Як правильно робити масаж новонародженим діткам?

Як правильно робити масаж новонародженим діткам? Вагітність та пологи

Для того, щоб дитина добре розвивалася фізично, відбувався правильний кровообіг і обмін речовин, тренувалися і розвивалися маленькі м’язи, потрібно щодня новонародженим і старшим малюкам робити масажі та вправи. Звісно, що батькам важливо бути впевненими, що дитина повністю здорова, не має проблем із роботою серця чи інших протипоказань щодо масажу.

Якщо від народження дитині робити правильний масаж, розминати стопи, ручки, ножки, то цілком ймовірно, що вона швидше триматиме самостійно голівку, скоріше почне ходити.

При проведенні дитячого масажу використовуються такі прийоми класичного масажу, як:

 • погладжування, що має розслабляючу дію. Впливають на нервові закінчення м’які та ніжні рухи долоні по тілі дитини, які мають заспокійливий ефект. Особливо корисно дітям з підвищеною збудженістю. Для дітей перших 3 місяців життя також застосовується тільки погладжуючий масаж;
 • розтирання – більш глибоке і енергійне погладжування, також сприяє розслабленню м’язів і знижує збудливість нервової системи. Від погладжування відрізняється більш інтенсивними рухами. Виконується розтирання круговими рухами долоні та пальців у напрямку від периферії до центру (від кисті до плеча і т.д.);
 • розминка – виконувані вказівним, середнім і безіменним пальцями кругові рухи, при яких енергійно розминаються м’язи;
  поплескування – можна робити діткам після 6 місяців;
 • вібрація – натискання, що виконуються подушечками пальців (одним, двома або всіма пальцями), долонею або підставою кисті.

Правила проведення масажу для новонароджених

 • Масаж проводиться в провітреному теплому приміщенні, оптимальна температура – 21-22 ° C;
 • Масаж проводиться не раніше, ніж через годину після годування;
 • Тривалість масажу становить спочатку близько 5 хвилин, і поступово збільшується;
 • Руки масажиста повинні бути чистими, теплими і без прикрас;
 • Поверхня для проведення процедури повинна бути твердою;
 • Для масажу здорових дітей не потрібно використовувати спеціальні засоби. 2-3 крапель дитячої зволожуючої олійки цілком вистачить.

З чого починати і як робити масаж малюкам?

Масаж починається з легкого і ніжного погладжування ніжок, починаючи від стопи до стегна, по ходу кровоносних судин. Можна використовувати вібрацію, яка добре розслабляє м’язи. Потім робиться масаж стопи – з легким натиском проводимо великим пальцем руки від великого пальчика до мізинця, а потім по зовнішньому краю стопи, і перебираємо кожен пальчик великим і вказівним пальцями. Масаж стоп особливо корисний для профілактики плоскостопості, для того, щоб дитина швидше навчилася ходити і не ходила на пальчиках. Інколи приходиться звертатись до спеціалістів з масажу, коли дитина 10-12 місяців самостійно не ходить не стоїть, або стає тільки на пальчики.

Для масажу рук, їх треба зручно захопити, а потім виконати погладжування і розтирання у напрямку від долоньки до плеча. Робити масажні рухи потрібно не більше 3-5 разів в одному місці.

Для масажу спини перевертаємо малюка на животик і робимо легкі погладжуючі рухи від сідниць вгору до плечей. Після спинки, переходимо до масажування животика.

Масаж живота виконується круговими рухами за годинниковою стрілкою. Його варто робити тільки тоді, як загоїться повністю пупок. Рухи теплих рук по животику також допоможуть дитині краще перенести період колік, полегшити здуття. При масажі грудної клітки слід обходити молочні залози. Погладжування виконуються від центру грудної клітки у напрямку до ключиць, і від центру вбік, по ходу ребер.

На завершення потрібно робити прогладжування всього тіла для розслаблення м’язів.

У дітей до 3 місяців не масажуються місця: під колінами, ліктьовий згин, під пахвами, внутрішня частина стегна.

Залежно від віку дитини можна з масажем робити комплекс вправ – схрещування ручок на грудях, потягушки, викладання на животик, потягування за ніжки в положення на боці і на спинці.

Оцініть статтю