Норми росту і збільшення ваги дитини протягом першого року життя

Норми росту і збільшення ваги дитини до року Материнство

Всесвітньою організацією охорони здоров’я розроблені й періодично коригуються норми ваги та росту дітей до року. Середньостатистичні показники потрібні перш за все для того, щоб виявити можливу недостатність харчування, певні проблеми зі здоров’ям, недобором ваги або надлишкової ваги на ранніх стадіях.

Зрозуміло, кожна дитина індивідуальна, і якщо якісь показники не відповідають нормі, це не привід впадати в паніку, а знак для педіатра, який повинен звернути додаткову увагу на це.

Вага новонароджених дітей

Кожна дитина народжується з різними показниками, проте в середньому нормою вважається коливання від 2700 г до 3700 г. Звісно, що є діти, які народжуються з вагою понад 4 000 г і зовсім крихітні – 2 500 г.

На вагу новонародженої дитини можуть впливати наступні фактори:

 • спадкова схильність. Якщо батьки народились з більшою вагою, ніж середньостатистична норма, то і діти їхні не будуть крихітними;
 • статева приналежність – хлопчики практично завжди народжуються з більшою вагою;
 • раціон і режим харчування мами під час вагітності. Якщо мама споживала багато калорійної їжі, тим більшою є ймовірність того, що дитина також «набере» калорій;
 • порушення обміну речовин під час вагітності у жінки.

Протягом кількох днів після народження, новонароджені діти дещо втрачають вагу. Це пов’язано з наступними фізіологічними процесами:

 • очищення організму дитини. Протягом 2-3 днів після народження можна спостерігати як дитина випорожнюється чорною консистенцією калу.
 • поки прибуде молоко матері, дитина харчується кілька днів незначною кількістю молозива. Виводиться з організму надлишкова вода.
 • процес адаптації до повністю нових умов життя.

У нормі відхилення ваги при народженні та на момент виписки з пологового будинку, тобто на 3-4-й день може становити 6-10%.

Розраховуючи норми збільшення у вазі, зазвичай орієнтуються на вагу дитини при народженні.

Після 5-7 днів свого життя, немовля починає поправлятись, активно рости. Мама помічає ріст дитини в першу чергу за одягом, який швидко стає замалий. Окрім того, кожного місяця потрібно приходити на огляд до педіатра і міряти ріст та визначати приріст ваги дитини. Одні немовлята «ростуть як на дріжджах», інші, ж навпаки, дуже повільно набирають кілограми. Це залежить також від багатьох факторів:

 • спадкової схильності до повноти;
 • загального стану здоров’я дитини. Якщо дитині щось болить, турбує, в неї й апетит буде поганий, і сон неспокійний, і вага малою;
 • апетиту дитини, який залежить від дотримання режиму харчування, нічних годувань, прогулянок на свіжому повітрі й інших чинників;
 • способу вигодовування, вважається, що діти, які знаходяться на штучному вигодовуванні, набирають у вазі більше, ніж ті, які перебувають на грудному вигодовуванні;
 • якісного і кількісного складу грудного молока або штучної молочної суміші. Якщо жінка відразу почала дотримуватись низькокалорійної дієти після пологів, щоб скинути власну вагу, то й молоко дитина отримуватиме нежирне і неситне;
 • рухливості дитини, її активність (це стосується більше дітей після піврічного віку більшу), раннє освоєння фізичних навичок;

Щоб самостійно контролювати вагу і ріст дитини можна скористатися наступними середньостатистичними нормами:

Одна з поширених формул розрахунку приросту росту і ваги дитини до року – поквартальна. Протягом перших шести місяців дитина додає у вазі приблизно по 800 грамів на місяць. Після пів року – по 400 г. Виростає немовля протягом перших трьох місяців на 3 см щомісяця, наступні три місяці – по 2,5 см, 6 – 9 місяці – по 1,5 см, 9-12 місяці –  по сантиметру щомісяця. Це такі загальні орієнтири. Детально по місяцях таблиця з нормами росту і ваги наведена у цій статті: Особливості фізичного розвитку дитину протягом першого року життя.

За 5 перших місяців життя дитина фактично подвоює свою вагу, порівняно з показником після народження, а в 12 місяців, цей показник потроюється.

Виростає дитина за 12 місяців практично наполовину – на 25 см приблизно.

Коригування ваги дитини до року

Найпростіше орієнтуватися по розвитку по місяцях. Коригувати харчування для нормалізації ваги можна поступово.

На першому місяці життя важливо стежити за харчуванням малюка. Рекомендовано грудне вигодовування, по 6-8 годувань на добу через кожні 2,5-3 години. У місяць часу має вироблятися нічний триваліший сон дитини, тривалістю 5 годин. .

Окружність голови збільшується на один – півтора сантиметра.

На другому і третьому місяці режим харчування немовляти становить приблизно шість годувань кожні 3-3,5 години. До кінця кожного місяця норма збільшення ваги у дитини до року – 800 грамів, ріст – 2,5-3 сантиметри. Окружність голови щомісяця збільшується на півтора сантиметра. Деякі немовлята після 2-х місяців вночі сплять 6-7 годин без годування. Якщо дитина прибавляє багато у вазі, і їсть вночі, то нічне годування молоком можна замінити на дитячий чай.

Перші три – чотири місяці часто супроводжуються у дітей коліками, через що режим харчування може бути нерегулярним, як і приріст ваги.

З 4 місяці діти стають рухливішими, менше сплять і набирають у вазі менше, ніж у попередні місяці. Дітям, які перебувають на штучному вигодовуванні можна вводити перший прикорм у вигляді фруктового соку.

На шостому місяці життя малюка вже можна судити про гармонійність розвитку тіла. Ширина плечей повинна становити одну четверту від всієї довжини тіла. Окружність грудної клітки повинна бути більшою окружністю голови. Виростає дитина на 2 см, і поправляється на 600-650 г. В кінці п’ятого місяця та на початку шостого харчування стає п’ятиразовим, через кожні чотири години. Такий режим буде зберігатися до року. Хоча є категорія дітей і батьків, які не дотримуються режиму, їдять на вимогу в різних кількостях. Це питання суперечливе й однозначної думки що краще, немає.

Норма ваги дитини до року, а також метод вигодовування: грудне молоко чи молочна суміш, передбачають введення поступового прикорму для отримання вітамінів та мікроелементів після 6 місяців.

Дітям, які стрімко набирають вагу, можна більше готувати овочевих супчиків, овочевих некалорійних пюре, фруктів, кефіру, і обмежити споживання каші.  Окрім того, на 7-8 місяці діти починають повзати, рухатися більше, гратися, це призводить до більшого використання енергії та калорій, вага збільшується меншими темпами.

Причини малого приросту ваги дітей до року

Кожна дитина індивідуальна, відповідно, і додає у вазі різними темпами. Часом батьки починають панікувати, якщо їх малюк недобирає у вазі порівняно з іншими дітьми. Насправді необхідно встановити причини такої ситуації.

Так, наприклад, основною причиною недобору ваги може бути елементарне недоїдання дитини, коли їй не вистачає грудного молока. Спробуйте після грудного годування дати дитині суміш і подивіться скільки її дитина з’їсть. Можливо варто перейти на змішане харчування. Для дітей, що харчуються штучними сумішами, причиною недоїдання може бути неправильно підібрана суміш, яка не відповідає віку.

Зайвий раз турбуватися з приводу незначних відхилень від норми, батькам не варто. Якщо дитина активна, здорова, нормально їсть, розвивається, то з її здоров’ям проблем немає.

Оцініть статтю