10 тижнів вагітності: четвертина особливого періоду позаду

10 тижнів вагітності Вагітність та пологи

10 тиждень вагітності термін ще малий, і несе багато ризиків для майбутньої дитини. Четверта частина вагітності позаду, зараз триває перший триместр вагітності, а точніше – середина третього акушерського місяця. Перший триместр особливо відповідальний і небезпечний для майбутньої мами в частині негативних факторів. Стреси, інфекції, в тому числі ГРВІ, різноманітні лікарські препарати, які майбутні мами можуть приймати з тих чи інших причин, можуть згубно позначитися на здоров’ї плоду, який формується і розвивається.

Характеристика відчуттів та загального стану вагітної на 10 тижні вагітності

  • У 10 тижнів вагітності більшість життєво важливих органів дитини сформовані, але вони продовжують свій подальший розвиток, адже функціонувати ще повною мірою не можуть. Також уже повністю сформувалася і в повному обсязі виконує свої функції плацента. Вона відіграє роль буфера у всіх обмінних процесах плоду і запобігає потраплянню небезпечних речовин, які можуть нашкодити йому. Дитина знаходиться в міхурі, наповненому амніотичною рідиною.
  • Уважно необхідно поставитися до свого самопочуття в разі, якщо у вас були захворювання або функціональні розлади щитоподібної залози. Своєчасне звернення до лікаря і зроблені призначення допоможуть запобігти відхилення у розвитку щитоподібної залози у дитини. Зокрема, можливо прийдеться протягом усієї вагітності і в період годування дитини грудьми приймати подвійну необхідну дозу йоду, щоб не виникло йододефіциту у матері та дитини.
  • У 10 тижнів вагітності та протягом ще кількох наступних, як правило, у жінок триває ранній токсикоз. Нудоту і блювоту може супроводжувати печія. Відбувається це тому, що деякі ваші м’язи, які знаходяться на кордоні стравоходу і шлунка, починають скорочуватися по-новому, провокуючи підняття шлункового соку в стравохід. Слизова оболонка стравоходу дуже чутлива до шлункового соку. Вона починає подразнювати слизову, а жінка відчуває печіння в ділянці грудної клітки.
  • На цьому етапі вагітності жінка може відчувати незначне потягування внизу живота, а також характерними є часті позиви в туалет. Це відбувається через зміни розмірів матки і підвищення її тиску на сечовий міхур. Деякий дискомфорт може приносити незначне нетримання сечі, що виникає в основному при різких скорочень черевних м’язів, викликаних кашлем, чханням або сміхом. Це рідко спостерігається при першій вагітності, зустрічається на більш пізніх термінах, але не виключена ймовірність його появи й в описуваний нами період.

Внутрішні зміни на 10 тижні вагітності

На терміні 10 тижнів матка продовжує збільшуватися та змінювати своє місце розташування, і це стає помітно по одежі, яка в талії та стегнах обтягує тіло більше, ніж до вагітності. Якщо раніше животик був пружним та плоским, то зараз ви можете спостерігати невелику округлість в нижній його частині.

Вага – один з багатьох параметрів, які контролює як лікар – гінеколог після того, як жінка стає на облік в жіночій консультації, так і сама майбутня мама контролює приріст кілограмів. І це не тільки заради збереження фігури потрібно робити, а й для контролю стану здоров’я майбутньої матері. Надмірне збільшення ваги чи навпаки – схуднення жінки в період вагітності можуть свідчити про затримку води в організмі, порушення обміну речовин, і т. д.

Вага жінки на 10 тижні вагітності збільшується незначно і приріст становить приблизно 1,5 кг. Але ці зміни помітні тільки вам, а оточуючі напевно і не здогадуються про ваш особливий стан.

Через зміни гормонального фону у жінок спостерігається часта зміна настрою і підвищена дратівливість. Іноді може спостерігатися посилення росту волосся: може з’явитися пушок на шиї, на животі, а можливо і на інших частинах тіла. Пігментні плями на обличчі та смужка темна на животі – ще одна ознака вагітних. Однак не варто засмучуватися з цього приводу, тому що це тимчасові метаморфози, викликані зміною гормонального фону організму. Після пологів ці побічні ефекти зникнуть самі собою протягом кількох місяців після пологів, як правило 4-6 міс.

Розвиток плоду на 10 тижні

10 акушерський тиждень вагітності вважається 8 ембріональним і характеризується продовженням активного розвитку плоду. У нього вже сформовані пальці на руках та ногах, а також ліктьові суглоби. УЗД на цьому терміні рідко призначають, хіба що є застереження лікарів і їх скерування. Перше УЗД як правило, проводять на 11-13 тижнях. Але якщо вам призначили УЗД, то ви можете побачити свого малюка, який ворушить руками й ногами. Скелет дитини складається в основному ще з хрящової тканини, проте починає формуватись кісткова твердіша тканина. Для її формування, звісно потрібні вітаміни та мікроелементи, зокрема, кальцій, залізо, калій. Щоб уникнути через кілька тижнів проблем з зубами, станом нігтів, потрібно їсти багато продуктів, з вмістом легко засвоюваного кальцію (сир, шкарлупа яєць, а також м’ясо, овочеві салати).

На 10 тижні формуються статеві органи плода, проте не завжди на цьому терміні на УЗД можна їх розгледіти і 100 % сказати майбутнім батькам, хто в них народиться: донька, чи син.

На вигляд дитина дуже крихітна і зовсім не схожа на новонароджену: голова велика порівняно з тулубом, ногами та руками, шкіра тонесенька, майже прозора, формуються лицьові м’язи, щелепа, носова перетинка, вушні раковини, надбрівні дуги та повіки, розвиваються рецептори нюху та смаку.

Особливо активно розвивається головний мозок дитини.

Маленьке серце дитини б’ється зі швидкістю 160-170 ударів в хвилину.

Розміри плода в 10 тижнів приблизно наступні: довжина  3,5-4,5 см, вага становить від 7 до 8 г, нагадує за розміром сливу.

Дитина рухлива, проте жінка цього ніяк не відчуває.

Єдине, що зараз потрібно матері: утриматись від значних фізичних навантажень, відпочивати та висипатися досхочу, відмовитись від шкідливих звичок, якщо такі були, одним словом, прислухатись до свого організму, своїх потреб.

Оцініть статтю