Стрес та нервове напруження під час вагітності, і можливі його наслідки

Стрес та нервове напруження під час вагітності Вагітність та пологи

Коли ми отримуємо певний подразник ззовні (психологічного характеру), то відчуваємо певний дискомфорт, збудження, страх, тощо. Його називають стресом. Він може бути «легким» – такий стрес викликає щось не дуже суттєве, він швидко проходить сам по собі. У вагітних жінок на фоні стресу можуть бути проблеми зі сном, хвилювання з приводу зданих аналізів (чи будуть вони в нормі?), здоров’я дитинки, власного здоров’я. Такі «нерви» можуть швидко заспокоїти плавання, хороша музика, смакота і гарний відпочинок.

З тривалими серйозними стресами впоратися важче. Їх викликають ситуації, які у і не вагітної жінки можуть вибити грунт з-під ніг: зрада коханого, смерть, хвороба рідної людини чи близького друга, серйозні конфлікти на роботі або в сім’ї і т. д.

Є й третя група ситуацій. Залежно від характеру і ступеня витривалості кожної жінки, вони можуть по-різному на неї вплинути: одна жінка від них тільки нахмуриться, інша ж досить довго перебуватиме в пригніченому стані. До них відносять психологічні проблеми (брехня, інформаційне перевантаження, образа), а також фізичні подразники (голод і спрага, втома, холод і спека).

Як стрес та постійна тривога впливають на вагітність?

Під дією одного з перерахованих вище подразників в крові жінки зростає кількість гормонів глюкокортикоїдів. Лікарі стверджують: вони впливають на гени, від яких залежить робота печінки і плаценти. Тобто, дуже тривалі або часті стреси – це загроза появи діабету і проблем з серцем. Постраждати може і ваш дитинка: статистика говорить, що часто піддаються стресу вагітні: народжують діток з малою вагою тіла, зростає ризик передчасних пологів і викидня на ранніх термінах.

Звісно, що негативно, особливо якщо його занадто багато. Проте приємні несподіванки також є стресом для нас і вони йдуть на користь, оскільки готують ваше тіло до майбутнього випробування (адже пологи – це теж стрес, і немаленький).

Ну, а якщо стресів занадто багато, і жінка занурюється в них на тривалий час, вони і призводять до поганого сну, перевтоми, тонусу матки, можуть вплинути на розвиток плоду, особливо в першому триместрі, і навіть завмирання вагітності.

Сучасні медики помітили: стрес запускає в тілі матері механізм «природного відбору», тобто організм може «відторгнути» ембріон, якщо він слабкий. Стрес може навіть убити дитину, якого жінка в спокійній обстановці виносила б без проблем. Але навіть у ембріона, якого схильне стресу тіло не «відбраковані», після пологів можуть бути серйозні проблеми психічного плану: тривожність і навіть затримка розумового розвитку.

Як же захистити себе від стресів, нервів під час вагітності та як з ними справлятись?

  • В першу чергу, навчіться розслаблятися. Частіше думайте про хороше, мрійте – наші бажання здійснюються. Деяким мамам допомагають походи в дитячі магазини та розглядання повзунків, іншим – плавання, йога, шопінг для себе, похід в салон краси, з подружками на чай.
  • Іноді близькі самі не розуміють, як їх слова чи вчинки впливають на нас. Навчіться розповідати рідним про свої почуття (не в формі претензії, щоб діалог не перейшов у конфлікт, а саме у формі спілкування).
  • Харчування теж важливе під час вагітності: від того, що ми їмо, залежать біохімічні процеси в нашому тілі, які можуть покращувати і наш настрій. Наприклад, шоколад викликає багато позитивних емоцій, сприяє виробленню «гормону щастя – серотоніну», але не переїдайте солодощів, адже вони призводять до зайвої ваги, до закрепів, і алергії. Та й загалом, відчуття голоду у вагітної жінки викликають поганий настрій, запаморочення, тому завжди з собою варто носити яблуко чи інший фрукт, щоб можна було втамувати відчуття голоду.
  • Не тримайте все в собі, хочеться плакати – не ховайте сліз: іноді виплакавшись, ми очищаємо душу від усього «наболілого».
  • Під час вагітності потрібно і рухатися, і багато відпочивати. Знайдіть золоту середину між спортом, роботою і відпочинком – отримаєте універсальну «таблетку» від стресу!
Оцініть статтю