Аналізи, обстеження, рекомендації жінкам у другому триместрі вагітності (14 – 27 тижні)

Аналізи, обстеження, відчуття вагітних у 2 триместрі Вагітність та пологи

Друга третина вагітності – другий триместр починається з 14 тижня і триває до 27 тижня, 4-6 місяць. 28-й тиждень вагітності буде початком третього триместру.

Хочеться відзначити, що в другому триместрі у багатьох жінок – найприємніші тижні вагітності, оскільки:

 • токсикоз у багатьох вже проходить, самопочуття поліпшується, апетит повертається;
 • майбутня мама гарнішає, стає жіночною, живіт тільки починає збільшуватися і поки ніякого дискомфорту та незграбності жінка не відчуває.
 • у другому триместрі викидні трапляються набагато рідше, ніж у першому триместрі.

Зміни в організмі майбутньої матері: приємні і не дуже.

Варикозне розширення вен у другому триместрі вагітності

Під час вагітності збільшується навантаження на серцево-судинну систему, зростає об’єм крові в організмі жінки, послаблюються м’язи і стінки кровоносних судин, навантаження йде велика на ноги і хребет, плюс спадковий фактор призводять до того, що частина вагітних стикаються з проблемою варикозного розширення вен уже в другому триместрі. Починається варикоз з відчуття болю, що наче тягне ногу, відчувається поколювання в певній частині ноги, через кілька тижнів видно вже розширену синю вену на нозі.

Помітивши перші ознаки варикозного розширення вен, потрібно відразу вжити заходів, щоб не дати венам розширюватися ще більше. В першу чергу, потрібно забути про взуття на підборах під час вагітності, адже каблук – це додаткове навантаження на ноги і хребет. По-друге, потрібно придбати компресійні панчохи, або еластичний бинт і одягати їх зранку не встаючи з ліжка і йти на роботу, на прогулянку, а коли лягаєте відпочити, знімати. Також спати потрібно з валиком під ногами, щоб кров добре циркулювала і не застоювалася в ногах.

Ще можна порадитися з лікарем з приводу використання венотонізуючих гелів для ніг, які не несуть шкоди плоду під час вагітності.

Перші відчуття рухів дитини в другому триместрі

Всі жінки чекають моменту, коли вперше відчують рухи своєї дитинки, тоді по-справжньому усвідомлює майбутня мама, що носить під серцем маленьке чудо. Майбутня мама починає з ним розмовляти, гладити, розуміє, коли малюкові щось не подобатися, знає, коли спить, появляється якийсь особливий зв’язок і відчуття.

Кожна жінка по-різному описує враження, коли вперше відчула рухи: хтось порівнює з бурчанням кишечника, хтось з хлюпання рибки, лоскотами і т. д. Як правило, довгоочікуваний момент настає з 17 по 20 тиждень вагітності з першою вагітністю і на тиждень-два раніше з другою, третьою. З кожним днем рухи дитини ставатимуть сильнішими, інтенсивнішими, і що найцікавіше – дитина активізується і грається в животі в той час, коли мама збирається спати. Дитина, як правило, спить більшу частину доби – близько 18 годин, але сон нетривалий і він часто прокидається.

Набір ваги жінки в другому триместрі вагітності

Набір ваги жінки під час вагітності – важливий показник, як для лікаря, так і для вагітної. По-перше, кожна вагітна жінка, так чи інакше, турбується про свою фігуру після пологів, намагається відмовляти собі у деяких речах, і це правильно. Вживання кілограмами солодкого та шоколаду, або багато жирної їжі, фаст-фуду, не принесуть нічого корисного ні жінці, ні майбутній дитині. Харчуватися потрібно збалансовано, невеликими порціями, але частіше. По-друге, великий приріст ваги може свідчити про затримку рідини в організмі, про проблеми зі здоров’ям жінки, тому лікар на кожному плановому візиті зважує вагітну і записує показники.

