Дитина і телевізор – негативний вплив телебачення

Дитина і телевізор – негативний вплив телебачення Виховання дітей

Наші діти живуть у поп-культурі, яка повністю заснована на розвагах. Все більше вільного часу вони проводять, спостерігаючи за новими медійними проектами. Як часто ви вмикаєте телевізор? А як довго він у вас працює? Постійна робота телевізора навіть у фоновому режимі може негативно позначатися на успіхах дитини, її мисленні, творчому розвитку та спілкуванні з сім’єю.

Кілька наукових фактів про шкоду телебачення

І дійсно, кількість годин, проведених дітьми за відстеженням розважальних передач, росте в геометричній прогресії. Така ситуація тішить світових медіа-магнатів, але сильно засмучує батьків. Проблема полягає в тому, що, крім перегляду телеканалів, у дітей є й інші справи та обов’язки, які дуже важливі для їх розвитку: шкільні домашні завдання, спілкування з родиною і друзями, дитяча творчість і т.і. Активна діяльність дуже важлива для формування психіки дитини. Як впливають телебачення та ЗМІ на повноцінний розвиток наших дітей? Найчастіше, негативно. І ось, чому…

Пасивний перегляд телевізора

Недавнє дослідження, опубліковане в науковому журналі PEDIATRICS, розкриває цікаві факти впливу телебачення на дитину. Учені не стали рахувати години, проведені дітьми безпосередньо перед телевізійним екраном, вони вирішили дізнатися, як його пасивний вплив діє на молоді організми.

Автори статті впродовж тривалого часу вивчали спосіб життя 1500 американських сімей з дітьми у віці від 8-ми місяців до 8-ми років і детально фіксували все, що відбувається в їхніх будинках, щоб дізнатися ту кількість годин в день, коли телевізор служив пасивним фоном для малюків .

Результати дослідження виявилися такими: діти проводили у фоновій телевізійній атмосфері більше 4-х годин з 16 годин неспання. Цей час значно збільшувався, якщо в дитячій кімнаті теж був телевізор. Під шум та відблиски розважальних програм вони грали, робили уроки і були зайняті іншими видами діяльності.

Чи є це проблемою?

Дослідники і автори статті довели, що телебачення робить негативний вплив на відносини між дітьми та батьками, на дитячу уяву, пізнавальну активність, і, особливо, на виконання шкільних домашніх завдань. Навряд чи хтось зможе заперечити той факт, що під час постійного мерехтіння екрану і нав’язливих сторонніх звуків діти гірше справляються з усіма поставленими завданнями.

Чому так відбувається?

Під час фонової роботи телевізора у дітей зменшується концентрація уваги і погіршується пам’ять, що не може не позначитися на навчанні. А оскільки в більшості дитячих кімнат вже є телевізори, батьки все частіше стикаються з проблемою поганої успішності. Крім того, пасивний вплив телевізора створює комунікативні проблеми, а також перешкоджає творчому розвитку дитини. Ситуація ускладнюється ще й тим, що постійно працюючий телевізор заважає спілкуванню між дітьми і батьками, віддаляючи їх один від одного.

Як це можна виправити?

Рекомендації будуть простими і очевидними: видалити телевізори з дитячих спалень, припинити перегляд телепередач під час прийому їжі та дозволити дитині грати в розвиваючі ігри без сторонніх відблисків і звуків. Таким чином, малюк швидше навчиться пізнавати навколишній світ і зможе більше часу проводити з рідними людьми, що надалі позитивно позначиться на становленні його особистості.

Оцініть статтю