Перехідний вік і його особливості

Перехідний вік Виховання дітей

У розумінні сучасної психології, перехідний вік – це емоційно складний період в житті підлітка, суть якого полягає в переході від дитячого сприйняття навколишнього світу до дорослих поглядів на життя.

Залежно від юридичних і релігійних законів держави, на території якої проживає підліток, так званий складний вік може супроводжуватися різними діями, наприклад, видачею громадянського паспорта, всілякими релігійними ритуалами та ін.

І хоча законодавство різних країн визначає момент настання перехідного віку по-різному, саме в цей період підлітки отримують багато цивільних прав і обов’язків, які прирівнюють їх до дорослих людей. Серед придбаних прав варто відзначити право голосувати на виборах, водити автомобіль і укладати законні шлюби.

З точки зору психологів, діагностувати настання перехідного віку у підлітка можна в разі прояву наступних емоційних симптомів:

  • загострене почуття справедливості;
  • гостре, часом нелогічне прагнення до незалежності;
  • прагнення негайно визначитися зі своїм місцем в навколишньому світі;
  • склочність;
  • заперечення усіляких (навіть загальноприйнятих) авторитетів і правил.

Ще однією відмінною рисою поведінки підлітків, що вказує на факт настання перехідного періоду в їх житті, є вигаданий гострий брак уваги з боку батьків, іноді вчителів або друзів. Бажаючи компенсувати його дефіцит, тінейджери кардинально змінюють власну модель поведінки. Наприклад, дитина, яка зовсім недавно була слухняною, на очах батьків перетворюється на рідкісного норовливого підлітка.

Перехідний вік – це період, коли багато дітей набувають шкідливих звичок. Логіка такої підліткової поведінки може бути незрозуміла лише при поверхневому розгляді. Але насправді все просто – дитина домагається уваги оточуючих до своєї персони. В ім’я досягнення тієї ж мети підлітки стають членами всіляких субкультур і неформальних рухів.

Оцініть статтю