Харчування дитини після року: яким воно має бути?

Харчування дитини Материнство

Після року у меню дитини багато страв, які готує мама для всієї сім’ї.  Поте не варто забувати про те, що у річної дитини травна система не завжди може «впоратися» з певною їжею, також певні продукти не те, що не корисні, а можуть і нашкодити маленькому організмові.

Звісно виникає питання у батьків: Чим і як годувати дитину, як правильно виробити раціон харчування дитини протягом дня, адже зростаючий організм вимагає більш посиленого і різноманітного харчування.

Більшість дітей після року самостійно починають ходити, вони активно пізнають світ, у них появляються свої смаки і уподобання. Ви можете побачити як дитина одного дня відмовлятиметься їсти кашу, іншого разу не захоче супчику, м’яса, тощо. Малюки запам’ятовують  смаки, вигляд страв і починають капризувати. Це нормальне явище і такі періоди траплятимуться часто. Якщо дитина, наприклад, не хоче їсти молочної каші, не давайте її, зробіть перерву на тиждень-два, а потім знову приготуйте. Старайтесь урізноманітнювати меню, щоб одна і та ж їжа не набридала дитині, а була і цікавою і корисною.

Якщо дитина і до року харчувалася згідно певного свого режиму, то варто притримуватись його і надалі. Слід розробити чотириразове харчування з перервами між їжею і перекусами не менш 3 години, щоб шлуночок повністю перетравлював добре їжу і «відпочивав»

Овочі і фрукти, як і раніше, залишаються незамінною складовою дитячого харчування. Фрукти можна вживати окремо в якості перекусів, додавати в кашу або кисломолочний продукт, робити фруктовий салатик з улюблених фруктів малюка. Овочі можна пропонувати у вигляді овочевих пюре разом з м’ясом або рибою, супів. У день дитина повинна з’їдати по 400 – 450 г фруктів і овочів. Можна урізноманітнити фрукти та овочі в харчуванні. Якщо дитина до року була схильною до харчової алергії і Ви не ризикували вводити певні продукти в раціон харчування дитини (полуниця, малина, чорниця, ківі, вишня), то після року можете потроху пробувати їх давати.

Кисломолочні  продукти найкраще вводити в раціон харчування дитини обідом (сир з фруктами), перед сном (кефір з печивом) або між їжею (50 – 100 г йогурту або кефіру). Після року вже слід давати 70 г сиру і 200 мл кефіру або йогурту на добу.

Дітям після 12 місяців особливо потрібні м’ясні страви, у яких багато заліза – основного компонента для підвищення гемоглобіну. З м’яса можна починати готувати різноманітні страви: котлети на пару, тушкувати шматочками в духовці, фрикадельки варити. Найкраще давати дитині наступне м’ясо: кроляче, телятина, курятина, нежирна свинина, індички. Добова норма м’ясних виробів в харчуванні дитини після року – 100 г.

Риба також потрібна дитині, єдине: вона має бути без кісточок. Рибу необхідно давати 1-2 рази на тиждень, замінюючи м’ясне блюдо. Філе можна приготувати на пару, запекти у духовці, зварити рибний суп, підсмажити можна, але не бажано.

Після року в раціон харчування дитини вводяться макаронні вироби. Макарони можна вживати окремо або додавати в суп. Зловживати даним продуктом в харчуванні дитини не слід, так як він містить легкозасвоювані вуглеводи, які можуть призвести до надмірної ваги дитини. Загальна добова норма хліба в харчуванні дитини не повинна перевищувати 100 г.

Спеції та солодощі. Звісно їжа дитині має смакувати, має бути в міру солена та підсолоджена. Проте не варто зловживати спеціями, гостра, перчена, копчена їжа може нашкодити здоров’ю дитини. Після року солодощі вводяться за бажанням батьків. Більшість батьків проти введення цукерок і солодких хлібобулочних виробів до 2, а то й 3 років. Після року можна давати печиво, яке теж солодке і смачне. А от шоколад краще відкласти в сторону, оскільки він діє досить збудливо на дитину, спричиняє появу карієсу на зубах, перебиває апетит дитини до іншої їжі.

Зранку після сну і на ніч добре давати дитині тепле молоко, можна раз на день замінити його на козяче, яке є надзвичайно корисне. На сніданок можна зварити молочну кашу з крупами: гречкою, рисом, пшоном, кукурудзяною крупою, вівсянкою. Манна каша звісно швидка у приготуванні, проте корисних мікроелементів у ній мало.

Їжу після року дитині, як правило, вже не подрібнюють блендером. Можна розімнути виделкою, щоб не попадались більші кусочки. Пробуйте давати малюкові їсти самостійно. Звісно, що у нього це виходитиме дещо незграбно і смішно, але так швидше привчатиметься до самостійності.

Серед продуктів, які дітям не потрібно давати до років 5 – це є: гриби, кавун, консерви, майонез, кетчуп, газовані напої.

Оцініть статтю