Як впоратися з дитячими страхами?

Як впоратися з дитячими страхами? Виховання дітей

Деякі батьки ігнорують дитячі страхи, не намагаючись з ними справлятися, а потім звертаються за допомогою до психотерапевта. Але цього можна уникнути, якщо знати природу дитячих страхів і способи боротьби з ними. Не варто вважати, що все це надумано і пройде з часом. Допоможіть дитині побороти страх, перестати від нього мучитися.

Що служить причиною розвитку страхів у дітей?

Найпершою і поширеною причиною появи страху у малюків може бути те, що дитина ще дуже мало знайома з навколишнім світом, все здається загадковим і незвіданим. У зв’язку з цим у дитини спрацьовує природне почуття самозбереження, головне завдання якого — перешкодити вчиненню людиною дурних вчинків. Цей інстинкт допомагає вберегти власне життя. Це пояснює той факт, що дитина боїться сторонніх людей, які представляються йому мало не велетнями, собак або комах, які можуть сполохати своїм зовнішнім виглядом, і навіть маму, яка змінила зачіску або наділа шубу, ставши на кілька секунд невпізнанною.

Коли трохи пізніше дитині починають читати казки, вона знайомиться не тільки з позитивними героями, але і з негативними, які також можуть лякати її. Однак просто так, після прочитання казки, страх виникає нечасто, враховуючи те, що в кінцевому підсумку добро завжди перемагає зло. Але часом помилку допускають самі батьки, намагаючись залякати дитину, коли та не слухається. Наприклад, фразою: «Якщо не будеш їсти кашу, тебе забере Баба Яга» або «Припини балуватися, а то Сірий Вовк вкраде». Це ви знаєте про те, що таких героїв не існує в реальному житті, і вашому малюкові вони не загрожують. Але дитина зрозуміти цього не може.

Ще одна з причин — неправильний підхід до виховання сміливості у дітей. Особливо це стосується хлопчиків. Деякі тати можуть надмірно строго виховувати синів, а також дивними способами намагатися зробити їх сміливими. Наприклад, вимикати в кімнаті світло і говорити: «Ти повинен подолати страх і спати з вимкненим світлом», коли дитина боїться темряви. Це надалі призводить до недовіри батькам, а також збільшенню існуючих страхів.

Ще одна з причин для появи страху — усвідомлення дитиною того, що всі люди смертні і можуть піти в будь-яку секунду. Як правило, воно приходить в 7-10 років, і тоді діти починають боятися того, що помре хтось із близьких людей або ж вони самі.

На основі тих причин, про які ми писали вище, діти можуть почати боятися залишатися в темряві або самоті. Іноді у них виникає страх до тварин. Не пускайте ситуацію на самоплив, якщо у малюка є страх, не закривайте на нього очі. Більш того, не варто підколювати або намагатися лякати дитини тим, чого вона боїться. Це призведе до того, що дитина замкнеться в собі.

Як же подолати страх?

  1. Спробуйте зробити це в ігровій формі. Зіграйте зі своєю дитиною в хованки в квартирі з тьмяним світлом. Покажіть, що раз ви не боїтеся, то і для дитини немає ніякої загрози. Або ж в умовах поганого освітлення пройдіться за руку зі своєю дитиною, покажіть їй місця, яких вона побоюється, і поясніть, що насправді нічого боятися не потрібно — все в квартирі безпечно для дитини.
  2. Покажіть дитині, що вона може впоратися зі страхом за допомогою малюнка. Нехай малюк зобразить себе сильним і могутнім, а те, чого він боїться — слабким і немічним. Також дитина може домалювати у себе в руці меч — символ того, що вона сильніша власних страхів.
Оцініть статтю