Як отримати кілька врожаїв на одній грядці

Як отримати кілька врожаїв на одній грядці Сад і город

Отримати відмінний урожай можна навіть на невеликій грядці. Для цього важливо знати терміни посіву городніх культур. Розглянемо стандартну грядку, завширшки 80 сантиметрів, завдовжки 3-4 метри. Усього одна така грядка дасть змогу повністю забезпечити сім’ю овочами та ранньою зеленню.

Варіант перший: кріп — салат — редис — цибуля — помідори — зелений горошок

У першій декаді березня висівають кріп, відступивши від країв грядки приблизно по 10 сантиметрів, це місце залишається для ущільнення посадок. Ближче до центру розміщують

2-3 ряди салату. Усю грядку необхідно накрити білим спанбондом. Він збереже ранні посіви не тільки від легких морозів, а й забезпечить збереження вологи. Спанбонд пропускає вологу і світло, забезпечуючи оптимальні умови для росту рослин.

У другій декаді квітня можна сіяти редиску (перевага сортам зі швидким дозріванням) у проміжках між салатом і кропом, а на залишених краях грядки додати цибулю-чорнушку або висадити цибулю-сіянку. Якщо зберігається ймовірність морозів, то грядку знову треба накрити тим же спанбондом.

У першій декаді травня середина грядки поступово звільняється від дозрілих перших овочів і зелені, а на вільні місця висаджується розсада помідорів. Як ущільнювач додається зелений горошок, цибуля продовжує ще рости до липня. Поки розсада зміцніє, встигне дозріти молодий зелений горошок. Науково доведено, що бобові культури збагачують ґрунт азотом. Таке сусідство дає змогу отримати вищий урожай.

Варіант другий: буряк — редис — салат — кріп — капуста

За такого набору овочі висаджують поступово, починаючи з ранніх. Після збирання редиски висівають салат. Останньою висаджують розсаду пізньої капусти, яка продовжує рости на одній грядці з буряком аж до осені.

Читайте також: Як вирощувати кріп?

Варіант третій: редис — кукурудза — капуста — кріп — огірки

У ранні строки посіву в борозенки висівають редис по всій площі грядки, а кріп по одному краю. Після збирання редиски, з інтервалом 15 сантиметрів, на протилежному від кропу краю сіють по 2 насінини кукурудзи. Далі відступають приблизно 15 сантиметрів від кукурудзи та висівають огірки. Місце, що залишилося між огірками й кропом, заповнюють розсадою ранньої капусти.

Відомо, що огірки й кукурудза добре поєднуються між собою. Кукурудза слугуватиме для огірків додатковою опорою. До моменту збирання ранньої капусти огірки увійдуть у період плодоношення, а на вільне місце додатково висівають кріп на зелень.

Добре зарекомендували себе при суміщених посадках і такі набори овочів:

  1. картопля — редис — буряк — спаржева квасоля. Після збирання картоплі буряк продовжує рости в міжряддях, а спаржева квасоля, висаджена по краю грядки, плодоносить до пізньої осені. Слід зауважити, що між екземплярами буряка необхідно залишати відстань по 15-20 сантиметрів. У цьому випадку буряк виростає великого розміру;
  2. редис — салат — морква — болгарський перець — спаржева квасоля;
  3. кріп — редис — морква або буряк — помідори — спаржева квасоля тощо.

Що необхідно врахувати при суміщених посадках

Дуже важливо дотримуватися строків посіву. Ранні овочі змінюють культури з більш пізніми термінами посадки. Зручно заздалегідь скласти план майбутніх посівів. Дотримуючись плану і поступово заповнюючи грядки посадками, можна з успіхом отримати гарний урожай навіть на невеликій ділянці землі.

Оцініть статтю