Молочниця: чому виникає і як її позбутися

Молочниця: чому виникає і як її позбутися Здоров'я

Ми боїмося гінекологічних проблем і через це часто намагаємося ігнорувати та лікувати їх симптоми інтуїтивно. Як попередити та вилікувати кандидоз (його ще називають молочницею) – читайте в нашій статті.

Вульво вагінальний кандидоз (більш відомий під назвою молочниця) – це грибкова інфекція, яка супроводжується роздратуванням вульви та піхви, нетиповими виділеннями й сильним свербінням. Це друга за поширеністю інфекція зовнішніх статевих органів у жінок репродуктивного віку (частіше тільки бактеріальний вагіноз). Молочницю часто помилково асоціюють практично з будь-яким дискомфортом в піхві чи вульві, але насправді кандидоз — це захворювання, викликане конкретним збудником — грибком роду Candida (кандидами).

Читайте також: 12 маловідомих способів використання цибулі

Молочницю неможливо «підхопити», тому що кандиди — частина нормальної мікрофлори жіночої піхви. Вони мирно співіснують з лактобактеріями, іншою важливою групою мікроорганізмів. Лактобактерії виділяють молочну кислоту, яка в нормі пригнічує надмірне зростання Candida. Якщо баланс порушується, наприклад, лактобактерій стає мало, грибки починають неконтрольовано рости й викликають кандидоз.

Чому відбувається порушення мікрофлори

Конкретні причини досі не дуже зрозумілі, але є досить багато факторів ризику:

 • загальне зниження імунітету, наприклад, через інфекційні захворювання (в тому числі ІПСШ), онкології, захворювань крові чи стресу;
 • підвищення рівня естрогену (наприклад, в певні фази менструального циклу) – захворювання ендокринної системи (наприклад, цукровий діабет або дисфункція щитоподібної залози);
 • хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту або сечостатевої системи;
 • приймання антибіотиків, які, як відомо, знищують нормальну мікрофлору;
 • механічні пошкодження вульви чи піхви (при носінні тісної або синтетичної білизни, статевому акті, прийманні вагінального душу);
 • вагітність;
 • новий сексуальний партнер.

Діагностика та лікування кандидозу

Основні прояви кандидозу досить неспецифічні:

 • свербіж в області вульви та піхви;
 • печіння, в тому числі при сечовипусканні;
 • набряклість і почервоніння слизових оболонок вульви та піхви;
 • водянисті чи сироподібні білі виділення.

За винятком сироподібних виділень, ці симптоми можуть проявлятися при багатьох ІПСШ, тому не слід самостійно діагностувати молочницю і приймати ліки, про які ви десь чули. Найкраще звернутися до лікаря, який при огляді точно визначить, чи є запалення і який характер виділень. Якщо клінічна картина дійсно буде схожою на молочницю (і це не третя молочниця за пів року, а перша за тривалий час), то вам, ймовірно, випишуть протигрибкові препарати, які, швидше за все, впораються із грибком.

Читайте також: Як позбутися болі у м’язах після перших тренувань?

Однак більшість препаратів впливає тільки на один, найбільш поширений вид грибка – Candida albicans. У 9 з 10 випадків кандидозу буде винен саме цей вид, але насправді видів набагато більше. Серед них є ті, що володіють стійкістю до поширених препаратів і вимагають більш складної та тривалої схеми лікування. Тому, при частому відновленні молочниці й відсутності ефекту від терапії лікар уточнить, який саме вид кандид викликає дискомфорт, щоб призначити відповідне лікування.

Кандиди — це умовно патогенні мікроорганізми, і наявність їх в аналізах при відсутності будь-яких симптомів не потребує лікування.

Як знизити ймовірність появи молочниці

При такому дивовижному переліку факторів ризик розвитку молочниці здається неминучим. Насправді існує кілька простих правил, які допоможуть попередити її.

 • Намагайтеся носити вільну спідню білизну, бажано з натуральних тканин (бавовни або шовку).
 • Не приймайте вагінальні душі з агресивними засобами, щоб не порушити природне кисле середовище мікрофлори піхви.
 • Не потрібно довго носити мокрий купальник: спека та висока вологість — кращі товариші грибків.
 • Занадто довгі гарячі ванни чи душ також можуть спровокувати розвиток молочниці.
 • Використовуйте антибіотики з розумом: не потрібно лікувати ними застуду та інші вірусні захворювання, це як мінімум марно, і в майбутньому це може серйозно нашкодити вашій мікрофлорі.
 • Не зневажайте методами бар’єрної контрацепції: презервативи та латексні серветки істотно знижують ризик передавання ІПСШ.
Оцініть статтю