Діарея у річної дитини. З чим пов’язана?

Діарея у річної дитини. З чим пов’язана? Материнство

Кишечник дитини після 12 місяців пристосовується до нової для неї їжі, більшість батьків перестають окремо готувати їжу дитині після року і тому періодична поява рідкого стільця вважається нормою, тимчасовою реакцією на новий тип їжі. Важливо вміти відрізняти такі тимчасові розлади, пов’язані з певним видом продуктів, які його спричинили від серйозних захворювань, діарея яких є симптомом.

Дуже часто діти до року страждають закрепами, проте, у багатьох вони минають після переходу на «дорослу» їжу.

Які випорожненнями вважаються нормальними у дитини?

 • У річної дитини кал мав би бути густішої консистенції, скажемо, циліндричної форми, а не кашоподібної, як у дітей, які харчуються тільки грудним молоком чи сумішшю.
 • Частота дефекації становить 1-2 рази на день. Інколи трапляється і 1 раз на 2 дні, але якщо дитина активна, животик не здутий, то перейматись з цього приводу не варто.

Якщо дитина ходить «по-великому» в туалет 5-6 разів на добу, при цьому кал рідкої консистенції, слизистий, з різким запахом, зеленкуватого кольору, то це вже свідчить про діарею.

Діарея у 12-місячної дитини при відсутності блювоти, підвищеної температури тіла, сонливості може бути наслідком наступного:

 • Шлунок не зміг перетравити їжу: дитина скуштувала певні продукти вперше;
 • Їжа могла бути неправильно термічно приготовлена;
 • Дитина одночасно їла кілька типів продуктів, несумісних за процесом травлення (білки з вуглеводами, молочні продукти з білками, тощо);
 • Акліматизація дитини під час зміни умов навколишнього середовища. Подорожі в іншу країнуз іншим кліматом, питною водою, нерідко стають причиною дитячих проносів;
 • Дисбактеріоз, порушення мікрофлори кишечника, пов’язане може бути з прийманням антибіотиків чи інших медикаментів. Як наслідок дисбактеріозу – пронос;
 • Нервові стреси. Діти дуже вразливі, особливо в ранньому віці, тому будь-який стрес, психологічне перевантаження, хвилювання і навіть переляк можуть спровокувати розлад кишечника;
 • Ферментна недостатність;
 • У багатьох діток спостерігається непереносимість певних речовин у продуктах, про які батьки можуть не знати: лактози, глюкози, фруктози, глютену, тощо.

Коли виникає пронос з підвищеною температурою тіла у дитини?

Гіпертермія – завжди явна ознака запалення. У поєднанні з діареєю вона свідчить про серйозні порушення шлунково-кишкового тракту.

Температура з діареєю у дитини з’являються в наступних випадках і потребують лікування:

 • Кишкові інфекції. Вони бувають вірусного і бактеріального походження, супроводжуються лихоманкою, симптомами інтоксикації організму. Найчастіше причинами інфекції стає сальмонельоз, дизентерія, ротавірус, тощо.
 • Наявність глистів. Паразити часто спричиняють у дитини блювоту, діарею, підвищення температури, кашель.
 • Певні захворювання шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура також можуть призвести до подібних симптомів.

Лікування діареї у дитини 12 місяців

Діарея небезпечна дітей, та й для дорослих тим, що може призвести до зневоднення організму, порушення роботи серця, виснаження організму, поганого всмоктування поживних речовин.

Тому перше, що потрібно робити – давати дитині багато пити: чай, компот, проте не молоко для підтримання водного балансу організму.

Можна спробувати годувати дитину продуктами, які скріплюють калові маси: рисова каша на воді, круто відварене яйце, печиво “Марія”.

По-друге, виявити причину проносу. Якщо нових продуктів не вводили, не змінювали звичного режиму дитини, то варто звернутися в до лікаря та здати необхідні аналізи. Відповідно лікар визначить причину діареї і назначить подальше лікування: чи це будуть лактобактерії, чи це будуть препарати для виведення токсинів, гельмінтів, або антибіотики, якщо це кишкова інфекція. Самим братися за лікування маленької дитини не варто.

Оцініть статтю