Необхідність та важливість йоду під час вагітності

Необхідність та важливість йоду під час вагітності Вагітність та пологи

За дев’ять місяців вагітності, дитина, яку виношує жінка, проходить просто неймовірний розвиток: з невидимої людському окові яйцеклітини утворюються мільйони різноманітних клітин, формуються всі органи людини і вага плоду наприкінці вагітності може становити навіть 4 кг. Для того, щоб дитинка добре розвивалася, народилася здоровою, матері потрібно правильно харчуватися, берегти себе, відпочивати, не нервувати і виконувати всі вказівки та рекомендації лікаря.

Під час вагітності, на певних етапах розвитку плоду, в організмі жінки виникають дефіцити деяких вітамінів, мікроелементів, які можуть негативно відобразитися як на здоров’ї майбутньої матері, так і на майбутній дитині.

Одним з них є йод. Йододефіцит в принципі спостерігається у більшості населення, про що ми навіть не здогадувались, а під час вагітності потреба організму жінки в ньому зростає вдвічі.

Чому йод такий важливий?

Всі знають про важливість роботи серця, мозку і легенів. Але наш організм також не зможе працювати, якщо в роботі щитовидної залози будуть збої. Що потрібно для її «налагодження»? Нормальне функціонування щитовидки, вироблення гормонів в потрібній кількості (якщо організм стане продукувати їх більше або менше норми, проблеми виникнуть і в роботі серця, і статевих органів, і самопочуття погіршиться).

Саме від йоду залежить функціонування нашої ендокринної системи. Медики давно стежать за здоров’ям цього органу. Наприклад, хтось може згадати солодкі пігулки, які колись давали діткам в школах і садках. Це була профілактика зобу, і не тільки.

Небезпека дефіциту йоду

Не варто її недооцінювати. Медична статистика говорить: недостача йоду на етапі формування в материнській утробі загрожує навіть розумовим та фізичним відставанням дитині. Ще б пак: чим менше до плоду поступає йоду, тим повільніше буде розвиватися його головний мозок і нервові тканини. Він зміцнює хрящики, які у маленького ембріона перетворюються в кістки, допомагає затримувати в кістках солі фосфору, кальцію … Загалом, без нього скелет карапузика не ​​буде міцним.

Дитина на цьому етапі повністю залежить від матері.

Несподіваний викидень, завмерла вагітність, порушення родової діяльності – ось чим може загрожувати дефіцит йоду і збої у функціонуванні щитовидної залози.

Якщо внаслідок дефіциту йоду виникає гіпотиреоз (стійка «недостача» гормонів щитовидки), у жінки знизиться імунітет, з’являться втома (буде важко не тільки ходити-працювати, але навіть думати), набряки, ожиріння, пропаде краса шкіри, нігтів і волосся. Також після народження може в недостатній кількості вироблятися грудне молоко.

Також бажано перед вагітністю обстежити свою щитовидну залозу – зробити УЗД, здати кров на гормони.

Як пити йод вагітним?

Медична добова норма йоду для жінки в положенні – 250 мкг. Лікарі кажуть: з їжі і води людина в середньому отримує близько 40 мкг, що не більше (в нашому регіоні вода на йод не багата, хіба що ви купуєте бутильовану, зі спеціальної йодованої серії). А значить, потрібно щодня брати десь ще близько 200 мкг! На допомогу прийде аптека, куди вас напевно лікар направить за вітамінно-мінеральним комплексом.

А якщо ви почали здалеку? Готуючись до зачаття і плануючи вагітність, вам слід вживати від 100 до 150 мкг. Побачивши дві смужки, прийом йоду збільшуйте до 200 мкг на добу. Не відкладайте – внутрішні органи маленького активно формуються вже з 3 тижні, і йому для цього потрібні «цеглинки».

Його гінеколог порекомендує приймати з перших днів вагітності і продовжувати його приймання в період грудного вигодовування. Як правило, це «Йодомарин 200» або його аналоги.

Продукти, які містять йод

Під час харчування все ми потроху отримуємо йод – з води (але дуже рідко – це залежить від регіону, в якому живе людина), також з деяких продуктів. Багатими на йод вважаються дари моря: креветки, риба, морська капуста; є йод і в інжирі, зеленому салаті та іншій зелені, болгарському перці, грибах. У незначних кількостях йог міститься у молочних продуктах, морській солі, крупах.

Риба, особливо морська, дуже багата на йод. Не забувайте включити її в свій «вагітний» раціон!

Якщо ви не вагітні, і щитовидка у вас в нормі, такої кількості йоду вам на життя вистачить. Однак маленький організм вимагає більшого. Ще б пак: обмінні процеси «вагітного» організму працюють в прискореному темпі, і запаси йоду витрачаються в рази швидше.

Протипоказання у вживанні йоду

Так, цей елемент вкрай необхідний, і без нього вагітність не пройде гладко. Але це не означає, що варто приймати йод бездумно і у величезних кількостях. Передозування будь-якого препарату до добра не доведе, до того ж, у йоду є ряд протипоказань.

Обов’язково обговоріть з лікарем прийом йоду, якщо у вас є:

  • захворювання нирок,
  • проблеми з функціонуванням печінки,
  • перевищення функцій щитовидки (або гіпертиреоз),
  • алергія.

Тому вибирати в аптеці, тобто призначати самій собі будь-якої з препаратів йоду, не варто. І препарат, і його дозування повинен рекомендувати лікар. Ну, а якщо таку рекомендацію ви отримали, дотримуйтеся її і не забувайте пити йод.

Оцініть статтю