому складі кальцію і фосфору. Оптимальна пропорція цих елементів – 2:1.

Читайте також: Як відучити дитину від соски (пустушки): рекомендації батькам

Під час виробництва багатьох сумішей використовуються речовини, які наближають їхній склад до грудного молока. Одна з них — пальмовий олеїн — зазвичай викликає у мам багато запитань. Цей компонент не слід плутати з пальмовою олією: насправді він являє собою її очищену фракцію, яка абсолютно нешкідлива для дитячого організму. Пальмовий олеїн слугує джерелом пальмітинової кислоти, яка у великій кількості міститься в грудному молоці і є цінним компонентом для забезпечення енергетичних потреб малюка.

Під час вибору дитячого молочного харчування необхідно враховувати всі особливості дитини: вік, вагу, роботу органів травлення, схильність до алергічних реакцій. Якщо малюк погано відреагував на стандартну суміш, педіатр порекомендує спеціальне харчування, призначене для діток зі схильністю до алергії та чутливою травною системою.

Правила переведення на штучне вигодовування

Інструкції щодо оптимальної схеми переходу на адаптоване молочне харчування мамі необхідно отримати в педіатра. Водночас існує низка загальних рекомендацій, які можна використовувати, якщо вони не суперечать порадам лікаря.

Перехід на штучне вигодовування найкраще здійснювати поступово, протягом щонайменше 5-7 днів. За цей період слід додавати в суміш зціджене грудне молоко, потроху зменшуючи його кількість. Годувати дитину необхідно по годинах, дотримуючись рекомендованого педіатром режиму. Не слід давати дитині різні суміші, оскільки кожен новий перехід на незвичну їжу призводить до серйозного навантаження на маленький організм.

Готувати суміші слід строго за інструкцією виробника. Харчування не потрібно кип’ятити після приготування або розбавляти у більших чи менших пропорціях, ніж це зазначено на упаковці. Дитині можна давати тільки свіжоприготовану суміш, не забуваючи перевіряти її температуру безпосередньо перед годуванням: вона не має бути надто гарячою або холодною. Також важливо пам’ятати про норми гігієни: пляшечки та соски необхідно регулярно кип’ятити та зберігати в спеціально відведеному місці.

Обсяги харчування розраховуються виходячи з інструкції на упаковці суміші, а також з урахуванням порад педіатра. Щоб переконатися, що дитина отримує достатню кількість їжі, необхідно контролювати її випорожнення і сечовипускання. Зміна кольору випорожнень — зазвичай нормальне явище, але часті проноси й закрепи, підвищена або знижена кількість сечовипускань можуть вказувати на те, що малюк з’їдає занадто багато або мало суміші.

Читайте також: Як привчити дитину до горщика?

Крім молочних сумішей, немовля має отримувати деяку кількість рідини. Допоювати дитину потрібно чистою некип’яченою водичкою з нейтральним смаком. Бажано купувати спеціальну бутильовану воду для дітей. Її слід пропонувати приблизно через годину після кожного годування, але не потрібно поїти дитину занадто наполегливо — дозволяйте їй пити стільки, скільки хочеться.

Під час годування найкраще тримати крихітку на руках. Перехід на штучне вигодовування не повинен позначитися на якості та тривалості емоційного й тілесного контакту мами й малюка.

У деяких випадках штучне вигодовування є найоптимальнішим варіантом, тому немає жодного сенсу переживати, що воно може негативно позначитися на стані дитини. Замість непотрібних хвилювань і побоювань зосередьте свої зусилля на тому, щоб здійснити переведення малюка на нове харчування максимально дбайливо і легко.

Оцініть статтю