Чому виникає біль у попереку під час вагітності та як з ним справлятись?

Чому виникає біль у попереку під час вагітності та як з ним справлятись? Вагітність та пологи

Вагітність для організму жінку – це значна кількість змін, поява нових відчуттів, навіть свого роду стрес. Вагітність умовно поділяють на три періоди – триместри, кожен з яких має свої особливості. У першому триместрі жінка не відчуває рухів дитини, відбувається тільки формування плоду, всіх внутрішніх та зовнішніх органів тіла. Не помічаються якісь особливі зміни, окрім, інколи, нудоти, ранкових недомагань. Другий та третій триместри характеризуються уже активнішим ростом дитини, удосконаленням органів. По мірі росту дитини в утробі матері, збільшується і тиск матки на внутрішні органи, навантаження на ноги та хребет. Власне про причини болю у попереку та методів його усунення, полегшення, ми сьогодні поговоримо.

Деякі жінки починають вишукувати причини і займатися самолікуванням, діагностуючи застуду чи інші захворювання, відчуваючи болі у попереку. Під час вагітності відчуття в області попереку, ниючий біль характерні, через незначне розширення кісток тазостегнового суглоба, збільшення матки та гормональних змін (виробляється гормон релаксин сприяє розслабленню, розм’якшенню хрящових тканин). Виникаючий біль не є різким, гострим, нестерпним, а спричиняє лише тимчасові незручності та дискомфорт. Якщо ж майбутні матусі не відчувають особливого дискомфорту, крім ниючий біль в області талії, це означає що вагітність протікає за планом і вам нема про що турбуватися, так як росте животик, зміщується центр ваги, збільшується маса тіла вагітної і відповідно навантаження на хребет і організм в цілому.

Сильніший біль у попереку характерний жінкам із захворюваннями і травмами хребта, такими як сколіоз, міжхребцева грижа, радикуліт. Малорухливий спосіб життя, незручний одяг також можуть чинити свій негативний вплив на стан організму, викликати дискомфортні відчуття у хребті. У такі моменти хочеться розправити плечі вдихнути більше повітря, вирівнятися, розімнутись, знайти опору або прилягти.

Якщо біль у попереку посилюється і стає нестерпним, супроводжується іншими симптомами: спазмами у животі, підвищеною температурою тіла, болісним сечовипусканням, нехарактерними виділеннями зі статевих органів, мають насторожити та стати невідкладним приводом звернутись до лікаря для детальнішого обстеження. Біль у попереку разом з іншими ознаками може свідчити про проблеми з нирками, передчасними пологами, запальними процесами внутрішніх органів, і т. д. Провівши комплексну діагностику, можна буде визначити причину сильного болю.

Як попередити появу больових відчуттів у попереку та полегшити їх?

Добре, коли вагітність проходить на одному диханні і ніякого дискомфорту жінка не відчуває. Проте добре знати, як допомогти собі у разі виникнення болю в попереку.

  • Контроль за збільшенням ваги у період вагітності. Додаткові кілограми – це збільшене навантаження на опорно-руховий апарат. Варто контролювати норми збільшення ваги. Сідати на дієту для схуднення теж не потрібно, щоб не зашкодити дитині, а просто дотримуватись простих рекомендацій щодо харчування. Вживати небагато солодкого, більше овочів та фруктів у свіжому, запеченому, вареному вигляді. Особливо слід приділити увагу кисломолочним продуктам – вони багаті кальцієм, необхідним для вас і вашого малюка, нежирне м’ясо. Також порції мають бути невеличкими, а кількість прийомів їжі – 5-6 на день. Таке харчування допоможе не тільки уникнути переїдання, зайвих кілограмів, а й попередити появу печії. Балуйте себе горіхами, бананами, сухофруктами – чорнослив, курага, фініки є джерелами магнію, який в свою чергу надає кісткам гнучкість, міцність, нормалізує перистальтику шлунка. Регулярні незначні фізичні навантаження допоможуть уникнути накопичення надмірної жирової маси, сприяють зміцненню розслаблених м’язів
  • Часто біль та ломота у попереку виникає після перевтоми жінки, після поганого сну. Спокій і нервова система міцно взаємопов’язана з кількістю і якістю сну, організм повинен висипатися, розслаблятися; ліжко і матрац, мають бути зручними, щоб під час відпочинку знімати напругу і перерозподіляти навантаження на хребет. Лягайте спати теж раніше, ніж зазвичай, робіть перепочинок серед дня.
  • Легенький масаж попереку теж розслабляє, знімає втому, біль. Нехай чоловік піклується про стан вашого здоров’я і самопочуття, та щовечора робить вам масаж.
  • Аквааеробіка, фітнес для вагітних чудово підтримують організм у формі, роблять його міцнішим.
  • Багато вагітних жінок стверджують, що при виникненні болю в попереку, роблять наступну вправу: стають на коліна, спираються на руки, і прогинають спинку як кішка, розслабляють повністю м’язи. Постоявши так кілька хвилин, справді відчувають полегшення.
  • Також допомагає зменшити навантаження на хребет носіння спеціального підтримуючого бандажу живота. 

Звісно, що під час вагітності не можна піднімати важких предметів, робити різких рухів, нахилів та тепло одягатись у холодну погоду, щоб не простудитись.

Як правило, біль та дискомфорт у попереку часто нешкідливий і природний в період виношування дитини, проте не варто недооцінювати можливі ризики. Бережіть себе і свою дитину!

Оцініть статтю