Лактація, її тривалість, кризи лактації

Лактація, її тривалість, кризи лактації Вагітність та пологи

Всі знають, що грудне вигодовування – надзвичайно корисне для дитини, оскільки дитина отримує те, чого потребує її організм: імунітет, корисні речовини, заспокоєння. Процес вироблення молока після пологів називається лактацією і відбувається під дією трьох гормонів: плацентарний лактоген, пролактин та окситоцин. Плацентарний лактоген виробляється плацентою ще під час вагітності та підготовлює молочні залози для подальшого вигодовування. Пролактин вважається основним гормоном грудного вигодовування, який відповідає за кількість виробленого молока, який декретується гіпофізом. «Дія» окситоцину відчувається мамою під час годування дитини – груди поколюють, коли дитина смокче молоко з однієї груді, то з другої також воно починає виділятись. Окситоцин забезпечує просування молока по протоках, виділення його.

Найбільша кількість молока виробляється протягом перших двох тижнів після пологів, новонароджена дитина їсть мало і часто в молодих матусь трапляється лактостаз. Після двох тижнів молока починається вироблятися в тій кількості, яка потрібна дитині. Проте, якщо відразу після пологів жінка не змогла з певних причин годувати дитину грудьми, то лактація через 2 тижні пропаде.

Стимулює лактацію – годування дитини на її вимогу, нічні годування, хороший сон, часте тепле пиття, легкий масаж грудей.

Для здоров’я матері грудне вигодовування є не менш корисним, ніж для дитинки:

  • Сприяє відновленню сил жінки після вагітності та пологів. Гормони, які виробляються під час лактації сприяють швидкому скороченню матки, поверненні її до звичайних розмірів, зменшенні кровотечі, та піднятті рівня гемоглобіну.
  • Лактація сприяє поверненню фігури жінки до попередніх форм. Під час вагітності в організмі майбутньої мами накопичується жир та рідина «про запас» на випадок, якщо для вироблення молока в організм матері недостатньо надходитиме необхідних речовин.
  • Лактація є хорошою профілактикою розвитку раку молочних залоз, матки та яєчників в подальшому, мастопатії.
  • Під час прикладання дитини до грудей, між матір’ю та дитиною виникає особливий зв’язок, це розслабляє жінку, заспокоює, допомагає подолати післяродову депресію.

Звісно, існує й інша категорія людей та навіть медиків, які вважають, що лактація виснажує жіночий організм, знижує імунітет годуючої грудьми матері, вимиває кальцій з організму, призводить до гормональних розладів. Думки справді розходяться, і навіть щодо того, скільки часу потрібно годувати дитину грудьми: три місяці, півроку, рік, півтора, два.

В принципі, з моменту введення прикорму, тобто після 6 місяців грудного вигодовування, молоко для дитини втрачає свою цінність і більшість необхідних поживних речовин малятко отримує зі звичайної їжі, з якою починає знайомитись в піврічному віці. Через це більшість жінок завершують грудне вигодовування поступово після того, як дитинка знайому з більшістю продуктів: кашами, овочевими пюре, м’ясом, та якщо вона здорова.

Всім відомо, що під час лактації у більшості жінок відсутня менструація, але це не означає, що немає шансів завагітніти. Засобами контрацепції потрібно користуватись, якщо ви не плануєте відразу вдруге завагітніти, а таке трапляється часто. Окрім того, лікарі вважають, що для повного відновлення сил жінки після вагітності потрібно не менше 2 років, щоб планувати наступну вагітність, особливо після розтину кесарева.

Лактаційний криз

З цим поняттям стикається більшість молодих матусь і деякі жінки переходять на вигодовування дитинки молочними сумішами. Лактаційний криз настає переважно через 2-3 місяці після пологів. Жінка помічає, що молоко прибуває в значно меншій кількості, аніж це було раніше, і часто впадає в паніку, не знаючи, яке правильне рішення прийняти.

Стимулює лактацію – гормон пролактин. Виробленню пролактину сприяють – часті, особливо нічні годування дитини, тепле часте пиття компотів з сухофруктів, чай з фенхеля та кропу, ячмінний напій з молоком курземе, волоські горіхи, масаж. Спробуйте максимально випробувати всі методи підвищення лактації, і молоко повинно прибути знову в достатній кількості на 2-3 день.

Звісно, якщо сили марні, то дитину не потрібно тримати голодною, і догодувати молочною сумішшю чи заготовленим грудним молоком раніше.

Припинення лактації

Після завершення грудного вигодовування дитини, менструація повинна відбуватись протягом наступних двох місяців. Якщо цього не відбулось, жінці обов’язково потрібно звернутись до гінеколога.

Потрібно правильно відлучати дитину від грудного годування, щоб не завдати психологічної травми дитині та не нашкодити своєму здоров’ю. Зокрема, не можна перев’язувати груди бинтами, рушниками, як це часто радять бабусі. Також потрібно зменшити споживання рідини, не зціджувати молоко з грудей, якщо молочні залози м’які, не болять. Звісно, що молоко ще буде виділятись при натисканні на соски протягом двох років по крапельці, але не потрібно цього робити.

Оцініть статтю