Якщо в першому триместрі жінка покращала на 2 кг, то в другому темпи приросту ваги збільшаться, адже нудота вже позаду, у плода є зачатки практично всіх органів і тепер він буде рости, розвиватися, набирати вагу разом з мамою. З 20 тижня вагітна жінка буде набирати у вазі близько 500 г в тиждень, і так до 30 тижня приблизно.

На кінець другого триместру загальний приріст ваги в середньому становить 8-9 кг, включаючи вагу дитини, матки, навколоплідних вод, зайвої рідини і збільшення обсягу крові, ну і приблизно 20-30% – це приріст ваги жінки.

Вітаміни та харчування вагітної в другому триместрі

У другому триместрі формується кісткова тканина у плода, тому особливо організм матері потребує кальцію, калію, заліза, білкової їжі, вітаміну D3. Тому жінці потрібно підкоригувати свій раціон і вживати їжу збагачену на вище перераховані вітаміни і мікроелементи. Це сир, м’ясо, овочі, фрукти, кисло-молочні продукти – всі вони мають бути в щоденному меню.

Як би не хотілося, багато їсти кислого і солоного багато не можна, не потрібно зловживати цією їжею і лопати один за іншим солоні огірки, адже вона сприяє затримці води в організмі, спричиняє додаткове навантаження на нирки.

Дуже часто жінок турбують запори в другому і третьому триместрах. Це делікатна проблема, про яку не всі кажуть лікарю, близьким людям, але її потрібно вирішувати. Можна пробувати боротися з запорами за допомогою вживання продуктів, що мають властивості «послаблюючого»: чорнослив, морква сира, кефір, курага, волоські горіхи, чай з ромашки аптечної, мед. Якщо запори не проходять, то потрібно підібрати в аптеці препарати з лактулозою, або біфідобактерії.

2 триместр вагітності

Аналізи і обстеження, які за планом проходять у другому триместрі вагітності

У другому триместрі жінці належить пройти більшу частину всіх обстежень і здати аналізів, ніж в першому  та третьому триместрах вагітності.

 1. Скринінг – біохімічний аналіз крові на визначення рівня ХГЛ, АФП, естріола. За допомогою скринінгу можна визначити, чи немає хромосомних аномалій плода, порушень формування спинного мозку, та інших патологій.
 2. Аналізи на TORCH-інфекції. Визначають, чи є антитіла в крові жінки до наступних захворювань: герпес, краснуха, токсоплазмоз, цитомегаловірос, оскільки ці хвороби дуже негативно впливають на розвиток плода, якщо жінка захворіє під час вагітності.
 3. Посів сечі на флору, загальний аналіз сечі;
 4. Загальні аналізи крові;
 5. Мазок з носоглотки на визначення золотистого стафілокока;
 6. УЗД розвитку плода, можна побачити його стать. Також лікар визначає стан матки, зрілість і стан плаценти, навколоплідних вод, пуповини.

Також на кожному візиті до гінеколога вагітну зважують, вимірюють тиск, висоту і розміри матки, прослуховує лікар серцебиття плода.

Рекомендації жінкам

 • Уже в другому триместрі жінки можуть помітити появу розтяжок на шкірі, від яких після пологів практично неможливо позбутися. Тому потрібно всіляко масажувати і зволожувати шкіру: какао маслом, кокосовим маслом, спеціальними натуральними кремами і лосьйонами.
 • Інтимні стосунки не протипоказані в другому триместрі, якщо вагітність протікає без ускладнень і немає протипоказань лікаря – гінеколога. Приємні емоції і ніжність тільки підуть на користь майбутньої матері і дитині.
 • Вагітній жінці дуже корисно багато гуляти на свіжому повітрі, висипатися, готуватися до пологів за допомогою гімнастики, йоги аква аеробіки для вагітних.
 • В другому триместрі жінок часто турбують фальшиві перейми, під час яких живіт стає твердим, болить внизу, тягне спину. Як правило виникають вони після стресів, фізичних навантажень, різких рухів, втоми, тривалих прогулянок. Проте вони швидко минають якщо прилягти, відпочити, погладити живота. Якщо кілька годин дискомфорт та біль у животі не послаблюються, а посилюються, то це серйозна причина звернутись негайно до лікаря.
Оцініть статтю