Безсоння у вагітних — причини та способи боротьби

Безсоння у вагітних Вагітність та пологи

Безсоння при вагітності зустрічається дуже часто, причому воно може виникати, як на ранніх, так і на пізніх термінах вагітності.

Сон — це біологічний стан організму, при якому відбувається велика кількість найважливіших процесів. Його порушення тягне за собою фізичні та психічні відхилення у стані, що неприпустимо для будь-якої людини, а тим більше для жінки, яка виношує дитину. Саме тому з безсонням при вагітності обов’язково потрібно боротися.

Причини безсоння у вагітних

У більшості випадків порушення сну у вагітних спостерігаються на останніх термінах, причому це неприємне явище мучить понад дев’яносто відсотків жінок. У зв’язку з цим існує дуже цікава думка, що таким чином природа готує організм до появи на світ дитини й майбутнім безсонних ночей.

Однак більшість медиків дотримуються іншої думки й вважають, що безсоння на пізніх термінах вагітності найчастіше виникає з наступних причин:

 • Хвилювання пов’язані з майбутніми пологами. Багатьох жінок, особливо при першій вагітності страшить невідомість і долає неспокій за майбутнього малюка. Незадовго до пологів вагітних можуть мучити кошмари, напади паніки й постійна тривожність. Звідси виникає нервове перенапруження, дратівливість і втому, які абсолютно не сприяють міцному сну.
 • Часте сечовипускання. Деякі вагітні в нічний час можуть відвідувати туалет до п’яти разів. Це пояснюється тиском матки на сечовий міхур, який через це вже не може вміщати багато сечі.
 • Судоми ніг. На пізніх термінах у жінок часто, особливо в нічний час, судомить м’язи гомілки. Дана проблема викликана нестачею магнію, кальцію і калію.
 • Дискомфорт у шлунку або печія. З кожним днем зростаюча матка займає в черевній порожнині все більше місця, здавлюючи при цьому прилеглі органи, звідси й виникають такі неприємні явища, як печія, тяжкість у шлунку, біль і т.п.
 • Незручна поза. Великий животик не залишає багато варіантів у виборі поз для сну. На спині, а тим більше на животі вже не поспиш, та й на боці не завжди буває зручно, тому багато жінок відчувають певні труднощі з засинанням, а для деяких сон під час вагітності ставати справжньою проблемою.
 • Сверблячка шкіри. Животик, що збільшився неминуче призводить до розтягування шкірних покривів. На місцях найбільшого натягу шкіри часто виникає дуже сильний свербіж.
 • Ворушіння дитини. Зовсім не обов’язково, що розпорядок майбутнього малюка, буде повністю збігатися з вашим. Вдень крихітка може поводитися цілком спокійно і мирно, але як тільки мама влаштуватися в затишному ліжку, почне нагадувати про свою присутність енергійними ворушіннями.

Безсоння на ранніх термінах вагітності також вважається не рідкісним явищем, хоч від нього і страждає менше число жінок. Порушення сну в даний період, в основному, пояснюються гормональними змінами та перебудовою організму. З початком вагітності різко підвищується вироблення прогестерону та інших гормонів. Також мобілізуються всі сили організму, готуючи тіло до виношування дитини, це призводить до того, що жінка просто не може розслабитися.

Читайте також: Сон під час вагітності – практичні поради

Як боротися з безсонням

Під час виношування дитини слід дуже обережно підходить до будь-яких лікарських засобів, в тому числі й народних. Щоб не завдати шкоди майбутньому малюкові будь-які препарати, навіть, на перший погляд, самі нешкідливі, необхідно приймати лише після консультації зі своїм лікарем.

Що можна зробити вдень 

Якість сну багато в чому визначається особливостями поведінки й режимом дня. Щоб уникнути проблем з ним постарайтеся дотримуватися деяких рекомендацій:

 1. Уникайте перевтоми й перенапруг.
 2. Відмовтеся від денного сну.
 3. Протягом дня постарайтеся виділити час для нескладних фізичних вправ, наприклад, йоги для вагітних, плавання або простих піших прогулянок.
 4. Якщо вночі вас мучать погані сни, про які ви не можете ніяк забути, не тримайте переживання в собі, обговоріть їх з близькою людиною. За твердженнями психологів, це є найкращим способом подолати страх перед ними.
 5. Відмовтеся від звички лежати вдень, наприклад, лежачи читати. Необхідно привчити тіло до того, що дана поза призначена тільки для сну.
 6. Придбайте спеціальний засіб від розтяжок і обробляйте їм шкіру двічі на день. Це не тільки зніме неприємний свербіж, який заважає вночі заснути, але і допоможе зберегти шкірні покриви в хорошому стані.

Що можна зробити ввечері

Особливу увагу в розпорядку дня необхідно приділити вечора. Не плануйте на цей час жодних справ, що вимагають значних інтелектуальних або фізичних зусиль. Намагайтеся присвячувати вечора тільки відпочинку.

Не вживайте на вечерю, а також незадовго до сну, занадто важку їжу. Їжте ввечері тільки легкі й корисні продукти, які не будуть перевантажувати шлунок. Повністю відмовтеся від кави й обмежте в раціоні міцний чай. Замість них пийте трав’яні чаї з ромашкою, мелісою, м’ятою або чебрецем. Ці рослини надають легкий седативний ефект і не протипоказані вагітним.

У вечірній час кілька обмежте споживання рідини, це дозволити вночі рідше вставати в туалет. Для поліпшення якості сну, незадовго до нього можете випити чашечку молока з медом. Цілюще позначаться на якості сну вечірні прогулянки.

Приблизно за пару годин до того, як лягати в ліжко, відмовтеся від перегляду телепередач і фільмів, особливо викликають сильні емоції. Краще займіться чимось спокійним або розслаблюючим, наприклад, пов`яжіть або почитайте хорошу книгу.

Нерідко безсоння у вагітних виникає через перебування вночі в задушливих приміщеннях. Тому намагайтеся спати з відкритою кватиркового, якщо такої можливості немає, добре провітрюйте ввечері кімнату. Щоб ваш сон був максимально комфортним, придбайте подушку для вагітних, яка, до речі, дуже стати в пригоді й при вигодовуванні дитини.

Якщо вам не вдалося заснути після години, встаньте з ліжка, вийдіть в іншу кімнату і займіть себе, чимось спокійним, наприклад, послухайте мелодійну музику або погортайте журнал. Ну а як тільки відчуєте наближення сну, негайно вирушайте в ліжко.

Оцініть статтю