Коли немовлята починають впевнено тримати голівку?

Коли немовлята починають впевнено тримати голівку? Виховання дітей

Розвиток дитини, її здоров’я хвилюють усіх батьків. Оцінити розвиток дитини до то року можна за її ростом, прибавкою у вазі, розвитком моторики, укріпленням опорно-рухового апарату: тримати голівку, сидіти, стояти, повзти, ходити. Хоча кожна дитина розвивається індивідуально, поняття норми досить відносне, але все-таки існує. За певними ознаками педіатри також оцінюють: чи нормально дитина розвивається, чи є якісь побоювання. Послідовність моторного розвитку немовлят безпосередньо пов’язаний з правильним розвитком спинного мозку, через це – однаковий для всіх.

Першим кроком у розвитку, якого всі батьки чекають – вміння їхнього чада утримувати голову. Набуття цієї навички дуже важливо, тому, що він є початковою базою для розвитку подальших етапів рухового процесу, таких як вміння сидіти, повзати, ходити. Лікарі особливо виділяють цей навик, тому що він може свідчити про наявність різних неврологічних розладів, або ж навпаки виключає їх, і розвиток малюка відбувається без відхилень.

Чому новонароджені діти не тримають самостійно голівки? Після народження м’язи дитини нерозвинені. Вони не в змозі утримувати досить велику і важку голову, адже пропорції тіла дитина відрізняються від пропорцій дорослої людини. Тому, в перші два-три місяці, завжди слід притримувати рукою голівку, піднімаючи дитину. Недотримання цього правила може призвести до важкого зміщення хребців у дитини, та до інвалідності.

Як перевірити чи правильно розвивається дитина?

Протягом першого місяця, дітки не мають сили тримати голову. Лежачи на животику, вони на кілька секунд підіймають голову і повертають її на бік. Цей вроджений рефлекс самозбереження, щоб не задихнутися, і вказує на нормальний розвиток нервової системи.

На другому місяці життя, немовлята зміцнюються, можуть тримати голівку 5-10 секунд, повернути голову в сторону яскравих предметів або мами.

Тримісячні діти продовжують рости та зміцнюватись і без будь-якої підтримки навіть на витягнутих ручках можуть утримувати голівку 10-15 секунд. Проте м’язи ще слабкі й дитина швидко втомлюється. Єдине – не кладіть дитинку на животик після їди, щоб не спровокувати зригування молока.

На початок четвертого місяця – переважна більшість немовлят вже впевнено тримають голову вертикально і можуть перевернутись з живота на спинку. Чотиримісячних діток можна брати на руки вертикально, і вони зможуть повертати нею у різні сторони, впевнено тримати.

Повторимося, ці тимчасові інтервали характерні для більшості немовлят, але не для всіх. Деякі діти починають впевнено тримати голівку вже після закінчення першого місяця, а інші навіть не намагаються це робити й до трьох. Звичайно, кардинальні відхилення від загальноприйнятих норм, можуть вказувати на проблеми в неврологічної сфери. Недоношені діти, діти з малою або навпаки, великою вагою можуть дещо з запізненням тримати голову.  Приводом для хвилювання має бути: Якщо дитині вже виповнилось 4 місяці й вона не може тримати самостійно голову, то потрібно вжити заходів і показати дитину не тільки педіатрові, а й хірургові  та невропатологу.

Як допомогти дитині навчитися тримати голову? Педіатри рекомендують наступні вправи:

Якщо дитинка вміє тримати голівку, то перед батьками стоїть завдання допомогти укріпити м’язи шиї. Це можна зробити, виконуючи дуже просту й ефективну вправу: візьміть лежачого на спині малюка за руки, і потихеньку потягніть до себе, як би намагаючись його посадити. Він буде автоматично напружувати шию, намагаючись підняти головку услід за тулубом. Але розпочинати виконання даної корисної вправи краще не раніше, ніж після двох місяців, і робити один-два рази в день, щоб надмірно не перевантажувати шийний відділ. Також кілька разів на день за пів години до годування переверніть дитинку лежати на животику, і нехай обіпреться на ручки. Їй цікаво розглядати все навколо з іншого ракурсу і м’язи тренуються. Протягом першого місяця життя немовлятку важко буде це робити, «пасти коники»  потрібно недовго – до 5 хв. А у 2-3 місяці – пасти коники можна і 10-20 хв. Такі процедури прекрасно тренують групи м’язів шийного і спинного відділів. Можна в цей час всіляко розважати малюка, і він граючись буде легко і просто виконувати всі необхідні процедури: підіймати головку

Якщо після досягнення чотирьох місяців малюк так і не тримає голову сам, або схиляє її на бік, слід звернутися до лікаря. Він припише відповідні препарати (можливо причина у дефіциті вітаміну D3), підбере відповідну лікувально – профілактичну гімнастику і порадить повторюваним курсом пройти спеціальний коригувальний лікувальний масаж.

Оцініть статтю