10 тривожних ознак, що у вас анемія

анемія Здоров'я

Розповідаємо про головні симптоми, які допоможуть вчасно розпізнати анемію.

Анемія – це такий стан, при якому гемоглобіну (особливого білку, який відповідає за доставку кисню в клітини) в крові стає мало. Від анемії страждає майже третина людей на планеті, і велика частина з них – жінки. Перераховувати причини анемії можна дуже довго, але найпоширеніша – це дефіцит заліза.

Залізодефіцитна анемія (ЗДА), як і анемія взагалі, частіше зустрічається у жінок. Вона може розвинутися на тлі рясних менструацій, через які організм щомісяця втрачає залізо, або, наприклад, через активні заняття спортом, коли організму потрібно більше заліза, ніж зазвичай. У будь-якому випадку, ознаки ЗДА одні й ті ж.

Читайте також: Як підвищити апетит?

1. Бракує сил на звичні справи

Постійна слабкість і втома – перші ознаки анемії. Еритроцити не доставляють тканинам необхідну кількість кисню. Через це клітини м’язів і інших тканин виробляють недостатньо енергії. І в результаті людині складно справлятися навіть з невеликими навантаженнями: не вистачає сил принести продукти з магазину або піднятися по сходах, не кажучи вже про тренування на біговій доріжці.

2. Турбують задишка та прискорене серцебиття

Коли в крові мало кисню, організм намагається заповнити дефіцит, або перекачуючи більше крові по судинах, або намагаючись отримати більше повітря через легені. Тому навіть при невеликому навантаженні частішає пульс і з’являється відчуття браку повітря – задишка. Доводиться частіше дихати. Така інтенсивна робота серця і легенів забирає сили і тільки посилює втому.

3. З’являється блідість

В еритроцитах стає менше гемоглобіну, який відповідає за червоний колір крові. А оскільки саме тонка мережа капілярів надає забарвлення тканин, при анемії шкіра і слизові (ясна або, наприклад, внутрішня оболонка вік) бліднуть. З тієї ж причини блідне тканина під нігтьовою пластиною, а кінчики пальців починають мерзнути через недостатнє кровопостачання.

4. Крутиться або болить голова

Мозок дуже чутливий до рівня кисню в крові. Кисневе голодування призводить до запаморочення, а іноді і до непритомності. У деяких випадках з’являється головний біль: швидше за все, через те, що при дефіциті кисню змінюється тонус судин у мозку. Імовірно, низький рівень заліза може бути одним з провокаторів мігрені – особливо якщо це відбувається в останні дні менструації.

5. Важко зосередитись

При дефіциті заліза в мозку утворюється менше нейромедіаторів (речовин, за допомогою яких нервові клітини обмінюються імпульсами), порушуються їх функції – і працювати головою стає складно. До того ж з’являються дратівливість і апатія (їх причини менш зрозумілі). В результаті не те що зосередитися на роботі – навіть подивитися нову серію улюбленого серіалу стає важко.

6. Знижується м’язовий тонус або болять м’язи

М’язи можуть активно працювати лише за умови, що вони добре забезпечені киснем. Коли недостатньо кисню, тонус падає. Крім того, при гіпоксії м’язи відновлюються гірше і після фітнес-клубу можуть боліти довше, ніж зазвичай.

7. Шкіра стає сухою і лущиться

Залізо входить до складу багатьох білків-ферментів, які регулюють роботу клітин. При його дефіциті активність ферментів знижується і порушується відновлення тканин. В першу чергу страждає шкіра: вона стає сухою, починає лущитися і тріскатися. Іноді з’являються плями кольору кави з молоком. У куточках рота утворюються тріщини – розвивається хейліт.

8. Волосся і нігті стають тьмяними

Через те, що відновлення тканин порушено, нігті починають лущитися і ламатися, на них з’являються білі плями або невеликі поперечні смуги, іноді поглиблення. Волосся стає ламким, січеться, в деяких випадках випадає. На гребінці завжди залишається трохи волосся – це абсолютно нормально, але якщо волосся лізе шматками – це тривожний знак.

Читайте також: Перша допомога при отруєнні!

9. Розвивається синдром неспокійних ніг

При цьому синдромі з’являються неприємні відчуття в ногах під час відпочинку – від поколювання до сильного болю – і необхідність постійно рухати ногами, щоб позбутися дискомфорту. Зазвичай симптоми з’являються ближче до вечора або вночі і заважають спати. Точні причини синдрому невідомі, припускають, що він пов’язаний з порушенням роботи нейромедіатора дофаміна. У свою чергу одна з причин зниження активності дофаміну – дефіцит заліза.

10. Змінюються нюх і смак

Починають подобатися дуже дивні запахи, наприклад лаку, ацетону або фарби, з’являється бажання погризти крейду чи пожувати папір – прояви можуть бути різними, але вони завжди дуже незвичайні. Чому так відбувається, точно невідомо, зазвичай це ознаки важкого дефіциту заліза.

Якщо у вас з’явилося кілька симптомів з цього списку, варто звернутися до терапевта і здати аналізи крові: загальний і біохімічний. Загальний аналіз крові може підтвердити анемію (зниження кількості еритроцитів і гемоглобіну), біохімічний покаже, чи є дефіцит заліза. За результатами дослідження лікар підбере необхідну терапію.

Оцініть статтю