Гайморит — симптоми, причини та лікування.

Гайморит — симптоми, причини та лікування. Здоров'я

Щоб гайморит не привів до серйозних наслідків, його необхідно вчасно виявити і правильно лікувати. Нежить одне з найбільш звичних станів, що виникають в сезон холодів. Саме тому більшість людей не приділяють йому особливої уваги або просто усувають неприємні симптоми за допомогою судинозвужувальних крапель.

Однак якщо нежить супроводжується болями або тиском, зосередженими трохи вище перенісся, в лобовій частині й вилицях, а також густими зеленими виділеннями з носа, варто забити тривогу, оскільки це може говорити про розвиток гаймориту, який залишати без уваги ніяк не можна.

Що являє собою гайморит

Під терміном гайморит мається на увазі запалення верхньощелепних пазух, іменованих гайморовими. Ці пазухи виконують просту, але разом з тим дуже важливу роль. У них надходить повітря, що вдихає людина, яке перш ніж потрапити в гортань, легені, бронхи й трахею, залежно від початкової температури, або зігрівається, або охолоджується. Крім того, гайморові пазухи є своєрідним фільтром, який знищує велику частину вдихаючих мікроорганізмів.

Це відбувається завдяки спеціальному слизу, що виробляється їх оболонкою. Коли з оболонками гайморових пазух і носа все добре, відпрацьована слиз виводиться з організму за допомогою особливих «війок». Якщо ж відбуваються якісь зміни слизової, наприклад, запалення, набряк і робота війок порушується, слиз в пазухах починає збиратися. При цьому вона швидко втрачає свої захисні якості й перетворюється на середовище, сприятливе для розмноження мікробів.

Що викликає гайморит

В основному, захворювання гайморит викликають бактерії, віруси та грибки. Дуже часто дана хвороба розвивається після зараження вірусними інфекціями, наприклад, звичайною застудою, на фоні зниженого імунітету. Також до розвитку гаймориту здатна привести алергія та інші проблеми, що призводять до блокування носових проходів і сприяють скупченню рідини в пазухах. Це можуть бути поліпи, викривлення перегородки, пухлини й т.п.

Ознаки гаймориту

Запалення пазух може протікати як у гострій, так і в хронічній формі. Залежно від цього симптоми гаймориту можуть істотно відрізнятися. При гострій формі захворювання, зазвичай виникає відчуття напруги або тиску в одній або обох пазухах, у більш важких випадках достатньо сильний біль. Нерідко болю поширюються на ділянці чола, скул, крім того, вони можуть зачіпати області скронь і частини обличчя. Також можливе виникнення і зубного болю.

Можливо вам також буде корисною інформація про те, як позбавитись нежитю за один день

До інших ознак гаймориту, відноситься утруднення носового дихання, виділення з носа зеленуватого, гнійного слизу. Дуже часто дане захворювання супроводжується головними болями, стихає при знаходженні хворого в положенні лежачи, високою температурою і загальним нездужанням.

При несвоєчасному або неправильному лікуванні гострого гаймориту, він може перейти в хронічний. Як правило, даний вид захворювання не має сильно виражених ознак. Про нього може говорити сукупність декількох симптомів — це хронічний нежить, який не піддається звичайному лікуванню, часті болі, що виникають в глибині очниць, головні болі, часті кон’юнктивіти, припухлість повік вранці, зниження нюху.

При загостренні хронічного гаймориту, спостерігаються ті ж ознаки, що і при гострій формі хвороби. Єдиною відмінністю є менш виражений гнійний нежить.

Лікування гаймориту

Перш за все, слід зазначити, що домашнє лікування гаймориту неприпустимо, його слід проводити лише під наглядом лікаря. Оскільки при неадекватній терапії існує великий ризик переходу хвороби в хронічну форму і виникнення ускладнень.

До основних ускладнень гаймориту відноситься поширення інфекції за межі пазух і на очну ямку, що здатне привести до таких серйозних захворювань, як гнійний менінгіт, абсцес мозку, свищі повік, періостит орбіти, флегмона параорбітальної клітковини й т.п.

Гайморит, лікування якого проведено за всіма правилами зазвичай проходить швидко і безслідно. Основна терапія при даному захворюванні спрямована на знищення інфекції, зменшення набряку пазух, поліпшення виділення з них слизу, пом’якшення болю і запобігання формуванню рубців на тканинах. Зазвичай лікування проводиться комплексно і складається з прийому лікарських засобів і проведення місцевих процедур, в особливо важких випадках не виключено хірургічне втручання.

Найчастіше для лікування використовуються: Антибіотики, які допомагають знищити інфекцію.

Антибіотики при гаймориті зазвичай стають основою лікування. Найчастіше використовуються цефалоспорини, макроліди та препарати пеніцилінової групи, наприклад, амоксицилін або макропен. Тривалість прийому подібних ліків залежить від їх виду та тяжкості інфекції.

Протинабрякові препарати, що допомагають зняти набряк слизової. Наприклад, це може бути псевдоефедрин гідрохлорид або будь судинозвужувальні краплі.

Муколитики, що дозволяють зменшити кількість слизу.

Кортикостероїди, що зупиняють запальний процес і підвищують імунний захист. При гаймориті зазвичай використовуються препарати у вигляді назальних спреїв, наприклад.

Розчини для промивання носа, наприклад, фурацилінові розчини. Промивання дозволяють звільнити носові проходи від слизу і гною, що істотно покращує стан. В якості допоміжного лікування допускається використання народних засобів від гаймориту.

Оцініть статтю