Емпатія – як навчити дитину гарним манерам

Емпатія – як навчити дитину гарним манерам Виховання дітей

Насправді етикет і гарні манери – це щось більше, ніж елементарна ввічливість і гарне виховання. Слова «дякую», «будь ласка», «вибачте» та інші знижують егоцентризм і розвивають емпатію у маленьких дітей. Крім того, гарні манери виховують такі якості як увага, повага, дисципліна, відповідальність і співпереживання.

Що таке емпатія?

Симпатія і емпатія є різними поняттями. Симпатія – це співпереживання, можливість розділяти печаль або занепокоєння іншої людини. А емпатія – це здатність розуміти почуття і мотиви інших людей, не відчуваючи їх особисто. Дехто може сказати, що діти з народження є відмінними психологами, здатними правильно трактувати людські емоції. Але більшість експертів сходяться на думці, що емпатія є навичкою, яку можна розвивати.

Як працюють «чарівні слова»?

Малюки егоцентричні за своєю природою. Але в міру свого розвитку і дорослішання вони починають відрізняти «Я» від «інших». Якщо ви хочете розвинути емпатію у свого пузана, почніть з гарних манер, які є зовнішніми проявами вдячності і поваги до інших людей.

Будь ласка, дякую, вибачте

Намагайтеся використовувати ці слова всюди, де вони доречні, особливо в сімейному колі. Саме в колі близьких людей дітям найлегше буде даватися практика вимови «чарівних слів». Ці, здавалося б, прості слова, навчать малюка великодушності і почуттю вдячності.

Пропозиція допомоги

В когось розірвався продуктовий пакет? Жінка намагається провезти дитячу коляску через вузький турнікет? Такі щоденні ситуації є чудовою можливістю прищепити дитині почуття відповідальності. Вказуйте дітям на можливість комусь допомогти і заохочуйте їх прагнення приносити користь. Згодом ваші уроки будуть засвоєні і малюки почнуть проявляти ініціативу самостійно.

Привітання та прощання

Про привітання людей і прощанні з ними теж не можна забувати. Навіть якщо шибеники з головою занурені в свої розвиваючі ігри, дуже важливо, щоб вони вміли перерватися на кілька секунд і привітатися або попрощатися з використанням зорового контакту. Привітання та прощання допомагають дитині на практиці застосовувати базові соціальні навички.

Слова подяки

Слова подяки (не важливо, чи будуть вони сказані по телефону або написані в текстовому повідомленні) мають велике значення для розвитку емпатії і виховання гарних манер. Якщо малюки ще не вміють писати або друкувати, вони можуть намалювати подячну картинку, яку ви відправите бабусі або іншому адресату. Почуття вдячності допомагає уникнути дитячої зіпсованості.

Як навчити дитину гарним манерам?

Не дозволяйте вашим гарним манерам йти разом з гостями. Якщо дитина буде бачити, що шаноблива поведінка – це елемент сімейної показухи, всі ваші зусилля та методи виховання, можуть виявитися марними.

Навчання гарним манерам потрібно починати якомога раніше з послідовним додаванням нових і нових правил.

Діти чітко копіюють батьківську модель поведінки. Тому намагайтеся бути добрим прикладом для наслідування не тільки вдома, а й за його межами.

Малюки можуть на автоматі вимовляти ввічливі слова або подяки, тому дуже важливо пояснювати їм сенс і значення гарних манер. Не робіть зі своїх крихіток папуг, які будуть просто правильно вимовляти завчені «чарівні слова».

Оцініть статтю