Як підняти самооцінку та навчитися любити себе?

самооцінка Психологія та відносини

Ми часто порівнюємо себе з іншими людьми, постійно тримаємо орієнтир на когось стороннього, ставимо собі та своїм дітям в приклад чиїсь заслуги, сумніваємось, шкодуємо про свої вчинки чи бездіяльність і, при цьому, не помічаємо своїх чудових якостей. На жаль, така поведінка може призвести до до зниження самооцінки.

Припиніть звертати увагу на інших людей!

Підраховуючи свій добробут, ми ніколи не порівнюємо себе з менш щасливими людьми. Навпаки, нам подобається проводити паралелі між собою і тими, хто краще виглядає та більше заробляє. Але це смішні, дурні порівняння. Замість того, щоб звертати увагу на інших людей, потрібно навчитися порівнювати своє минуле з ймовірними майбутніми перспективами.

Задайте собі кілька питань:

  • Як ваше життя змінилося в кращу сторону за минулий рік?
  • На що ви довго не могли зважитися, але все ж таки подолали свій страх і зробили це?
  • Які ваші дії дали позитивні результати за останній час?
  • Від яких негативних звичок ви позбулися?
  • Яку благодійну допомогу ви надали?
  • Якою гарною подругою, співробітником або партнером ви були останні кілька місяців?
  • Як ви продовжуєте вдосконалювати себе?

Відповівши на ці питання, ви зрозумієте, чого досягли і що дійсно важливо. Це своєрідний ключ до самоповаги, який допоможе підняти самооцінку та полюбити себе, а не критикувати. Порівняння минулого із сьогоденням дозволяє побачити, чого ви досягли, які перешкоди подолали, та які найближчі цілі знаходяться в межі досяжності.

Самооцінка і соціальні мережі

Багато людей використовують Facebook, Twitter та інші соціальні мережі, щоб підтримувати зв’язок з далекими друзями чи родичами. Інші користуються цими сайтами для пошуку роботи або стосунків. Тим не менш, соціальні медіа змушують користувачів зосереджуватися на інших людях. Кожна людина в своєму колі онлайн друзів порівнює себе з ними та прагне отримати більше «лайків», ніж інші. Таким чином ви вступаєте в гру і теж починаєте судити та критикувати, забуваючи про власну самоповагу.

розлючена жінка дивиться в монітор ноутбуку

За даними нещодавнього дослідження Йоркського університету Канади, люди з низькою самооцінкою страждають нарцисизмом та частіше за інших заводять і перевіряють свої сторінки в соціальних мережах. І це не дивно, нарцисизм безпосередньо пов’язаний з відсутністю почуття власної гідності.

Якщо ви розумієте, що теж застрягли в безодні соціальних мереж – зробіть перерву, забудьте про них хоча б на деякий час. Хочете навчитися поважати себе, а не чиїсь сторінки в Інтернеті? Тоді зосередьтеся на власних досягненнях і цілях, визначте свої сильні сторони та знайдіть їм застосування.

5 способів підняти самооцінку

1. Відкиньте самокритику

Як часто бачачи відображення в дзеркалі, ви розглядаєте свої жирові складки, зморшки та інші вади? Припиніть себе критикувати! Полюбіть свої недоліки або звертайте увагу тільки на достоїнства та милуйтеся ними щодня.

2. Забудьте про свій егоїзм

За вашим егоїзмом ховається невпевненість, заздрість, ревнощі, страх, гнів та безліч інших негативних емоцій. Не дозволяйте своєму его контролювати ваше життя та особисті стосунки.

3. Визнайте свої успіхи

Відсвяткуйте свої досягнення! Навіть якщо єдиним вашим успіхом є безрезультатно витрачені на щось зусилля, вони все одно гідні визнання та похвали.

позитивній настрій

4. Пробачте саму себе

Дуже часто низька самооцінка та відсутність самоповаги виникають через помилки, які ви зробили в минулому. Навчіться пробачати собі. Ми всі недосконалі, та робимо багато помилок у житті. Відпустіть важку ношу своїх гріхів і рухайтеся вперед без нічого.

5. Насолоджуйтесь життям

Розслабтесь, дозвольте собі відпочити і трохи розважитися. Не потрібно постійно бути трудоголіком або суперматусею. Зробіть перерву, потіште себе, зосередьте свою увагу на здоров’ї та щасті. Досить турбуватися про речі, які ви не можете контролювати або про дрібниці, які не мають практично ніякого значення. Просто насолоджуйтеся життям. Пам’ятайте, підняти самооцінку та навчитися любити себе – це постійно піклуватися про своє тіло та душу.

Оцініть статтю