7 важливих агрозаходів по догляду за виноградом

7 важливих агрозаходів по догляду за виноградом Сад і город

Пік літа – спекотна пора у всіх сенсах, відпочивати ніколи. Виноградарям потрібно встигнути підготувати кущі до дозрівання врожаю. У поточному сезоні винограду доведеться приділити підвищену увагу, оскільки погодні умови дуже непередбачувані для цієї культури.

Перш за все, потрібно своєчасно провести зелені операції. Надлишок вологи сприяє інтенсивному росту виноградної лози й загущенню кущів.

1.Підв’язують лозу до опори

Лозу необхідно підв’язувати до опори. Ми використовуємо для цього спеціальний степлер. Це пристосування не з дешевих, але швидкість і якість виконання робіт з ним незрівнянно вище, ніж при традиційному підв’язуванню.

2. Видаляємо пасинки

З’являються пасинки, які необхідно своєчасно видаляти, щоб кущі добре висвітлювалися і провітрювалися.

Наша порада:

В загущених посадках винограду в період підвищених опадів починають активно розвиватися збудники грибкових хвороб. Своєчасна «чистка» рослин дозволяє цьому запобігти. У нашому регіоні (північні області України) рекомендується повністю видаляти пасинки на вертикально висхідній лозі й залишати одне міжвузля з листом, якщо лоза займає більш пологе положення.

3. Коли починати карбування винограду?

Карбування бажано починати з 2 серпня, вручну прищипуючи коронку лози на 2-3 мм. Якщо сорти винограду заклали великі і щільні грона, їх необхідно прорідити з допомогою ножиць, акуратно вистригти деформовані  ягоди.

Наша порада:

Така операція забезпечить  ягодам хороші умови для розвитку і дозрівання, убезпечить їх від загнивання. Багато сортів і гібридні форми винограду закладають дуже довгі грона, наприклад, Страшенський, Зірниця, Болгарія та інші. Але часто кінчики грон погано визрівають і не фарбуються, тому їх можна підрізати секатором. Не варто шкодувати ці «хвостики» – краще отримати менш масивні, але більш здорові і якісні грона.

4. Захищаємо виноград від птахів

Якщо потрібно виростити «виставковий» урожай, в липні саме час захистити його від птахів і комах, надівши на  грона спеціальні мішечки з агроволокна. Це також поліпшить фарбування сортів з рожевими ягодами.

5. Боремося з хворобами й шкідниками винограду

Найголовніше завдання, що стоїть перед виноградарем в липні – зберегти виноградник в здоровому стані. Щоб запобігти ураженню листя і ягід, потрібно своєчасно провести заходи щодо захисту від хвороб і шкідників. У північних областях виноград страждає від мілдью й оїдіуму. У липні насадження рекомендується обробляти баковими сумішами системних препаратів (наприклад, Ридомил і Топаз або Квадріс і Тілт).

Вибір комбінацій досить широкий і залежить від цілей виноградаря. Зокрема, у препарату Квадріс, який застосовується проти мілдью, період очікування складає всього 5 днів, тому його доцільно застосовувати для обробки виноградника перед самим дозріванням врожаю.

Останнім часом популярність придбав Шавіт – контактно-системний фунгіцид широкого спектра дії, який, за словами практикуючих виноградарів, одночасно пригнічує і мілдью, і оїдіум, а також ефективний проти багатьох інших хвороб, наприклад, чорної плямистості.

6. Виконуємо підживлення винограду

Винограду також знадобиться додаткове харчування. У липні необхідно провести позакореневе підживлення комплексними добривами, що не містять азот.

7. Чистота – запорука здоров’я: видаляємо бур’яни

Не варто забувати й про чистоту рядів. Висока вологість стимулює зростання не тільки культурних, а й бур’янів.

Наша порада:

При кущові смуги й міжряддя на винограднику бажано утримувати під чорним паром. При цьому краще прогрівається ґрунт, що дуже важливо для нормального функціонування кореневої системи винограду в нашій місцевості, кущі краще провітрюються і висвітлюються.

Поточний рік, звичайно, важкий для виноградарів. Доведеться багато працювати, але якщо вчасно і правильно провести всі необхідні агротехнічні заходи, рослини будуть вдячні й дадуть хороший урожай, не гірше, ніж в більш сприятливі сезони. Щедрих всім врожаїв!

Оцініть статтю