Чому в літаках немає парашутів

Чому в літаках немає парашутів Це цікаво

Здавалося б, цілком логічне і просте рішення, яке, напевно, приходило в голову кожній людині, яка хоч раз літала. Які ж причини, чому в літаках немає парашутів для пасажирів? Справа в банальній жадібності авіакомпаній, чи є й інші мотиви?

Чому в пасажирських літаках немає парашутів

Більшість «диванних експертів» зводять суть питання до фінансів. Мовляв, авіаперевізникам просто невигідно встановлювати додаткове обладнання, оскільки це призведе до подорожчання перельотів і втрати клієнтів. Щобільше, компанії, мовляв, навіть зацікавлені в загибелі всіх пасажирів, у разі катастрофи, адже це зменшує суму виплат за страховками.

Безумовно, парашути коштують недешево, і обладнати ними кожне пасажирське крісло влетить у копієчку. Однак, чи стане від цього комфортніше людям? По-перше, це додаткова вага. Чи багато є охочих замінити ручну поклажу на парашут? А якщо частина пасажирів згодна, а решта проти? Розв’язувати питання таємним голосуванням?

Читайте також: 10 найвеселіших міст світу

По-друге, одягнути парашут — це не рюкзак начепити на спину. Один тільки інструктаж займе пару годин. Згодні ви будете слухати його перед кожним польотом? Безліч лямок повинні бути підігнані точно за розміром. Це означає, що видати кожному пасажиру по стандартному парашуту — не вихід. Потрібно окремо продумувати варіанти для дітей, вагітних, інвалідів… В ідеалі, потрібно одягати парашут перед початком польоту, налаштовувати, і летіти, не знімаючи його. Уявляєте цю картину?

По-третє, виникає логічне запитання: чи видавати парашути екіпажам пасажирських літаків? Якщо ні — виходить, дещо несправедливо, відбирати у них шанс на порятунок. А якщо так — то хто поручиться, що в найкритичніший момент пілоти не вистрибнуть, залишивши судно, що падає?

І ще, уявіть тільки, який це був би подарунок для терористів. Можна більше не шукати смертників, згодних пронести бомбу на борт і вибухнути разом з усіма. Адже в будь-який момент можна вистрибнути.

Але, припустимо, пасажири згодні, заради власної безпеки, терпіти подібні незручності й піддавати себе іншому ризику. Але тут виникає наступне питання:

Чи врятує парашут у літаку?

Як ми вже писали в статті Чому падають літаки, абсолютна більшість авіакатастроф трапляється під час зльоту і посадки. Все відбувається на надто низькій висоті для стрибка, і за такий короткий проміжок часу, що ви не встигнете не те що одягнути, а навіть і подумати про парашут.

Стоп, ми ж домовлялися, що летимо з уже вдягненими парашутами. До того ж не всі аварії трапляються безпосередньо поблизу землі. Тож, уявімо ситуацію, що критичні неполадки трапилися на звичайній висоті, а це 10 тис. км. Тоді у пасажирів буде цілих кілька хвилин на евакуацію.

Читайте також: Найбезпечніші країни для туристів

Як бачите, знадобилося майже півтори хвилини, щоб спокійні й готові до експерименту люди, які знають, що їм нічого не загрожує, покинули пасажирський літак через аварійні виходи. А скільки знадобиться, щоб стільки ж людей, в умовах паніки, вистрибнули з 10-кілометрової висоти з парашутом, який вони бачать вперше в житті?

Інструктори з парашутного спорту знають, що часто навіть людину, яка свідомо зважилася на стрибок і заплатила за це гроші, складно вмовити вистрибнути вперше. Зважиться на це далеко не кожен. До того ж перед сміливцями постане моральна дилема, адже ті, хто залишиться в салоні, неминуче загинуть в результаті розгерметизації салону.

Скажете, ну і що, нехай краще врятується хоча б частина пасажирів, ніж ніхто? Добре, давайте тоді подивимося, яка доля чекає тих, хто зважиться вистрибнути. Швидкість руху літака — близько 1000 км/год, за бортом 50 градусів морозу і брак кисню. Навіть якщо якимось дивом вас не розмаже об крило, не затягне у двигун, ви не задихнетеся і не замерзнете, то не факт, що ви зрадієте тому, що вас чекає після приземлення. Імовірність опинитися посеред океану набагато вища, ніж на порозі лікарні, яка вам ой як знадобилась би після такої пригоди…

Тоді, може, всім пасажирам одягати відразу, під час посадки, крім парашута, ще й гідрокостюм, кисневий балон, а з собою брати сухий пайок на 3 дні й «набір виживальника»? Чи це вже перебір? Або ось ще ідея — катапульта. У разі небезпеки пілот натискає на кнопочку, і в небо злітають сотні усміхнених пасажирів у затишних кріслах, з парашутами над головами й келихами шампанського в руках…

Чому в пасажирських літаках немає катапульти

Та, власне, з тієї ж причини, чому пасажирам літака не видають парашути: непридатні для виживання умови за бортом, плюс вага і дорожнеча конструкції.

Читайте також: 10 найдорожчих порід собак

Уявляєте собі сотні одночасно випущених катапульт і розкритих парашутів? Вони всі переплутаються і на землю впаде один великий млинець. До того ж навіть якщо не робити індивідуальний люк кожному пасажиру, а спорудити щось на зразок загального даху, що миттєво злітає, — це в рази знизить міцність фюзеляжу.

Таким чином, всі подібні «засоби захисту» – не більше, ніж нездійсненні фантазії. Принаймні, на цей час. Ось чому в літаках немає парашутів і катапульт. Якщо ви подивитеся на статистику, як часто падають літаки, то зрозумієте, що подібні заходи не є адекватними потенційній небезпеці. У будь-який момент на вас може завалитися дах, але ви ж не ходите постійно в касці. Тому літайте спокійно і насолоджуйтеся польотом.

Оцініть статтю