Тім’ячко на голові у дитини: коли заростає, які розміри в межах норми?

Тім’ячко на голові у дитини Материнство

У новонароджених дітей є на голові невеликі пульсуючі м’які ділянки, які не закриті кістками черепа. Називаються вони тім’ячками і є у всіх немовлят. Налічується їх після народження 6, проте найбільше знаходиться зверху і на нього найбільше звертають увагу, контролюють заростання, яке триває до 1,5-2 років. 4 тім’ячка заростають протягом першого тижня після народження.

Яка функція тім’ячок?

Функції тім’ячка дуже важливі для дитини при народженні. Кістки черепа людини групуються в два відділи: лицьовий відділ і мозковий відділ. У дорослої людини мозковий відділ в 2 рази більше лицьового, а у новонародженого – в 8 разів. Коли головка малюка проходить по родових шляхах, то саме мембрана дозволяє кісткам підлаштуватися під розміри малого таза мами. Кісткова тканина дещо деформується, стискається, голівка трошки видовжується, щоб немовля змогло нормально народитися. Після цього кістки черепа стають на місце, а м’які частини голови протягом певного періоду часу зростаються. Переважно період заростання тім’ячка співпадає з періодом, коли дитина починає ходити.

У тих місцях, де стикаються кістки черепа, утворюється незначна прогалина, яка нагадує за формою багатокутник, і затягується захисною фіброзною мембраною. Якщо ви погладите своє немовля по голівці, то зможете відчути крізь мембрану пульсування крові.

Після народження дитини, тім’ячко виконує функцію терморегулятора.

Коли піднімається висока температура тіла у новонародженого, то через мембрану великого тім’ячка частково «виходить» гарячка, захищаючи при цьому головний мозок.

Вважається, що протягом першого року, поки голівка в певних місцях м’яка, деформація черепа через удар практично неможлива. Проте, через досить м’які кістки черепа дитина може «залежати» одну сторону голови. Якщо ви помічаєте, що немовля постійно повертає голову в одну сторону, коли лежить, підкладайте під інший бік валик з рушника чи покривала, чергуйте сторони, на яких спить дитя. Якщо немовля кричить, категорично відмовляється спати на «не улюбленому» боці, зверніться до дитячого хірурга чи невропатолога, щоб оглянули дитину.

Розміри тім’ячка новонароджених в межах норми

Звісно, що всі матері переживають за те, як заростає тім’ячко, чи все в порядку з розвитком та здоров’ям дитини. Занадто великий розмір, тривале заростання, або навпаки – швидке, можуть свідчити про наявність захворювань. Є певні певні середньостатистичні показники, який дотримуються педіатри, перевіряючи розмір тім’ячка. Тому орієнтуватися на них можна досить умовно.

Народжується дитини з розміром великого тім’ячка 2,5-3 см. З кожним навколо нього починає розростатися кісткова тканина. Вона вже більш щільна і м’які кістки стають міцнішими і втрачають свою рухливість. Поступово фіброзна мембрана замінюється на кісткову тканину і тім’ячко закривається. Наприклад, у 3-4 місяці розмір тім’ячка має бути біля 2 см, у 6-7 місяців – приблизно 1,5 см, у 12 місяців – 0,5 -1 см, 18-24 місяці – тім’ячко повністю мало б зарости.

Часто у дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні це процес швидший, оскільки грудне молоко містить найнеобхідніші вітаміни та речовини, які сприяють найкращому розвитку дитини. Штучні молочні суміші теж мають вітаміни, мікроелементи, а також вітамін D3, який потрібен для міцності і здоров’кісток.

Скільки тім’ячок у новонароджених?

У дитини відразу після народження тім’янець налічується 6:

  • Передне тім’ячко;
  • Заднє тім’ячко;
  • 2 соскоподібних тім’ячка;
  • 2 клиноподібних тім’ячка.

Найпомітнішими є переднє і заднє тім’ячко – вони заростають найдовше.

Переднє тім’ячко , яке знаходиться на стику лобової та тім’яної кісток, нагадує форму ромба.

Заднє тім’ячко знаходиться на стику тім’яної і потиличної кістки.

Інші 4 тім’ячка заростають у перший тиждень життя дитини і вони зовсім непомітні.

Коли тім’ячко повинно викликати занепокоєння?

  • Коли воно запало всередину і на голові помітна впадина. Це може свідчити про обезводнення організму дитини, через часті зригування, пронос, поганий обмін речовин.
  • Коли тім’ячко помітно випукле. Воно може свідчити про високий тиск, наявність пухлини, запалення мозку, тощо. Визначити діагноз чи спростувати побоювання батьків, може тільки лікар.

Чи потрібен особливий догляд за тім’ячком дитини?

В принципі пошкодити м’яку ділянку важко, оскільки вона достатньо захищена мембраною. Проте потрібно обережно тримати дитину за голівку, не натискати на м’які ділянки та берегти від ударів, падіння. Особливо стосується батьків, у яких є старші діти, які не зовсім розуміють як правильно поводитись із дитиною.

Інколи педіатри назначають давати діткам від 1 місяця до 1 року вітамін D3, щоб голівка зросталася вчасно і в дитини не розвивався рахіт. Влітку краще пербувати більше на сонечку з дитиною, на свіжому повітрі, щоб організм немовляти сам виробляв вітамін D3.

Оцініть статтю