Привчання до дисципліни: поради психологів

Виховний процес - привчання до дисципліни Виховання дітей

Коли дитина вимотує останні нерви, нам хочеться негайно покласти край усьому цьому непослуху і показати, хто тут головний, чи не так? Привчання до дисципліни – завдання не з легких, тому багато мам і тат зазнають невдачі, стикаючись з упертістю своїх маленьких пустунів. Ось кілька важливих порад, які допоможуть уникнути поширених батьківських помилок дитячого виховання.

Як залишатися мудрими батьками?

Наші методи виховання часто бувають занадто імпульсивними і не завжди правильними. Щоб стати більш мудрішими і терплячими по відношенню до своїх діточок, скористайтеся цими рекомендаціями фахівців.

Будьте послідовні

Таку пораду вам дасть будь-який дитячий психолог! Батьківська послідовність особливо важлива під час виховання відповідальності та привчання до послуху. Виберіть одну з форм підтримки дисципліни, а з нею і одне покарання за погану поведінку, і твердо дотримуйтеся свого вибору. Тривалість і тяжкість покарання можуть змінюватися, але саме покарання має бути чітко визначеним. Перш ніж ваш маленький розбійник вирішить вистригти у сестри жмут волосся, він повинен точно знати, що його чекає, зроби він таку витівку.

Будьте ніжними, але твердими

Найпоширеніша батьківська помилка – це мінливість. Ми можемо бути найкращими друзями малюкові, а вже через секунду розлючено кричати на дитину за якусь провину. Люто бризкаючи слиною, ви навряд чи досягнете розуміння і поваги малюка. Звичайно, потрібно бути ласкавими і доброзичливими до свого сина чи доньки, але не доводьте свою дружелюбність до того слизького моменту, коли вам захочеться скасувати раніше встановлені правила. Діти є відмінними маніпуляторами, які будуть домагатися саме цього. Тому заради привчання до дисципліни ви повинні залишатися ніжними, але твердими керівниками для своїх малюків.

Спілкуйтеся правильно

Зробіть правила поведінки зрозумілими для дитини. Якщо потрібно, почепіть їх на стіні. Завжди кажіть малюкові, чого ви від нього очікуєте. Розповідайте про свої історії з дитинства і про науку, яку ви отримали дякуючи тим чи іншим ситуаціям, коли були маленькою. Розмовляйте з дітьми перед сном, в дорозі, шліть смски, телефонуйте, давайте поради, кожну вільну хвилину присвячуйте спілкуванню з ними. Маленькі бешкетники не знатимуть, чого ви від них хочете, що правильно, а що ні, якщо не пояснювати їм цього.

Будьте справедливими

Ви коли-небудь чули про смертну кару за неправильну парковку? Ні? Але ви самі іноді несправедливо карали свого малюка, а пізніше, зрозумівши неадекватність свого вироку, скасовували покарання, чи не так? Не відмовляйтесь, з усіма батьками таке траплялося. Дуже легко знайти різноманітні виправдання тому, що ваша дитина-екстраверт була два тижні покарана за одне, не вчасно вставлене слово у дорослу розмову. Можна послатися на вашу нервозність, напружену ситуацію, що склалася та ін., але це слабкі виправдання. Не робіть так більше!

Одна з головних порад батькам – будьте завжди справедливими. Не рубайте зопалу. Перше ніж роздавати покарання, дайте час подумати про те, що трапилося, і винуватцю і собі. Нехай пройде кілька годин перед вашим остаточним рішенням. Але якщо ви вважаєте, що караєте справедливо, то доводьте почате до кінця. Кажете, тиждень без телевізора? Виходить це рівно тиждень, ні днем більше або менше.

Не дозволяйте своєму его управляти ситуацією

Завжди аргументуйте свої дії. Коли малюки ставлять під сумнів наші рішення, ми сприймаємо це як неповагу з їхнього боку і дозволяємо нашому его управляти ситуацією. Тому часто на питання «чому», відповідаємо «тому, що я так сказала». Це неправильно, адже таке пояснення може викликати тільки здивування і образу. Головна мета виховання – навчити дитину самостійно приймати правильні рішення, як це роблять батьки. А в цьому випадку, без докладних пояснень ніяк не обійтися.

Оцініть статтю