Головний біль: основні типи

Головний біль: основні типи Здоров'я

Мільйони людей страждають від головного болю. У низці випадків вони стають настільки болісними й частими, що значно погіршують якість життя, змушують відмовлятися від улюбленої роботи й захоплень, від спілкування з друзями та сім’єю. Від головного болю не можна відмахнутися або відвернутися, його не можна ігнорувати – такі поради люблять роздавати люди, які самі ніколи не відчували “радості” того, що ми в побуті називаємо “голова розколюється”. Головні болі треба лікувати або хоча б купірувати, трошки розчищаючи місце в житті й для звичайної повсякденної діяльності. Однак для того, щоб вибрати правильний спосіб лікування, необхідно розібратися з типом головного болю.

Отже, якщо ваш головний біль абсолютно точно не пов’язаний з якимось захворюванням – наприклад, з підвищеним тиском або епілепсією, тоді зверніть увагу на свої симптоми й, будь ласка, зверніться до лікаря!

Головний біль напруження

Саме цей тип, який умовно називають головним болем напруги, є найпоширенішим типом головного болю серед дорослих. Спричиняється він радше способом життя, ніж якоюсь страшною патологією.

Причиною може бути:

 • стрес;
 • спазм головних або шийних м’язів;
 • шийний остеохондроз.

Ступінь больових відчуттів зазвичай помірний і не надто заважає щоденній діяльності. Зазвичай головний біль напруження локалізується в ділянці чола або потилиці та є досить занудним.

Лікування

 • практично будь-який головний біль напруження можна легко зняти за допомогою безрецептурних препаратів, таких як ібупрофен або аспірин.
 • але будьте уважні в самолікуванні: по-перше, щоб не заробити головний біль уже від залежності від цих самих препаратів і, по-друге, необхідно враховувати протипоказання під час приймання навіть безрецептурних препаратів. Усе це призводить до найголовнішої думки: вирішили пити таблетки? Порадьтеся з лікарем!

Читайте також: Підвищене газоутворення

Мігрені

Багато людей живуть у страху початку мігрені – пульсуючого, нелюдського головного болю, що триває від 4 до 72 годин. Головний біль також супроводжується нудотою і навіть блювотою, втратою апетиту, підвищеною чутливістю до звуків і світла.

 • Поки що причину мігрені точно не встановлено, але припускають, що вона пов’язана зі звуженням судин або біохімічними процесами в головному мозку.

Мігрені передаються у спадок, тому, якщо хтось із ваших батьків страждає від постійних мігреней, то ймовірність того, що вам також загрожує ця біда, становить 70%. На мігрені частіше страждають жінки (3 з 4 випадків). Припускають, що це відбувається через те, що в жінок швидше запускається механізм початку мігрені.

Лікування

 • розроблено цілу низку медикаментів для профілактики та лікування мігрені – болезаспокійливі, триптани, опіати й бета-блокатори. Більшість із них продаються тільки за рецептом.

Кластерні головні болі

На щастя, кластерний головний біль – це рідкісне явище, на нього скаржиться менш як 1 людина з 1000, однак саме цей вид головного болю – найболючіший. Кластерні головні болі навіть називають суїцидальними, бо вони настільки сильні, що людина втрачає самовладання у спробах позбутися їх.

 • Особливістю такого роду головних болів є те, що вони виникають у певний час доби, тривають від 15 хвилин до 1 години та щоденно повторюються впродовж певного періоду, що називається кластерним – від кількох тижнів до місяця. Потім болі зникають часом на кілька років.

Локалізується кластерний біль у ділянці очей і, зазвичай, на одному боці голови, напад часто починається вночі та супроводжується почервонінням очей, виділенням сліз, закладеністю носа, світлочутливістю і потовиділенням.

Лікування

 • небезпечними сильнодійними препаратами під наглядом лікаря.

Синусовий головний біль

Цей вид головного болю виникає при запаленні гайморових пазух носа (від лат. sinus – пазуха). Часто супроводжується температурою, набряками обличчя, болями в лобі, вилицях і в носі.

Читайте також: Алалія: що це і як проходить корекція?

При різкому русі головою, нахилі вперед і просто зміні положення біль посилюється. Дуже часто синусовий головний біль плутають із мігренню через схожість симптомів, але між цими видами болю є різниця: синусовий головний біль не супроводжується ні нудотою, ні блювотою, ні підвищеною чутливістю до світла. Крім того, після лікування інфекції він минає.

Лікування

 • антибіотики;
 • антигістаміни;
 • засоби для зняття набряків і закладеності носа.

Крім того, подібний головний біль може бути результатом сезонної алергії та полінозу.

Поворотний або медикаментозний головний біль

Якщо занадто часто вживати болезаспокійливі засоби, то організм поступово адаптується до них, і біль повертатиметься все частіше. Поворотний головний біль виникає від надмірного використання багатьох видів болезаспокійливих препаратів – від найпростішого ібупрофену до рецептурних опіатів. Повторюється він щодня, починаючи з самого ранку, зникає тільки після приймання знеболювального і повертається знову після того, як у препаратів закінчується дія.

За великим рахунком, причиною цього головного болю стає фактично залежність від болезаспокійливих препаратів.

Практично завжди поворотні головні болі супроводжуються такими симптомами:

 • тривога;
 • біль у шиї;
 • занепокоєння;
 • безсоння;
 • зниження працездатності;
 • неможливість сконцентруватися;
 • іноді – галюцинації.

Лікування

 • консультація фахівців (терапевта і психіатра) обов’язкова. Найімовірніше, необхідна госпіталізація.
Оцініть статтю