Методика Монтессорі, як альтернатива дошкільному навчанню

Методика Монтессорі Виховання дітей

Напевно багато батьків вже чули про методику Монтессорі, яка допомагає в розвитку юних мислителів за допомогою тактильних матеріалів та пов’язаних з ними практичних занять. Але що ж насправді являє собою ця навчальна система, і в чому її відмінність від традиційних розвиваючих та навчальних програм?

Що таке система Монтессорі?

Засновницею методики Монтессорі була італійський лікар Марія Монтессорі, яка за допомогою своїх спостережень за дітьми розробила нову педагогічну систему навчання та розвитку дошкільнят. Філософія освітніх центрів Монтессорі заснована на переконанні, що діти добре вбирають будь-яку інформацію, засновану на їх власній цікавості дослідження навколишнього світу. Дітям пропонується ціла низка матеріалів, які сприяють навчанню шляхом опитування, практичного застосування та роботи зі спеціальними тематичними тривимірними предметами.

Вчитель Монтессорі

У Монтессорі-класі вчитель грає роль гіда та посередника. Хоча викладачі проводять короткі уроки для невеликих груп дітей, їх головним завданням є підтримка здорової та спокійної дитячої цікавості до навчальних посібників, щоб діти могли самостійно, без таких стимулів, як заохочення чи покарання, досліджувати і вивчати запропонований матеріал.

Монтессорі-клас

Зазвичай, в Монтессорі-класи приймають дітей 2-3 річного віку. Малюки навчаються в одному і тому ж класі одним викладачем протягом трьох років. І тільки по закінченню 3-х річного терміну можуть мінятися класи та вчителі. Завдяки такій первісній стабільності досягаються максимально довірчі стосунки між учнями і викладачем. Цей метод виховання та навчання допомагає налагодити індивідуальну та плідну роботу з кожною дитиною, що підвищує якісний рівень засвоювання інформації.

Звітність і тестування

Прогрес системи Монтессорі заснований на спостереженні, самооцінці та оцінці викладача. Діти самостійно оцінюють та пояснюють отримані знання, говорять про те, які вони відчували труднощі в процесі вивчення того чи іншого матеріалу, і, за допомогою вчителя, вибирають подальші цікаві їм теми для вивчення. Два рази на рік викладачі роблять спеціальні описові звіти для учнів та їхніх батьків, де показують зростання і прогрес дитячих фундаментальних навичок. Більш дорослим дітям можуть бути запропоновані стандартні тести, але сама методика не припускає виставлення будь-яких балів або відсотків за їх проходження.

Після Монтессорі

Монтессорі-школи починають навчання з 2-3 років, і багато батьків залишають своїх дітей в таких класах до переходу на загальноосвітню систему навчання. При прийомі в традиційну школу діти можуть відчути ряд обмежень (особливо в плані жорстких графіків вивчення матеріалу) і більш сухіший та скупий стиль викладання. У цьому випадку їм на допомогу повинні прийти батьки, які зможуть пояснити відмінності між системою Монтессорі та стандартною загальноосвітньою системою. До того ж, перед звичайною школою дитині бажано пройти в ній хоча б невеликі підготовчі курси, де вона самостійно побачить всі відмінності, і буде до них готова.

Вибір Монтессорі

Перед тим, як віддати дитину в Монтессорі-школу, батькам слід особисто відвідати її, поспостерігати за класом та поспілкуватися з директором про програму та саму філософію навчання. Те, що, на перший погляд, може здатися вам незнайомим чи неструктурованим, насправді чітко впорядковано, адже тут розроблений свій власний підхід до освітнього процесу, який надає дітям можливість освоювати необхідні навички за допомогою розвиваючих ігор, вродженої дитячої радісті пізнання і самостійного навчання.

Оцініть статтю