Як відучити дитину від соски (пустушки): рекомендації батькам

Як відучити дитину від соски Виховання дітей

Малюк починає смоктати свій пальчик ще в животі у мами. У перші місяці і роки життя дитини смоктальний рефлекс дуже сильний. До року діти, які не смокчуть грудей матері, соски задовольняють їхній інстинкт смоктання. Якщо немає соски, немає грудей, то є ймовірність того, що дитина почне смоктати великий палець руки, а ця звичка значно серйозніша за привичку до пустушки. Тому питання чи варто було привчати дитину до соски, чи ні, зовсім неоднозначне і має свої плюси та мінуси.

Переваги соски та яким дітям вона потрібна:

  • Капризним і неспокійним немовлятам пустушка потрібна для заспокоєння.
  • Дитина швидше засинає, їй не потрібно годину лежати біля маминих грудей.
  • Пустушка відволікає малюка під час проведення неприємних процедур, наприклад, вакцинації, переодягання.
  • Значно простіше відучити дитину смоктати соску, ніж власний палець, тому що пустушку можна забрати, заховати, порізати і викинути.
  • При прорізуванні зубів малюк за допомогою соски масажує собі ясна, зменшує неприємні відчуття.

Хоча вже науково доведено, що соска не спричиняє кривизни зубів і не змінює прикусу, проте є певні негативні моменти цієї звички:

Дитина, яка не бажає відмовлятися від пустушки, пізніше починає розмовляти, аніж інші ровесники. Соска в роті у малюка заважає повторювати звуки і слова, які вимовляють дорослі. Відсутність розвитку мови і навичок спілкування веде до пізнішого розвитку мислення. Інколи смоктання допомагає малюкові компенсувати недолік батьківської любові та уваги і після розлуки з соскою дитина відчуває себе одинокою.

В якому віці відучувати дитину смоктати соску?

Точної відповіді ніхто не дасть, все залежить індивідуально від розвитку і поведінки кожної окремої дитини. Можна пробувати розлучати з соскою малюків у віці восьми-дев’яти місяців. Саме в цей час у дитини розвивається жувальний рефлекс і зменшується потреба у смоктанні. Цим необхідно скористатися – запропонувати дитині замість пустушки скоринку хліба або сушку. Діти стають активнішими: повзають, починають ходити, пізнають світ і є можливість відволікати увагу від пустушки. Звичайно, нічого страшного, якщо малюк продовжить смоктати пустушку навіть до двох-трьох років, але бажано відучити його якомога раніше.

Смоктання соски з часом стає для дитини уже не засобом задоволення смоктального рефлексу, а звичкою, так як для курців сигарети. Спеціального засобу чи препарату, який заставить дитину забути про смоктання соски немає, батькам потрібно проробити комплекс заходів, щоб без сильного стресу для дитини забрати її.

Методи відучення від соски

  1. Дитині бажано розлучитися з соскою до року, бо тоді стрес буде невеликим. Вистачить два-5 днів, щоб малюк абсолютно спокійно забавлявся і засинав без улюбленого предмету в роті. У віці півтора-двох років з дитиною вже необхідно «домовлятися»: «обмінювати» соску на нову іграшку, «подарувати» собачці або маленькому пупсику, сказати, що соску загубили на прогулянці, вкрав котик, тощо. У цій ситуації найважливіше проявити твердість – пустушки вже немає, більше не буде, і немає ніякої можливості купити іншу.
  2. Проведення маніпуляцій з соскою відрізати від соски нижню частину, щоб вона стала непридатною для смоктання. Дитина, як правило іншої не хоче, а від поганої відмовиться сама. Можна намастити зеленкою, щоб пустушка стала негарного кольору, та й присмак буде гіркуватий. Зеленка є антисептиком і шкоди здоров’ю не завдасть. У грудних дітей які мають молочницю, лікують від неї саме зеленкою. Спочатку мама намазує собі груди зеленкою, а потім дитина, коли їсть молоко, засмоктує зеленку і дезінфікує порожнину рота.
  3. Якомога більше приділяйте часу дитині, не давайте їй нудьгувати: грайтеся, розказуйте казки, багато проводіть часу на вулиці, щоб дитина забувала про соску. Потрібно, щоб малюк настільки був вдень активним, щоб ввечері після купання і їжі просто «звалився з ніг» і заснув без соски.
  4. Рот дитини потрібно зайняти чим-небудь іншим – купіть сопілку, свисток, мильні бульбашки.
  5. Також бажано навчити дитину пити з горнятка, а не з пляшечки з соскою, щоб не нагадувати їй про пустушку і забути про смоктання.

Бувають дітки, які не можуть розлучитися з цією звичкою і до 5 років. Діти достатньо дорослі, усвідомлюють своє бажання смоктати і навіть ховаються від інших людей, від батьків, щоб посмоктати соску. І в принципі, нічим вони не відрізняються за розумовим розвитком від дітей, які не смокчуть пустушки і у багатьох з них рівні красиві зуби. Тому не завжди потрібно драматизувати проблему, а підходити до її вирішення виважено. Знову ж таки, повторимось, що кожна дитина – індивідуальна, і в кожній сім’ї – інша атмосфера, інше виховання, різна наполегливість і тактика виховання у батьків.

Оцініть статтю