Як подолати страх дитини до темряви?

Як подолати страх дитини до темряви? Виховання дітей

Страхи у дітей появляються приблизно у віці 2,5-3 років, коли вони починають говорити, усвідомлювати дії, наслідки, аналізувати і сприймають все буквально. Страх темноти у дітей появляється після 3 років і тривати може кілька років, навіть до 10-12 років. Бояться зайти у кімнату ввечері, де не включене світло, приблизно 80 % діток. Звідки беруться страхи, та як допомогти дитині їх подолати, спробуємо розібратись.

Причини страху до темряви у дітей.

  1. Однією з найчастіших причин, це залякування дитини батьками, які самі не усвідомлюють наслідків такого покарання. Дитину лякають «бабайками», «бабою-ягою». Вдень та при світлі дитина бачить, що ніяких істот немає. А от у темряві починає активізовуватись багата дитяча фантазія. Навіяти страх можуть навіть інші діти в дитячому садку, старший брат чи сестра.
  2. Фантазувати діти можуть і після переглянутих фільмів чи мультиків зі страшними істотами, монстрами, недитячими передачами. Образи в підсвідомості виринають під час сну, у темноті. Дитина боїться сама спати, та спить з включеним світлом.
  3. Всі ми сприймаємо навколишнє середовище за допомогою відчуттів: зору, дотику, запаху, смаку. Коли якесь з цих відчуттів не дає нам оцінити становище, навіть доросла людина відчуває незначне переживання невідомого. Отак і дитина, проснувшись вночі, чи зайшовши у кімнату, де немає світла, боїться того, що не може зорієнтуватись в кімнаті, не знає, що там його може чекати.

Як допомогти дитині подолати страх темряви?

В першу чергу, батькам потрібно пам’ятати, що дитину за  почуття ляку не можна сварити, чи висміювати, це призведе до подвійного удару на психіку. Також не можна використовувати «слабке місце» дитини у майбутньому, і лякати її, що в разі неслухняності, залишите її одну в іншій кімнаті ще й без світла.

Страх є інстинктом самозбереження. Кожна людина чогось боїться у житті. Щоб побороти страх, потрібно розпитати дитину чого саме вона боїться, визначити причину і спростувати її, розвіяти побоювання.

Якщо дитина боїться темноти, значить, потрібно її уникати, щоб «не лоскотати» дитячу нервову систему. Ввечері у дитячій кімнаті включайте лампу перед сном. Також читайте своєму маляткові казку, щоб дитина швидше заснула з хорошими емоціями і спокоєм.

Контролюйте, які мультфільми дивиться ваше чадо, переключайте з негативними персонажами, монстрами та іншими істотами.

Допомагає гра з дитиною у хованки. Дитина входить в азарт, ховається у темні кути, і страх по-трохи розвіюватиметься.

Дбайте про дитину, даруєте їй тепло і ласку. Намагайтеся багато спілкуватися з дитиною, розпитувати та обговорювати всі події за день, дізнавайтесь про все, що дитину можу хвилювати. Ні в якому разі не залишайте дитину з її проблемами наодинці.

Інколи фобія до темряви у дитини настільки велика, що справитися з нею зможе тільки фахівець – психолог. Не можна ігнорувати страхи дитини, оскільки частина невдач і проблем дорослої людини бере свої початки у далекому дитинстві.

Оцініть статтю