Жовтяниця новонароджених (жовтушка)

Жовтяниця новонароджених (жовтушка) Материнство

Жовтяниця – це лише симптом, а не хвороба. Це стан, при якому рідина і тканини беруть жовтувате забарвлення внаслідок надмірної кількості білірубіну в крові у дитини. Особливо помітна жовтуватість на склер очей і шкірних покривах.

Жовтушка у новонароджених – дуже поширене явище. Приблизно 9 малюків з 10 страждають жовтяницею протягом перших 7-10 днів після появи на світ. Це так звана фізіологічна жовтяниця новонароджених, яка проходить до 14-го дня життя. Якщо симптоми не зникають через 2 тижні після народження немовляти, хвороба отримує назву тривалої жовтяниці новонароджених і вимагає ретельного виявлення причини і лікування. При вираженій жовтяниці може відзначатися темна сеча і знебарвлений кал.

Причини жовтяниці, що виникають під час вагітності

Причиною жовтяниці у новонародженого можуть стати негативні фактори, що впливають на вагітну жінку, а також будь-який стан, що супроводжується підвищеним утворенням білірубіну або перешкоджає його зникнення з крові немовляти.

 1. Фізіологічна жовтяниця новонародженого розвивається у зв’язку з масивним руйнуванням еритроцитів у його кров’яному руслі відразу після появи на світ. У внутрішньоутробному житті дитина потребувала підвищеної кількості еритроцитів для достатнього одержання кисню, але з появою на світ він починає отримувати кисень з легенів і не потребує більше надмірну кількість еритроцитів, які руйнуються в масовому порядку, різко підвищуючи рівень білірубіну в крові.
 2. При народженні видільні функції дитини ще не справляються з виведенням шлаків з організму. Повинен пройти якийсь час, перш ніж печінка, нирки та інші внутрішні органи почнуть нормально функціонувати і зможуть вивести надлишок білірубіну. Поки цього не відбулося, будуть відзначатися симптоми жовтяниці.
 3. Тривала жовтяниця новонароджених може бути наслідком внутрішньоутробної інфекції, резус-конфлікту, цукрового діабету у матері.

Причини жовтяниці, що виникають після пологів

Іноді жовтяниця може розвинутися вже після пологів:

 1. Жовтяниця може розвинутися у новонародженого, який знаходиться на грудному вигодовуванні. Цей вид жовтяниці не є наслідком якогось відхилення в організмі. Ризик розвитку жовтяниці зростає у немовлят, не забезпечених достатнім доглядом.
 2. Якщо жовтяниця у немовляти розвивається протягом першої доби життя, це свідчить про масивне руйнування еритроцитів, причиною якого може бути несумісність крові матері і дитини на резус-фактор або групу крові.
 3. У недоношених немовлят жовтяниця розвивається частіше і триває довше.
 4. Причиною жовтяниці може стати і порушення обміну речовин у малюка. Наприклад, порушення функції щитовидки або нестача деяких ферментів, у зв’язку з сильним руйнуванням еритроцитів.
 5. Підвищення вмісту білірубіну в крові немовлят може бути наслідком травми, отриманої під час пологів.
 6. Якщо в попередніх поколіннях сім’ї або у старших дітей були відзначені випадки жовтяниці, існує високий ризик розвитку жовтяниці у даного новонародженого.

Лікування

Зазвичай жовтяниця у новонароджених не вимагає особливого лікування. Лише невелика кількість немовлят з дуже високим рівнем білірубіну потребують фототерапії. Для визначення рівня білірубіну в крові новонародженого робиться аналіз крові. Рівень білірубіну може бути знижений за допомогою внутрішньовенного введення лікарських розчинів або білкового препарату – альбуміну. Дуже високий рівень білірубіну вимагає консультації хірурга і виключення вродженої патології з боку печінки і жовчовивідних шляхів. У разі високого рівня білірубіну, наприклад, при резус-конфлікті, може знадобитися замінне переливання крові немовляті. Дуже важливо забезпечити немовля грудним вигодовуванням. Новонароджені, які позбавлені материнського молока, особливо сприйнятливі до хвороби. Немовлята з тривалою жовтяницею переводяться у відділення патології новонароджених, де проведуть деякий час для з’ясування причини захворювання і необхідного лікування.

Фототерапія

Новонароджені з жовтяницею потребують фототерапії – промені ультрафіолету знижують рівень білірубіну в шкірі. В ході фототерапії ультрафіолетові промені перетворюють білірубін в нешкідливу водорозчинну речовину, яка легко виводиться з організму. На очі дитини надівається захисна пов’язка, щоб оберегти їх від впливу УФО. Малюка поміщають під лампи, розташовані на верхній кришці камери.

Зазвичай буває достатньо однієї ультрафіолетової лампи, але при необхідності інтенсивної фототерапії можуть використовуватися дві або три лампи. Під час курсу фототерапії дуже важливо не допустити опіків, перегрівання організму, зневоднення, а також необхідно регулярне повноцінне харчування.

Зазвичай курс фототерапії припиняється, коли рівень білірубіну починає знижуватися. Під впливом фототерапії стілець малюка може стати рідким і зеленуватим, але в цілому фототерапія не шкодить організму новонародженого. Малюк цілком може смоктати груди або одержувати суміш із пляшечки.

Можливі наслідки

Наслідки жовтяниці залежать від характеру, причин захворювання, а також від того, наскільки швидко була проведена діагностика та призначено необхідне лікування. Якщо хвороба була виявлена ​​на ранніх стадіях, і було проведено своєчасне лікування, перерахованих нижче ускладнень можна уникнути.

 • У тому випадку, якщо рівень білірубіну в крові дуже високий, може розвинутися альбумінемія (зниження рівня білка альбуміну в крові).
 • Деяка кількість білірубіну може проникнути в тканини.
 • Велика кількість білірубіну, що потрапило в мозкову тканину, може викликати незворотні наслідки в організмі дитини. Результатом може бути ядерна жовтяниця, яка веде до розвитку глухоти, судомних станів, відставання розумового розвитку.
 • На більш пізній стадії жовтяниця може супроводжуватися мимовільними скороченнями м’язів, втратою контролю над руховими функціями.
Оцініть статтю