Чому жовтіє листя в орхідеї? Даємо відповідь і поради

Сад і город

Орхідея — тендітна ніжна квіточка на тонкій ніжці, майже ідеальна для кімнатного квітникарства. Їх кілька видів, фаленопсис — загальна група з природних, гібридних і міжвидових видів. Як доглядати за цією сумішшю жирафа і носорога? Є відмінності, але є і загальні “риси характеру” для цієї “сім’ї”. Ваша квіточка спеціально виведена для дому, вона гібрид, кольором вони, як правило, від біло-молочного до темно-фіолетового і його відтінків.

Розмір квітки до 15 см у діаметрі, пелюстки округлі. Кількість квітів на одній ніжці залежить від кількості розгалужень, максимальна — до 40 шт, можуть смачно пахнути, а можуть і ні. У такої орхідеї одне стебло, і у нього тільки одна точка розростання. Листя різне за шириною і висотою, із забарвленням від салатового до темно-трав’янистого, може бути з плямами, штрихами, прожилками, крапками, цяточками тощо.

Температура, за якої може жити орхідея – від 15⁰С до 35⁰С, нижча – загрожує переохолодженням, вища – перегріванням.

При цьому зауважте, коріння набагато чутливіше за листя, якщо воно мокре, то під час перепадів температур воно в будь-якому разі отримає обмороження. Його особливість у тому, що він сам регулює свій фотосинтез, залежно від умов навколишнього середовища. Коріння у неї на поверхні, що означає, що харчується вона через листя. А якщо ви доглядаєте за нею правильно, то чому жовтіє листя в орхідеї?

Доглядати за нею клопітно, є багато нюансів і умов, яких потрібно дотримуватися. Їй потрібне сонечко до 12 годин на добу, але при цьому прямі сонячні промені не повинні на неї падати, інакше — листя пожовтіє і буде опік. Взимку — хоч лампу ставте.

На ніч надайте квітці прохолоду, але не протяг, денна і нічна температура мають відрізнятися хоча б на 10 градусів. Необхідна підвищена вологість. Ґрунт — окрема пісня, яка складається з глини, піску, кори, моху, і багатьох інших складових.

Читайте також: Як доглядати за фікусом

Так, ось так, а ви хотіли просто насипати землі з-під найближчого дерева в парку?! Не забувайте про коріння, воно поверхневе, ось чому так важливо дотримуватися цієї умови. Для поливу використовуйте м’яку воду, краще кип’ячену, і на кілька градусів теплішу, ніж навколишнє повітря.

Орхідея – рослина примхлива, тому правила мають дотримуватися дуже точно.

Жовтіє листя — що робити, як лікувати?

Іноді можна помітити, що у рослини виду Фаленопсис жовтіє й опадає листя. Коли це пов’язано зі звичайним циклом життєдіяльності (відцвітає), то це нормально. Старе листя гине, нове виростає. Орхідея — квітка вибаглива, і на її стані може позначитися все, що завгодно, навіть недостатньо тепле повітря. Якщо трапляється таке, що листок жовтіє біля самої основи й потім опадає, то тут кілька найрізноманітніших причин.

Може, квітці не вистачає освітлення

Це погано тим, що гине не тільки лист, а й частина стебла, з яким він з’єднувався. Потрібно прибрати пошкоджене листя, і якщо стебло змінило колір (не зелений, а коричневий і темніший), то всю верхівку доведеться зрізати, інакше псування пошириться на інші частини рослини. Збережіть коріння, щоб квітці було звідки рости. Продезінфікуйте рани зеленкою або йодом, помийте інструменти в вогні або спирті, щоб не занести заразу назад у квітку після зрізання.

Іноді квітці не вистачає калію

В орхідеях він розподіляється таким чином, що коли жовтіє і гине старе листя, калій переміщається в нове, і тому старі листочки відмирають. Щоб цього не сталося, підживлюйте квітку чимось із вмістом калію.

Перевірте квітку на нестачу заліза

Зі звичайної водопровідної води орхідея не може вилучити його для живлення, і якщо таке трапилося, спробуйте пересадити її у свіжий субстрат і підгодовуйте залізовмісними продуктами. Якщо ви працюєте з добривами, то фільтруйте воду. Спробуйте торф, якщо все ж поливаєте орхідею водопровідною водою — торф допоможе їй накопичувати залізо з неочищеної води.

До речі, про воду

Якщо води поганої якості, зі шкідливими домішками, підвищеною жорсткістю (всі ми знаємо, які в нас у будинках труби, і відповідна якість води), та іншим — це теж може бути причиною загибелі листя.

Може бути кореневий опік

Якщо у вас рослина міститься без субстрату, то коріння обпікається високими концентраціями добрив або накопиченням солей. Отруйність підіймається по стеблу, тому в орхідеї жовтіє нижнє листя.

Орхідея Дендробіум та її хвороби

Це ще один різновид орхідей, особливість цього виду в тому, що в природі вони живуть на деревах, чіпляючись за гілки. Пагони таких орхідей повністю квіткові, вони звисають з дерев, утворюючи пишні грона з декількох квіток, або ростуть вертикально. Перед цвітінням втрачає все листя. У цьому стані вони здаються висохлими й померлими, але пізніше вони знову розквітають пишним букетом суцвіть.

