Ацетон у сечі у дитини: виявлення, можливі причини, застереження та лікування

Ацетон у сечі у дитини Материнство

Інколи батьки помічають, що сеча у дитини частково змінює колір та має різкий ацетоновий запах, і з рота часто відчувається схожий неприємний запах. Спостерігається зміна поведінки у дитини: швидка втомлюваність, інколи нудота, втрата апетиту, дратівливість, раптове підвищення температури до 38-38,5 градусів.

Кожна мама хвилюється за здоров’я своєї дитини, і починає шукати причину, чому сеча отримала такий запах, чому дитина не така як зазвичай. Як правило, загальні аналізи крові та сечі, тест на ацетон у сечі дозволяють показують скажемо так, загальну картину стану здоров’я дитини.

Читайте також: Сім правил здорового серця

Що це за тест на виявлення ацетону у сечі?

Це смужки-індикатори, які занурюють у ранішню сечу дитини та які через хвилину показують наявність чи відсутність ацетону у сечі. Придбати їх можна в будь-якій аптеці, або зробити у лабораторії в поліклінічному відділенні. Ступінь забарвлення смужки показує кількість небажаних сполук у сечі: чи це залишки ацетону як наслідок нещодавнього отруєння дитини якимись харчовими продуктами (+/-) і лікування дитини в домашніх умовах, чи це наявність серйозного захворювання (++, +++), коли дитину уже приходиться госпіталізовувати. Це може бути як незначне порушення обмінного процесу в організму як наслідок фізіологічних змін, стресових ситуацій, перенесеного отруєння, так і наслідок важких захворювань, як цукровий діабет. Ацетону у сечі не повинно бути взагалі.

Ацетономічний синдром (поява ацетону у крові) виникає як раптово, так і на фоні загальної слабкості, рвоти. Як правило, спостерігається таке явище найчастіше у дітей віком від 1 року до 12 років.

Ацетонемія: причини, дієта, лікування

Поява ацетону (кетонових сполук), в сечі відбувається через неповний розпад білків та жирів у процесі синтезу глюкози. Ацетон належить до токсичних речовин, які отруюють організм та перешкоджають правильному його функціонуванню, зокрема впливають на центральну нервову систему та шлунково-кишковий тракт.

Частою причиною появи ацетону у сечі є незбалансоване або неправильне харчування. Відкоригувати його нескладно. Необхідно ввести в раціон білкову їжу (переважно кролятину або індиче м’ясо) і звести до мінімуму вживання жирних продуктів. Дієта обов’язково повинна містити овочі та фрукти. Допускається включення в раціон знежиреного сиру, а також інших нежирних молочних продуктів, каші на воді (вівсянка, рисова, гречана).

Небезпечним вважається явище інтенсивної блювоти, яка зневоднює організм і перешкоджає попаданню необхідної кількості поживних речовин. У таких випадках, для відновлення водного балансу, рекомендується пити воду маленькими ковтками, оскільки пиття у великих кількостях може спровокувати повторні, багаторазові напади блювоти. Після початку систематичного вживання рідини й відновлення електролітного балансу кетони в сечі зникають. В іншому випадку, вже в умовах стаціонару лікування відбувається ентеросорбентами, введенням розчинів глюкози, натрію хлориду, антикетогенних засобів, і т. д.

Читайте також: 3 поради по догляду за губами взимку

Спровокувати підвищення ацетону також можуть вірусні, інфекційні або бактеріальні захворювання, загострення захворювань печінки, яка бере участь у знешкодженні непотрібних організму речовин. Наслідком чого стане підвищення рівня кетонових тіл, зміни показників загального аналізу крові та сечі.

Ще однією важливою причиною появи ацетону є цукровий діабет.

Загострення захворювань щитоподібної залози або надниркових залоз також можуть стати причиною порушень обміну речовин і появі ацетону у сечі. Обстеження у гастроентеролога та ендокринолога при регулярній появі ацетону у сечі просто необхідні.

І пам’ятайте, що самолікування може спричинити ускладнення.

Оцініть статтю