Орхідея Дендробіум

Його відрізняє те, що він дуже невибагливий, і це робить його ідеальним кандидатом на звання найзручнішої квітки для домашнього вирощування. Дендробіум має понад тисячу підвидів, і більшість підходять для вирощування в садах або теплицях. Розміри у нього найрізноманітніші, від пари см до кількох метрів.

Колірна гамма дуже багата. Їх дуже просто розводити, ніж, наприклад, ту саму орхідею фаленопсис, оскільки дендробіуми добре переносять помірно-холодний клімат, та й узагалі будь-які температури, вимагають небагато світла, більше підходить півтінь, багато води їм теж не потрібно, вологість помірна. Є інші сорти дендробіума, які віддають перевагу помірно-теплому клімату.

Влітку ви цілком можете посадити їх у саду або на балконі, вони відмінно приживуться, денні та нічні перепади температур будуть їм якраз доречними.

Не саджайте орхідею там, де прямі сонячні промені, вони можуть нашкодити їй.

Якщо ви тримаєте її в будинку, то нехай вона стоїть на найбільш освітленому місці. Максимум сонця квітка потребує тільки наприкінці літа й восени.

Щодо того, як правильно поливати. Річ у тім, що в орхідей існує таке поняття, як період спокою, це час із жовтня до лютого. У цей час її злегка обприскуйте, більше не потрібно, але не підгодовуйте. Температура має бути строго від +12º С до +17ºС. Якщо ваш вид орхідеї не скидає листя, тоді поливайте як зазвичай.

В інший від періоду час поливайте і підгодовуйте квітку як слід, щоб ґрунт не висихав. Взимку ґрунт має встигати просохнути. Підгодовуйте кожні два тижні між поливами. Слідкуйте за якістю води, тому що коріння дендробіума страждає від надлишку солей.

Як і будь-які інші рослини, вони схильні до хвороб, зокрема, павутинні кліщі трапляються, може бути зараження грибами, якщо не дотримуватися режиму поливу і розвести вогкість, деякі види жучків і паразитів.

А ось що робити, якщо в орхідеї виду дендробіум жовтіє листя?

Якщо це не природне в’янення, а трапилося ні з того ні з сього, подивіться, можливо, це надлишок або нестача води, поливу. Не можна поливати прямо на корені, вони можуть бути травмовані, дайте їм повітря. Обприскайте ґрунт розведеною октарою, змініть субстрат.

Перевірте листя, якщо через його основу проросло коріння, то воно цілком могло пожовкнути й опасти. Може, квітам не вистачає азоту, тоді додайте в добрива азотовмісні елементи. Можливо, рослина заражена грибком або інфекцією. Потрібно відсікти заражену ділянку, щоб уся рослина не загинула. Якщо жовтіє верхнє листя, то простежте за температурою, можливо квітці спекотно або на ній оселилися дрібні шкідники.

Якщо листя почало жовтіти безпричинно, без видимих паразитів, і квіти не розпустилися, значить, ви перегодували рослину добривами або ви занадто різко змінили температурний режим. Якщо ж ваші квіти не розпускаються і гинуть, перевірте на наявність жучків-павучків і надлишку води.

Чому після пересадження орхідеї жовтіє листя

Причин теж дуже багато. Перевірте, чи підходить ґрунт для вашого виду орхідеї, дайте корінню простору і повітря, переберіть його, промийте, висушіть. Можливо, частина коренів уже висохла остаточно. Якщо орхідея зовсім пропадає, додайте кори, щадяще обприскуйте. Горщик для неї великий не потрібен, нехай він буде прозорим.

Орхідея Ванда

Сімейство Ванда має понад 50 підвидів. Ділиться на наземні рослини (досить рідкісні), епіфети (які кріпляться на деревах) і літофіти (які кріпляться на каменях). Здебільшого це великі квітки на більш ніж метровому стеблі. Бутони різні за розміром і кольором, але завжди яскраві, і дуже ароматні. Орхідея теплолюбна, їй буде комфортно за +20-25 градусів, денна і нічна різниця в температурах має становити 5 градусів. Освітлення яскраве, але не прямі сонячні промені — вони будуть обпалювати ніжні пелюстки.

Орхідея Ванда

Свіже, можна прохолодне повітря. Так само їй потрібен субстрат і доступ повітря до коріння, у разі застою вологи в коренях почнеться гниття, що смертельно. Поливати м’якою водою, як і інші види орхідей.

Влітку води потрібно більше, ніж взимку, підгодовувати потрібно під час активного цвітіння.

Так само рослина схильна до інфекцій, особливо грибкових. Щоб запобігти подальшому руйнуванню рослини, хворі частини відрізати, замазати ранки зеленкою або йодом, і протримати довше при кімнатній температурі. Якщо трапилася неприємність, і Ванда почала втрачати листя, воно жовтіє й обпадає, то чинити потрібно як здебільшого з іншими видами орхідей.

Якщо пожовкла невелика частина — відрізати, якщо зі стовбура — то акуратно вирізати й замазати ранку, перевірити стан коріння, багато чи мало води ви додаєте, чи не отруїлася рослина добривами. Може, повітря занадто сухе, зробіть квіточці вентиляцію. Огляньте стебло, може додати фітоспорин.

Будь-який вид орхідеї буде добре цвісти за належного догляду.

Оцініть статтю